16 gólů: nevídanou přestřelku zvládl Hradec. Kladnu to bez Jágra nejde

před 4 hodinami
Mimořádnou přestřelku nabídl zápas 13. kola extraligy mezi Hradcem Králové a Vítkovicemi. Padlo v něm dohromady 16 gólů a oba soupeři se několikrát vystřídali ve vedení. Poslední obrat patřil Mountfieldu, jenž po výsledku 9:7 zaznamenal už sedmé domácí vítězství v řadě. V dalších zápasech vyhrála Mladá Boleslav v Kladně 4:2, Kometa porazila Spartu v samostatných nájezdech.
Hokejisté Hradce slaví gól do sítě Vítkovic
Hokejisté Hradce slaví gól do sítě Vítkovic | Foto: ČTK

Úvodní slovo v Hradci si vzaly Vítkovice, které do sedmé minuty získaly dvougólové vedení. Yetman potrestal ve zcela volném brankovišti chybu Filipa Novotného a Kalus uspěl přesnou tečí Košťálkovy střely. Hradec kontroval samostatnou akcí Tamášiho, v 18. minutě však Auvitu využil po dalším zaváhání Novotného i druhou vítkovickou přesilovku.

Také Mountfieldu ale svědčil nestandardní poměr sil na ledě a třemi góly v rozmezí necelých šesti minut otočil skóre. McCormack ještě před přestávkou viděl volné místo u bližší tyče a stejně jako on ukončil přesilovou hru Miškář, mezi oba zásahy navíc vměstnali povedenou akci ve vlastním oslabení Tamáši s dorážejícím Perretem.

Za domácí už tou dobou chytal Škorvánek. Jeho tým pokračoval v tlaku a Pavlík mohl zvýšit na 5:3, trefil však tyč a právě tato neproměněná šance zahájila další obrat. Ridera potřebovala na tři branky dokonce jen minutu a půl. Prosadili se další dva členové elitního útoku Abdul a Nellis, kromě nich i Barinka a Vítkovice vedly 6:4.

Hradecká střídačka reagovala oddechovým časem. Ten se jí vyplatil, neboť před druhým odchodem do šaten snížil při svém pětistém extraligovém startu Šťastný.

Ve třetí třetině pak Východočeši svůj druhý obrat dokonali. Chvíli před dorážkou Dmowského vykopl Klimeš bránu ze svého postavení, rozhodčí však gól po poradě u videa uznali, a vedení domácím vrátil v končící přesilovce kapitán Pavelka.

Sedmou výhru Hradce Králové před vlastními fanoušky v řadě pojistili Batna a při vítkovické hře bez brankáře Perret, který se stal vůbec prvním dvougólovým střelcem v utkání. Poslední zásah nicméně patřil vítkovickému obránci Percymu.

Není Jágr, nejsou body

Kladno prohrálo v utkání 13. kola extraligy s Mladou Boleslaví 2:4 a poprvé v sezoně na domácím ledě vyšlo bodově naprázdno. V sestavě jim scházela nemocná legenda Jaromír Jágr. Hosté ve středočeském derby uspěli počtvrté v řadě a vyhráli počtvrté z posledních pěti kol.

"Jsme za to strašně moc rádi, že jsme to vybojovali. Bylo to těžké utkání, a i když jsme nehráli úplně dobře, tak jsme to zvládli, takže super. Jsme za to rádi, ale byly tam pasáže, kdy to od nás nebylo ideální. V každém zápase však ukazujeme neskutečný týmový výkon. Věříme, že když budeme takhle pokračovat i dál a hrát jako jeden tým, bude nám to šlapat i dál," uvedl útočník hostů David Dvořáček, autor vítězného gólu.

Rytíři zahájili utkání aktivněji, na brankáře Furcha vyslali několik střel a ta Hultsova přízemní už po třech minutách narazila do tyčky. Do vedení se ale dostali, když Melka vybruslil zpoza branky jeho střelou z otočky k bližší tyčce tečoval před Furchem kapitán Smoleňák, který před zápasem dostal dres s číslem 400 značícím jeho starty v extralize.

Ani ne za dvě minuty bylo po chybě domácích srovnáno. Tralmaks při rozehrávce trefil Buchteleho hokejku, od ní se puk odrazil k Juntillovi mezi obránce a jeho pohotová střela k tyči rozvlnila síťku. V závěru úvodní části Kladno opět hrozilo, a když Bláha vypíchl kotouč Lintuniemimu, ocitl se sám před Furchem. Brankář hostů proti jeho střele zakročil vyrážečkou.

Poprvé se dvířka trestné lavice otevřela až ve druhé třetině. Kladno se o svoji první výhodu připravilo faulem Tralmakse, za který zaplatilo. Lintuniemi přesilovou hru využil střelou zblízka nad Brízgalovu lapačku a vyrovnal.

Už za 23 sekund Mladá Boleslav udeřila znovu. Z dorážky dostal puk za čáru Dvořáček a hosté vedli už 3:1. Domácí byli opaření, do hry i do tempa je znovu dostal až kontaktní gól Ticháčka, který ve středním pásmu obral Buchteleho a sólo zakončil střelou mezi Furchovy betony. V podobné možnosti pak neuspěl Smoleňák.

Kladno se ve třetí dvacetiminutovce snažilo o vyrovnání, jenže v přesilovce mohlo naopak inkasovat, když ujel Dvořáček. Sólo však nezakončil, puk mu sjel z hole. Závěr si domácí zkomplikovali, když Melka dostal za nedovolené bránění trest na pět minut a do konce utkání, což rozhodčí určili až podle videa.

I v oslabení ujeli do přečíslení, Hults ale zakončil vedle. Rytíři končili přesilovkou, zvýraznili ji odvoláním gólmana, jenže Buchtele se trefil do prázdné branky z obranného pásma.

"Byl to všelijaký zápas. Nemyslím, že jsme si extra zasloužili vyhrát za tři body, ale jeden by nám slušel. Prohráli jsme v přesilovkách, v těch jsme byli trapní. Tam nás tlačila bota," prohlásil Smoleňák. Hostům přitom stačilo jen 16 střel na branku. "Bolka tak hraje. Čeká, co jí soupeř dovolí. My jim dovolili pár větších šancí a oni z toho dali prakticky maximum," dodal Smoleňák.

Divoké nájezdy v Brně

Hokejisté Brna zdolali ve 13. kole extraligy Spartu 2:1 po samostatných nájezdech a uspěli doma popáté za sebou. Pražané po sérii tří vítězství podruhé za sebou prohráli. Vítězný gól v rozstřelu si připsal slovenský útočník Andrej Kollár, který také v polovině úvodní třetiny odpověděl na přesilovkovou trefu Filipa Chlapíka a vyrovnal na 1:1.

Prvních šest minut se hrálo poměrně v úsporném režimu, oba týmy se do šancí prakticky nedostávaly. Až v 7. minutě hrála Kometa přesilovku a nebezpečně zahrozil Zohorna, z mezikruží ale trefil pouze beton brankáře Kořenáře.

Domácím skončila přesilovka po minutě, jelikož se nechal vyloučit Ščotka. Sparta pak svému soupeři ukázala, jak snadné je využít početní výhodu. Hyka se bez větších problémů projel kolem Gulašiho a naservíroval kotouč přesně na zadní tyč, kde stál připravený Chlapík.

O necelé dvě minuty později bylo ve vyprodané Winning Group Areně pro domácí fanoušky zase veseleji. Kollár se dostal do úniku, který sice neproměnil, následně však uplatnil svůj důraz a dostal puk do branky.

V úvodu druhého dějství si Kometa zahrála dvě přesilovky. Ačkoliv se v nich dostávala do povedených kombinací, kotouč do prostoru mezi třemi tyčemi nedostala. To mohl změnit Pospíšil, kterého dobře našel zpoza branky Zohorna, obrovskou příležitost však neproměnil.

Ani Kollárova střela ze slotu brankou neskončila, pak i následná dorážka Konečného šla vedle. Postupem času se dostávala do tempa i Sparta, které patřil závěr druhé třetiny. Dvě velké šance měl Kempný, ale v obou případech pálil kousek nad Postavovu bránu.

Pražané i ve třetí části měli více ze hry. Krátce po zahájení třetiny vyslal z pravého kruhu Kemiläinen pořádnou pumelici, která se zastavila až na horní tyči. Posléze měl dvě velké šance Lajunen, který nejprve z levé strany poslal puk na Postavu, následně dorážku také nevyužil. Kometa mnoho šancí neměla a spíš se soustředila na obranu. Zahrozila ale akcí Konečného, který v levém útočném rohu vybojoval puk pro Kose, jehož ránu však vyrazil Kořenář.

Šlo se tak do prodloužení, ve kterém měly šance oba týmy. Nebezpečně zahrozil Salomäki, Postavovi se puk zakutálel před brankovou čárou, ale brněnský gólman se včas zaklonil a puk schoval. Na druhé straně se řítil sám do brejku Kos, jehož pokus se otřel o brankovou konstrukci. Napínavý duel tak musely rozseknout nájezdy. V nich se s góly roztrhl přímo pytel. Trefil se Zbořil, Cingel a a rozhodující byl gól Kollára. Za hosty skórovali Irving a Hyka.

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Ridera 9:7 (2:3, 3:3, 4:1)

Branky a nahrávky: 12. Tamáši, 20. McCormack (Freibergs, Pour), 23. Perret (Tamáši, T. Pavelka), 25. Miškář (Šťastný, Tamáši), 39. Šťastný (Miškář, Pláněk), 47. Dmowski (T. Pavelka, Bunnaman), 49. T. Pavelka (Jergl), 55. Batna (McCormack, Pour), 58. Perret - 4. Yetman (Nellis, Auvitu), 7. M. Kalus (Košťálek, Abdul), 18. Auvitu (Nellis, Roberts Bukarts), 30. Abdul (Yetman), 30. Barinka (P. Zdráhal, M. Kalus), 31. Nellis (Mikuš, Abdul), 59. Percy (M. Kalus, Barinka). Rozhodčí: Ondráček, Pilný - Klouček, J. Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3982.

Hradec Králové: F. Novotný (21. Škorvánek) - Mudrák, Freibergs, McCormack, Kalina, Pláněk, T. Pavelka, Bučko - Jergl, Tamáši, Perret - Šťastný, Miškář, R. Pavlík - Pour, Batna, A. Novotný - Dmowski, Bunnaman, P. Moravec - Štohanzl. Trenér: T. Martinec.

Vítkovice: Klimeš - Košťálek, Auvitu, Demel, Percy, L. Kovář, Mikuš, Prčík, P. Marcel - Nellis, Yetman, Abdul - P. Zdráhal, Barinka, M. Kalus - Bambula, Hladonik, Roberts Bukarts - Lednický, Claireaux, Hašek. Trenér: Bruk.

Rytíři Kladno - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Smoleňák (Melka, Jarůšek), 34. Ticháček - 13. Junttila (Buchtele), 25. Lintuniemi (Skalický), 26. Dvořáček (Gewiese, Z. Doležal), 60. Buchtele (Skalický). Rozhodčí: Hribik, Sýkora - Špůr, Lhotský. Vyloučení: 2:5, navíc Melka (Kladno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4206.

Kladno: Brízgala - Ticháček, Mendel, Pietroniro, Šenkeřík, R. Jeřábek, Hanousek, Nemčík - Tralmaks, Hult, M. Procházka - Jarůšek, Melka, Smoleňák - S. Redlich, Filip, J. Pytlík - O. Bláha, P. Straka, J. Strnad. Trenér: Čermák.

Mladá Boleslav: D. Furch - A. Čech, Pyrochta, Lintuniemi, Bernad, F. Pavlík, Jánošík, Gewiese - J. Stránský, Fořt, Skalický - Lakatoš, Čajka, Buchtele - Rekonen, Suchý, Junttila - Z. Doležal, Závora, Dvořáček. Trenér: Král.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branka a nahrávky: 34. Pulpán (Holešinský, Klepiš), 40. Schleiss (Holešinský), 56. Pulpán (Mertl, Lev) - 13. Orsava (P. Musil, Kunc), 22. Plášek (Sirota). Rozhodčí: Zeliska, Květoň - Šimánek, Rožánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4236.

Plzeň: N. Malík - Zámorský, Malák, Merežko, Skok, Pšenička, Piskáček, Pulpán - Lev, Lalancette, Söderlund - Holešinský, Klepiš, Schleiss - Matýs, Mertl, D. Simon - Hauser, Pitule, T. Urban. Trenér: Jandač.

Olomouc: J. Sedláček - T. Černý, Ondrušek, Řezníček, Sirota, A. Rutar, Korenčík, Škůrek - Kohout, Kusko, J. Káňa - Fridrich, Nahodil, Plášek - Orsava, P. Musil, Kunc - Doktor, J. Knotek, Anděl. Trenér: J. Tomajko.

Bílí Tygři Liberec - Banes Motor České Budějovice 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. M. Ivan (J. Vlach, Faško-Rudáš), 51. Bulíř (Flynn) - 32. Štencel (Gulaš). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 5296.

Liberec: Kváča - Budík, M. Ivan, Melancon, Aubrecht, T. Galvas, Derner, R. Petrovický - Faško-Rudáš, A. Musil, Zachar - Lantoši, Bulíř, Flynn - Kelly Klíma, Jansa, Ryšavý - Thomas, J. Vlach, Petrovský. Trenér: Pešán.

České Budějovice: Klouček - Vráblík, Štencel, Kachyňa, M. Doudera, Reilly, Pýcha - Gulaš, Kondelík, N. Olesen - M. Beránek, F. Přikryl, Kubík - Valský, M. Toman, Kašlík - Hoch, Pech, O. Kovařčík - Koláček. Trenér: Čihák.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dynamo Pardubice 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Čihař (O. Beránek, Reunanen), 61. Reunanen (O. Beránek) - 59. T. Zohorna (Smejkal, Červenka). Rozhodčí: Pražák, Šindel - Gerát, Brejcha. Vyloučení: 3:4, navíc R. Kousal (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4830.

Karlovy Vary: Frodl - Plutnar, Reunanen, Jaks, D. Mikyska, D. Moravec, A. Rulík, Šalda - O. Beránek, Černoch, Sapoušek - O. Procházka, Gríger, Jiskra - Kofroň, Salsten, Čihař - Kružík, J. Šír, T. Redlich. Trenér: Patera.

Pardubice: Will - Hájek, D. Musil, Šustr, T. Dvořák, Michal Houdek, Vála, Vápeník - Herčík, R. Kousal, Červenka - M. Kaut, Poulíček, Smejkal - Paulovič, T. Zohorna, Lichtag - Vondráček, Mandát, Krčál. Trenér: Baďouček.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Sikora (Teplý, L. Hudáček), 35. Teplý (Smith, J. Jeřábek), 62. Marian Adámek (Daňo) - 1. M. Pekař (Baránek, Sandberg), 18. D. Kaše (O. Kaše). Rozhodčí: Šír, Cabák - Hlavatý, Axman. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 4740.

Třinec: Kacetl - J. Jeřábek, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Jank - Daňo, A. Nestrašil, Cienciala - L. Hudáček, Sikora, Teplý - Kurovský, P. Vrána, Miloš Roman - Hrehorčák, Čacho, Dravecký - Addamo. Trenér: Moták.

Litvínov: Zajíček - Baránek, Zile, McIsaac, Polášek, D. Zeman, Czuczman, Gajdoš - Sandberg, M. Sukeľ, M. Pekař - O. Kaše, D. Kaše, Maštalířský - Koblasa, Gut, Hlava - Havelka, Jícha, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Kollár (Jedlička), rozhodující sam. nájezd Kollár - 9. Chlapík (Hyka). Rozhodčí: Stano, Vrba - Blažek, Lederer. Vyloučení 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Postava - Ščotka, Davidson, Holland, Beaudin, Bartejs, Ďaloga, Gulaši - Flek, Cingel, Zaťovič - H. Zohorna, A. Zbořil, K. Pospíšil - T. Rachůnek, Konečný, J. Kos - Jedlička, Kollár, Říčka - Okál. Trenér: Pokorný.

Sparta: Kořenář - Moravčík, Kempný, Kemiläinen, Mašín, Mikliš, Krejčík, Irving - Řepík, Sobotka, Hyka - K. Hrabík, J. Lajunen, Salomäki - P. Kousal, R. Horák, Chlapík - D. Vitouch, O. Najman, O. Hrabík. Trenér: Gross.

1. Litvínov 13 8 0 2 3 39:30 26
2. Pardubice 13 7 1 3 2 37:29 26
3. Mladá Boleslav 12 6 3 0 3 33:27 24
4. Sparta 12 6 1 1 4 31:21 21
5. Hradec Králové 14 6 1 1 6 45:38 21
6. Kladno 13 5 2 1 5 40:40 20