V medailích není nejlepší Čína. Vedou Bahamy a Zimbabwe

rou
26. 8. 2008 17:30
Britům pomohlo financování líhní sportovců z loterie
Stříbro detailně
Stříbro detailně | Foto: Reuters

Sydney - Olympijské úspěchy, či neúspěchy se vždy hodnotí podle medailí.

Nejinak tomu je i letos, kdy jich nejvíce získala pořadatelská Čína. Ovšem v určitém hledisku na tom není tak dobře, jak by se mohlo zdát.

Pokud se totiž medailový zisk přepočítá na počet obyvatel té které země, pořadí se notně změní.

První jsou v této statistice Bahamy, které s 300 tisíci obyvateli získaly dvě medaile. Miliardová Čína, která celkem získala sto medailí, skončila až šestapadesátá z 204 výprav.

Podle tohoto žebříčku by je výrazně předstihl i odvěký rival Spojené státy. Ty totiž podle přepočtu na obyvatele skončily čtyřiačtyřicáté.

Polepšili by si i Slováci, kteří by v pomyslném souboji skončili daleko před Čechy. Naši východní sousedé mají koeficient 0,90 a jsou dvacátí, Česko zůstalo se stejným počtem medailí až třiatřicáté.

Jiná statistika zase pojednává o tom, kolik sportovců bylo z dané země úspěšné. Měřítkem se zde staly opět medaile. Nejlepší je překvapivě Zimbabwe.

Africká země má na svém kontě čtyři cenné kovy, z toho jedno zlato. A to do Pekingu odjelo jen třináct sportovců. Naopak nedaleká Jihoafrická republika vyslala více než stovku olympioniků a byla ráda za jedno stříbro.

Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová.
Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Český fanda během OH? Pár dní oslav, jinak zklamání

Australané chtějí jít ve stopách Britů

Nepříliš spokojení jsou s medailovým ziskem Australané. Premiér Kevin Rudd už oznámil, že si vezme příklad z Velké Británie, která je v pořadí států předstihla poprvé po dvaceti letech. Britové totiž výchovu mladých sportovců financovali z výtěžku zvláštní loterie a vyplatilo se jim to.

Medaile v přepočtu na obyvatele

1. Bahamy - 0,15 (2 med.)
2. Niz. Antily - 0,22 (1)
3. Jamajka - 0,25 (11)
4. Island - 0,30 (1)
5. Slovinsko - 0,40 (5)
6. Austrálie - 0,44 (46)
7. Nový Zéland - 0,45 (9)
8. Norsko - 0,46 (10)
9. Kuba - 0,47 (24)
10. Bělorusko - 0,51 (19)
...20. Slovensko - 0,90 (6)
...30. Česko - 1,70 (6)
...65. Čína - 13,21 (100)

Loterijní systém jim čtyři roky před olympiádou v Londýně přinesl 47 medailí a z toho 19 zlatých. Australané si přivezli z Číny o jeden cenný kov méně a těch nejcennějších jen čtrnáct.

"Chceme se podívat na možnosti loterijního financování. Je to pozitivní a konstruktivní myšlenka, pojďme zjistit, jestli to funguje," cituje Rudda server BBC.

Zároveň připustil, že jednou z hlavních motivací je právě fakt, že Austrálie se nechala Británií předběhnout. Ale také podle něj nesmí utrpět rekreační sport. "Financování sportu nemůže být "buď a nebo". Jestli podporovat rekreační sport, nebo ten vrcholový. Musíme dělat obojí," upozorňuje.

To Francie, která skončila v medailovém pořadí desátá se sedmi zlatými, se britskou cestou vydat nechce.

"Nechceme se soustředit jen na čtyři pět sportů, abychom přivezli domů co nejvíc medailí, jako to udělali Britové," prohlásil ministr sportu Bernard Laporte.

Cílenou podporu jednoho vybraného sportu zvolili i Slováci - tři zlaté z divoké vody jim sice nakonec jen těsně nestačily na to, aby se dostali v medailovém pořadí před Českou republiku.

Čtěte více: Češi ve vodním slalomu nestačí na Slováky. Chybí peníze

 

Právě se děje

Další zprávy