Komentář: Z Muchové se klube nová česká jednička. Případ Vondroušová je ale varováním

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 2. 2021 14:01
Zářila, mluvilo se o ní jen v tom nejlepším a porazila pět těžkých soupeřek, na normálním turnaji by tenhle počin Karolíně Muchové k tenisovému titulu stačil. Jenže tohle byl grandslam, a tak skončila před branami finále. Její výkony ale ukázaly, že z ní roste nová česká jednička, která si však musí dát pozor, aby její tělo drželo pohromadě.
Karolína Muchová
Karolína Muchová | Foto: Reuters

Mluvit o tom, že český tenis objevil během posledních dvou týdnů v Melbourne novou hvězdu, by bylo krátkozraké. Vždyť olomoucká rodačka uchvacuje experty pestrým pojetím tenisu už od US Open 2018, kdy jako kvalifikantka přejela španělskou šampionku Garbiňe Muguruzaovou. 

Od té doby už byla ve čtvrtfinále Wimbledonu, v New Yorku si zahrála osmifinále a ovládla turnaj v Soulu, teď k tomu všemu přidala semifinále Australian Open.

Kdepak, o Muchové se v Melbourne moc dobře vědělo už před startem letošního úvodního grandslamu. Co její desetidenní tažení ale obnažilo v plné kráse, je potenciál, který se v ní ještě skrývá.

Stačí se podívat na seznam soupeřek, které si sedmadvacátá hráčka světa postupně od prvního kola odškrtávala. Vždyť i její zkušený trenér David Kotyza se orosil, když viděl, že hned na začátek ji potká Lotyška Jelena Ostapenková. Grandslamová šampionka, která, když se dobře vyspí, porazí kohokoli.

Ale Muchová šla bez ztráty setu dál. Poté přišla na řadu nevyzpytatelná Němka Mona Barthelová a ve třetím kole těžká bitva s kamarádkou Karolínou Plíškovou. Proti ní stejně jako následně proti rozjeté Belgičance Elise Mertensové musela otáčet vývoj setu.

Ale vůbec největší majstrštyk si pošetřila do čtvrtfinále, kdy domácí světové jedničce Ashleigh Bartyové zvrátila zápas ze stavu 1:6 a 0:2.

Přesně tyhle momenty, schopnost vytěsnit z hlavy pokažené míčky, změnit strategii a urvat rozhodující fiftýn na svou stranu, z ní už teď dělají tenistku nejvyšší světové úrovně. A je úplně jedno, jaké číslo u jejího jména v žebříčku zrovna svítí.

Současnou českou jedničkou je její tréninková parťačka Karolína Plíšková. V počtu vyhraných zápasů na posledních čtyřech grandslamech už ale vede Muchová poměrem 9:6. Lepší už je jen Petra Kvitová, které sice letošní australské léto moc nevyšlo, ale loni prožila na velkých akcích stabilní rok a vyhrála tam 13 utkání.

Z Muchové zcela evidentně roste nová česká jednička, lídr, tahoun, ke kterému se budou nejvíce upínat oči fanoušků a expertů. Má pro to dispozice, o kterých se většině hráček může jen zdát. Má spoustu variant, co hrát. Je schopná vydržet v dlouhých čopech od základní čáry, stejně jako agresivní nátlakové hry s vítěznými voleji u sítě.

A co je důležité, dokáže herní plán přešaltovat, když zrovna jeden nefunguje. V Austrálii ani neměla trenéra Kotyzu, který doma bojoval s nákazou koronavirem a radil v omezené míře mezi zápasy jen na dálku. Muchová je však dostatečně tenisově chytrá na to, aby si na kurtu poradila sama. 

Potenciál tenisové superhvězdy ovšem netkví jen v jejím umu na dvorci. Už teď víme, že je čtyřiadvacetiletá Češka ženou mnoha talentů. Asi bude ještě trvat, než si zvykne na zájem médií a bude svými odpověďmi bavit novináře jako Japonka Naomi Ósakaová.

Ve světě by se ale Muchová neztratila jako zpěvačka nebo písničkářka, hraje skvěle na několik hudebních nástrojů. Její nahrávky od klavíru nebo s kytarou obletěly svět sociálních sítí.

A když se postaví před objektiv nalíčená coby modelka, profesionální sportovkyni byste v ní ani nehledali. Těžce vydobyté tenisové jméno tak může snadno vytěžit i na marketingové scéně. 

Jasně, ještě je toho spousta, co potřebuje zlepšit. Přidat na síle úderů, zapracovat na pohybu, aby měla větší šance proti rychle hrajícím tenistkám. Ale směr, jakým se Muchová ubírá, je správný. 

Vychýlit ji z něj mohou snad dlouhodobá zranění, se kterými v minulosti měla problémy. Ani v Melbourne nebyla fit. V přípravném turnaji si natáhla břišní sval, během Australian Open se jí dařilo ve dnech volna bolest utlumit, ale v semifinále už to na ni bylo moc.

Své by o tom mohla vyprávět o tři roky mladší Markéta Vondroušová. Finalistka French Open a další obrovský český talent, o kterém se dlouho mluví jako o budoucí hráčce první desítky. Jenže, kdykoli nabere sebevědomí a potřebnou formu, přibouchne jí dveře mezi elitu nemoc, zranění nebo dokonce nutnost operace. 

Zdaleka ne vždy to jde ovlivnit, rozhodují i tělesné předpoklady. Ale se zvyšujícím se počtem zápasů je nutná také prevence. Pravidelná práce na kondici, kvalitní regenerace s fyzioterapeutem a citlivé plánování programu. Na druhou stranu, kdo jiný by měl Muchové tohle vštípit pod kůži než trenér Kotyza, který dovedl Petru Kvitovou ke dvěma wimbledonským trofejím.

"Skončila jsem." Serena Williamsová se po prohře před novináři rozplakala a odešla z tiskové konference. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy