Olympijský medailista Svojanovský tragicky zemřel. Spadl z podia, když předával cenu

Aktualizováno 1. 4. 2024 19:38
V 80 letech zemřel bývalý úspěšný veslař Pavel Svojanovský. S mladším bratrem Oldřichem získal na dvojce s kormidelníkem stříbro a bronz na olympijských hrách či titul mistra Evropy. O jeho úmrtí informoval Český olympijský výbor na svém webu.
Pavel Svojanovský (vpravo), vedle něj jeho bratr Oldřich
Pavel Svojanovský (vpravo), vedle něj jeho bratr Oldřich | Foto: ČTK

Podle webu deníku Blesk podlehl Svojanovský následkům zranění při pádu na hlavu při předávání cen na Běhu Jarmily Kratochvílové.

"Je mi to opravdu moc líto. Pavel byl s bratrem Oldou jedním z motorů Českého klubu olympioniků. Pro veslování a celý český sport je to velká ztráta," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, rovněž bývalý veslařský reprezentant.

Svojanovský zemřel podle informací Blesku v neděli při atletických závodech v Golčově Jeníkově. Upadl z improvizovaného pódia. "Byl to přívěs, na němž byly stupně vítězů. Spadl rovnou na hlavu. Krvácel. Bohužel, záchranáři bezprostředně po závodě odjeli, takže se čekalo asi pět minut na sanitku," popsal deníku jeden z běžců.

Prvního velkého medailového úspěchu bratři Svojanovští s kormidelníkem Vladimírem Petříčkem dosáhli v roce 1969 na evropském šampionátu v Klagenfurtu, kde vyhráli před olympijskými vítězi z Mexika Italy Primem Baranem a Angelem Rossettem.

O dva roky později skončili na kontinentálním mistrovství druzí za východoněmeckou dvojicí Wolfgang Gunkel, Jörg Lucke, která je odsunula na druhé místo i v olympijském závodě na hrách v Mnichově 1972. Čtyři roky nato byli Svojanovští s kormidelníkem Ludvíkem Vébrem na olympiádě v Montrealu třetí. Bronz získali rovněž na mistrovství světa v Lucernu v roce 1974.

Oldřich Svojanovský je už dvacet let předsedou Českého klubu olympioniků, v němž se angažoval i jeho bratr.