Muchová omdlévala, ale nakonec na svém vysněném kurtu vybojovala postup

ČTK ČTK
17. 2. 2021 8:48
Už jako dítě snila tenistka Karolína Muchová o zápasech v melbournské Areně Roda Lavera. Dnes na hlavním dvorci Australian Open přehrála domácí světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou 1:6, 6:3 a 6:2 a na kurt se vrátí ve čtvrtek na své první grandslamové semifinále.
Čtvrtfinále Australian Open 2021 (Karolína Muchová)
Čtvrtfinále Australian Open 2021 (Karolína Muchová) | Foto: Reuters

"Dostat se do grandslamového semifinále je pro mě něco nového, ale velice krásného a úžasného. Cítím se skvěle," řekla česká tenistka na tiskové konferenci v angličtině zveřejněné na webu turnaje. "Každý, když začne hrát tenis, má sen dostat se na grandslamu daleko a postup do semifinále je parádní."

Slova o proměněném snu v realitu jsou v případě Muchové přesná. Už jako dítě si totiž na svůj první notebook nastavila na obrazovku obrázek Areny Roda Lavera. "A doufala jsem, že by bylo hezké si tam jednou zahrát. Teď jsem tam vyhrála zápas a postoupila do semifinále, což je něco ohromného," prohlásila.

V utkání s Bartyovou to ale zpočátku nevypadalo, že by mohla uspět. První set ztratila za 25 minut 1:6, měla v něm jeden vítězný úder a 16 chyb. "Ash hrála výtečně, neměla jsem moc šancí," komentovala úvod svěřenkyně kouče Davida Kotyzy, který v Melbourne nemůže být, protože nestihl kvůli koronaviru odletět.

Navíc se Muchová necítila dobře. Ve druhé sadě si za stavu 1:2 vyžádala ošetření. "Bylo docela teplo a pokoušely se o mě závratě. Skoro jsem omdlévala," uvedla. Proto odešla na pár minut z kurtu do útrob stadionu. "Změřili mi tlak a teplotu. Hlavně mě zchladili, což pomohlo. Asi mě zachránil led," mínila.

Po návratu na kurt vyhrála 11 ze 13 gamů a zápas otočila. V letošním turnaji už je to skoro zvykem. "Nevím, čím to je, ale vypadá to, že to je tradice," přitakala. "Snažím se začít dobře, ale nějak to nejde. Snažím se pak dostat do hry, přestat dělat lehké chyby a jsem ráda, že v průběhu zápasů se vždy zvedám," řekla Muchová.

V utkání s Bartyovou se zlepšila obdivuhodně. Soupeřce se vyrovnala v bekhendových čopech a přidala i voleje, zkrácení a třeba i čtyři smeče v řadě. "Začala jsem se po té třetí smát a říkala si, ať jí to dám do forhendu, protože jsem to pořád cpala do bekhendu, kde stála. Měla jsem radost, když jsem ten bod získala. Určitě mě povzbudil," usmála se olomoucká rodačka při vzpomínce na výměnu.

Muchová - Bartyová highlights | Video: www.youtube.com

Celé utkání odehrála bez větších emocí. Ani po mečbolu nedala najevo gestem či pokřikem radost z postupu. "Už jsem taková. Snažím se být klidná, je to můj charakter. Soustředím se a ničím se moc nestresuju," podotkla a dodala, že také rychle zapomíná na chyby, které v zápase udělala. "Funguje mi to."

Její další soupeřkou bude Jennifer Bradyová. Američanku přehrála předloni na antuce v pražské Stromovce 7:6 ve třetím setu. "Hraje agresivně a rychle, bude to náročná bitva. Musím hrát skvěle, svoji nejlepší hru," řekla Muchová.

Po každé výhře se hráčky podepisují na televizní kameru. Muchová na sklo kreslí obrázek. "Je to africký symbol Wawa Aba (semínko vrby africké), který znamená srdečnost a houževnatost, protože začátek sezony pro nás nebyl moc lehký. Máme ho jako znak naší skupiny, ale nejsem dobrá malířka," řekla.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy