WTA French Open • Finále • 15:10

Karolína Muchová - Iga Šwiateková

Konec zápasu
Karolína Muchová
Karolína Muchová
1
2
7
4
Iga Šwiateková
Iga Šwiateková
2
6
5
6

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z finálového utkání tenisového French Open mezi Karolínou Muchovou a Igou Šwiatekovou z Polska. Zápas začíná v sobotu 10. června v 15:05.

Karolína Muchová prožívá solidní sezónu. Aktuálně 43. nejlepší hráčka světa se prokousala na prestižních turnajích v Dubaji a Indian Wells až do čtvrtfinále. V prvním případě kvůli zranění vzdala bez boje Američance Pegulaové, na tvrdém povrchu v USA ve třech setech padla s Rybakinovou s Kazachstánu. Doposud poslední turnaj odehrála olomoucká rodačka na antuce v Madridu, po vítězství nad Estonkou Kontaveitovou nestačila ve druhém kole na Rumunku Beguovou.

Sezónní maximum si Češka vylepšila na antukovém grandslamu, kde hned na úvod vyřadila světovou osmičku Sakkariovou, potom si ve třech setech poradila s Podoroskou, na Begovou s Avanesjanovou jí stačily sety dva, stejně tak ve čtvrtfinále na jinou Rusku Pavljučenkovovou. V semifinále Češka svedla obrovskou bitvu se světovou dvojkou Arynou Sabalenkovou, s níž prohrávala 2:5, dokonce odvracela jeden mečbol, ale našla druhý dech a po fantastickém obratu slavila postup do finále po výsledku 7:5.

Karolína Muchová

Česko

WTA: 52.

Věk: 26 let (21. 8. 1996)

Držení rakety: pravačka

Výška: 180 cm

Karolína Muchová po vítězství nad Arynou Sabalenkovou
Karolína Muchová po vítězství nad Arynou Sabalenkovou | Foto: Reuters

Iga Šwiateková je světovou jedničkou a momentální forma skutečně napovídá, že je nejlepší tenistkou světa. Polská hvězda letos ovládla podniky v Dauhá a Stuttgartu, do finále se dostala v Dubaji, kde prohrála s Češkou Barborou Krejčíkovou a v Madridu, nad její síly byla po třísetovém dramatu úhlavní konkurentka Aryna Sabalenková.

Na French Open ještě dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy neztratila jediný set. Zdolala Španělku Bucsaovou (6:4, 6:0), Američanku Liuovou (6:4, 6:0), Číňanku Sin-jü Wang, jíž dokonce nepovolila jediný gem, v osmifinále Polce v první sadě skrečovala Ukrajinka Curenková, ve čtvrtfinále pokořila Američanku Gauffovou (6:4, 6:2) a v semifinále Brazilku Haddad Maiovou (6:2, 7:6).

Iga Šwiateková

Polsko

WTA: 1.

Věk: 22 let (31. 5. 2001)

Držení rakety: pravačka

Výška: 176 cm

Iga Šwiateková, French Open 2023
Iga Šwiateková, French Open 2023 | Foto: Reuters

Karolína Muchová je po postupu do finále jednou z nejsledovanějších osobou v České republice.

Na kurtu pobíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Iga Šwiateková.

Zápas začal.

15:0

Karolína Muchová si věděla rady s forhendovým returnem, ale potom následným forhendem poslala míček za základní lajnu.

30:0

Světová jednička trpělivě útočila do bekhendu sokyně, jež se nedokázala ubránit, posledním úderem přepálila vymezený prostor.

40:0

Úvodní gem je zatím jednoznačně v režii polské tenistky, která si znovu připravila pozici dokonale, finální forhend napálila k pravé lajně.

40:15

Hodně překvapivý kraťas Češky, na nějž Polka zareagovala hodně pozdě a míček hrála až po jeho druhém dopadu na zem.

40:30

Zbývá poslední gembol. Po parádním forhendu po levé lajně vyrazila Karolína Muchová k síti, kde zahrála nedostižitelný kratší forhend.

0:1 Iga Šwiateková získává gem.

Do třetice už Iga Šwiateková gem uzavřít dokázala. Podávala ven z dvorce, bekhendový return konkurentky doputoval do koridoru pro debl.

15:0

Přímý bod po podání ven z dvorce.

15:15

Karolína Muchová se v ofenzivní pozici vydala k síti, ovšem Polka byla rychlá na nohách, u voleje byla včas a vyslala neomylný forhendový prohoz po pravé čáře.

15:30

S forhendovým returnem pod nohy si šestadvacetiletá rodačka z Olomouce neporadila, bekhendem odpálila míček do zámezí.

15:40

Dva brejkboly. Znovu povedený delší return, po němž Češka nečistým způsobem trefila forhend.

0:2 Iga Šwiateková získává gem.

Světová jednička odskakuje do vedení o brejk! Ve výměně byla tou trpělivější tenistkou, její česká soupeřka o kousek přetáhla forhend.

15:0

Bekhendový return zastavila páska.

30:0

Po servisu ven z dvorce vyslala Iga Šwiateková vypálila bekhend na opačnou stranu, Češka byla u míčku pozdě a minula forhendem.

40:0

Těsně, ale přece doputoval dělový forhendový return Karolíny Muchové do koridoru pro debl.

0:3 Iga Šwiateková získává gem.

Po kratším returnu Iga Šwiateková vyprodukovala dokonalý křižný bekhend do pravého růžku, Češka reagovala příliš dlouhým bekhendem.

0:15

Dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy hraje s obrovským přehledem. Údery sázela ze strany na stranu, Češka se neubránila a bekhend poslala pod pásku.

15:15

Přímý bod po podání ven z dvorce.

15:30

Výborným servisem na téčko si Karolína Muchová připravila výbornou pozici pro forhend, jenže balónek trestuhodně napálila do sítě.

30:30

Za servisem ven z kurtu se Iga Šwiateková jenom podívala.

40:30

U kraťasu Češky byla Polka včas, po následném dobře provedeném lobu hrála bekhendem přes hlavu do výrazného autu.

1:3 Karolína Muchová získává gem.

Iga Šwiateková přiriskovala return po druhém podání, bekhend umístila těsně za základní čáru.

0:15

Světová jednička sice byla u kratšího voleje protihráčky včas, ale na dlouhou ruku hrála míček až za základní čáru.

0:30

Iga Šwiateková v tlaku vystartovala k síti, kde si nepočínala vůbec jistě a bekhendovým volej poslala do autu! Šance na brejkboly.

15:30

Přímý bod po servisu na téčko.

30:30

Tentokráte byla dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy na síti o poznání suverénnější, forhendový volej napálila do protipohybu soupeřky.

30:40

Karolína Muchová se zatím nedokáže při útočení vůbec dobře trefovat, nalitý forhend odpálila do několikametrového autu.

40:40

Uvidíme shodu. Iga Šwiateková viděla volnější levou lajnu a pokusila se na ni poslat bekhend, míček doputoval do území pro čtyřhru.

40:A

Brejkbol! Forhendový return na tělo přinesl kýžené ovoce, Polka v nepříjemné pozici nasměrovala úder rovněž z forhendu do autu.

40:40

Po výborném returnu Češka správně naběhla k síti. Světová jednička ovšem vyprodukovala parádní křižný bekhendový prohoz, po němž Muchová hrála bekhend za zadní lajnu.

A:40

Dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy si sebevědomě dokráčela pro gembol. Forhend k základní čáře jí vyšel na jedničku, protihráče reagovala čopem pod pásku.

40:40

Karolína Muchová bojuje. Po bekhendu do levého růžku se vydala k síti, odtud vyslala nechytatelný bekhendový volej na pravou polovinu.

A:40

To je škoda. Česká tenistka si velmi dobře poradila s returnem, jenže vzápětí se pořádně ustřelila bekhendovým čopem.

40:40

Bitva o pátou hru pokračuje. Znovu olomoucká rodačka ve správný moment vyrazila k síti, proti voleji z bekhendu byla favoritka bezmocná.

A:40

Výhoda opět putuje na konto polské tenistky. Škoda, protože Češka útočila a finální forhend spadl jenom o kousek do zámezí.

1:4 Iga Šwiateková získává gem.

S problémy, ale přece Iga Šwiateková udržuje výhodu brejku. Po forhendu do pravého rohu vypálila forhend na opačnou stranu, Karolína Muchová byla u balónku pozdě a odpálila ho do sítě.

15:0

Eso po ráně ven z kurtu.

30:0

Po podání ven z kurtu Češka vypálila forhend na opačnou stranu, Polka reagovala úderem za základní čáru.

30:15

Světová jednička se dostala do výměny a dočkala se získaného fiftýnu, po bekhendu po levé lajně Muchová ze stejné strany přetáhla bekhend.

30:30

Dvojchyba znamená srovnání skóre v gemu.

30:40

Máme tu brejkbol. Po delším returnu vypálila Iga Šwiateková forhend do pravého růžku, v hluboké defenzivě hrající Češka hrála bekhendový čop výrazně pod pásku.

40:40

Sebevědomě odvrácený brejkbol. Po podání ven z dvorce Karolína Muchová vyslala nechytatelný bekhend po opačné lajně.

A:40

Přímý bod po podání ven z kurtu.

40:40

Hned po returnu se Iga Šwiateková dostala do tlaku a ve finále vyrazila k síti, kde měla při forhendovém voleji snadnou práci.

A:40

Dokonale šestadvacetiletá rodačka oběhla úder na forhend a vykouzlila parádní kraťas, u nějž protihráčka neměla šanci být včas.

2:4 Karolína Muchová získává gem.

Karolína Muchová ještě nezabalila první sadu ani náhodou! Kratším bekhendovým čopem přinutila sokyni naběhnout k síti, načež ji prohodila delším bekhendem zleva kros k základní čáře.

15:0

Bekhendový return skončil v síti.

30:0

Přímý bod po servisu na téčko.

40:0

Po kvalitním servisu vystartovala Karolína Muchová k síti, bohužel dostala nepříjemný míček na tělo a bekhendový volej doputoval za základní čáru.

40:15

Češka po druhém podání soupeřky vystoupila více do kurtu a bekhend umístila nechytatelně k základní čáře.

40:30

Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce usiluje o shodu. Uspěla kratším bekhendem, Polka odpověděla nečistě trefeným forhendem.

2:5 Iga Šwiateková získává gem.

Světová jednička je jedinou hru od zisku první sady. Ve výměně od základních čar byla tou trpělivější tenistkou, protihráčka se vyhodila forhendem.

Karolíně Muchové zatím nevychází finálové klání dle představ.

Karolína Muchová ve finále French Open 2023
Karolína Muchová ve finále French Open 2023 | Foto: Reuters
0:15

Opět byla Polka v delší výměně aktivnější tenistkou, soupeřku přiměla k tomu, aby nečistě trefila závěrečný bekhend.

0:30

Nepovedené zkrácení hry, po němž Češka naběhla k síti. Polská jednička bekhendem vytloukla soupeřčiny bloky.

0:40

Tři setboly. Olomoucká rodačka si neporadila s bekhendovým returnem pod nohy, sama z bekhendu přestřelila vymezený prostor.

2:6 Iga Šwiateková získává gem a set.

Úvodní dějství je minulostí. Karolína Muchová opět vyrazila k síti je nepřipravené pozici. Defenzivu favoritky neprolomila, naopak byla nucena zacouvat a v závěru pod velkým tlakem nezvládla vrátit ostrý forhend Šwiatekové.

Začíná druhý set.

0:15

Úvodní fiftýn druhé sady patří returnující Karolíně Muchové, jež zahrála dokonalý bekhendové return z těžké pozice těsně za síť, Polka na dlouhou ruku vracela balónek do autu.

15:15

Forhendový return vyletěl za základní čáru.

15:30

Světová jednička si podáním připravila dobrou pozici, načež u sítě bekhendem útočila přímo do soupeřky, jež s přehledem forhendem trefila volnou levou polovinu.

30:30

Skvěle se olomoucká rodačka bránila, ale v závěru jako kdyby už neměla dostatek sil a nečistě zasáhla forhend.

40:30

Bohužel ani na druhý pokus se Karolína Muchová nedočkala brejkbolu. Útočila bekhendem, ten poslední nezvládla přehodit přes síť.

0:1 Iga Šwiateková získává gem.

Iga Šwiateková je obrovsky koncentrovaná a odměna se opět dostavila. V dlouhé výměně sázela údery za strany na stranu, jako lvice bojující Češka odehrála poslední forhend těsně za základní lajnu.

15:0

Po ne úplně povedeném kraťasu Iga Šwiateková nebyla u sítě úplně dobře srovnaná, její bekhend páska posunula za zadní čáru.

15:15

Není to poprvé, co Polka uspěla dlouhým bekhendovým returnem k základní čáře, po kterém Češka přestřelila taktéž z bekhendu.

15:30

Úmysl dobrý, realizace pokulhávala. Olomoucká rodačka vyzkoušela zkrácení hry, balónku se do cesty postavila páska.

15:40

Dva brejkboly pro světovou jedničku. Česká tenistka měla po vysokém úderu sokyně u sítě těžkou pozici, proti slunci smečovala do zámezí.

0:2 Iga Šwiateková získává gem.

Dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy udělala další důležitý krok směrem k zisku titulu. Proti brejkbolu nechala hrát soupeřku, ta výměnu uzavřela nevynucenou chybou z forhendu.

15:0

Češka zkouší překvapovat soupeřku, ale ta nechybuje. Polka zaregistrovala nepřipravený náběh protihráčky k síti a prohodila ji bekhendem na levou polovinu.

30:0

V nečekaný okamžik se česká hráčka rozhodla pro kraťas, sokyně vůbec nereagovala, bohužel míček skončil v síti.

30:15

Iga Šwiateková vyprodukovala hodně slabé druhé podání, za forhendovým returnem po pravé čáře se potom jenom podívala.

40:15

Přímý bod po podání ven z dvorce.

0:3 Iga Šwiateková získává gem.

Brejk potvrzený s velkým přehledem. Iga Šwiateková udržovala výbornou délku úderů, od soupeřky se dočkala nevynucené bekhendové chyby.

0:15

Karolína Muchová po ne úplně povedeném bekhendovém čopu vyrazila k síti, v těžké pozici přetáhla bekhendový volej.

15:15

Bekhendový return doputoval do koridoru pro debl.

30:15

Karolína Muchová potrestala kratší return konkurentky, forhend neomylně napálila doprava do jejího protipohybu.

30:30

Polce se nepovedl return dle představ, česká tenistka ji ale darovala fiftýn útočným forhendem pod pásku.

40:30

Konečně povedený moment! Karolína Muchová ovládla delší výměnu perfektně umístěným křižným bekhendem zleva do pravého růžku. Lépe to trefit nešlo.

1:3 Karolína Muchová získává gem.

Úspěšně zvolená varianta servis - síť! Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce odvážně vyrazila k síti, bekhendový volej umístila přesně na levou lajnu.

0:15

Výborná defenziva Češky. Ubránila se několika nepovedeným úderům protihráčky, aby ve finále získala fiftýn po přetaženém forhendu světové jedničky.

0:30

Výborný nátlakový přechod dopředu. Karolína Muchová se vydala k síti, kde nemusela hrát, protože bekhendový prohoz Polky dopadl do území pro čtyřhru.

15:30

Dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy zariskovala a vyplatilo se, odvážný forhend posadila přesně na volnou pravou čáru.

30:30

Světová jednička dokáže hrát i pod tlakem neuvěřitelný tenis. Po podání byla v tlaku, finálním forhendem napálila míček na stojnou pravou nohu sokyně.

30:40

Brejkbol přichází! Iga Šwiateková byla pod tlakem, z nějž nenašla cestu, křižný bekhend odpálila za základní čáru.

2:3 Karolína Muchová získává gem.

Skvěle! Karolína Muchová maže ztrátu brejku a je zpět ve druhém setu! V těžké situaci vsadila všechno na jedno kartu a v plném běhu vystřelila vítězný forhendový winner po pravé lajně.

0:15

Češka byla v tlaku, ale nebylo jí to nic platné, protože na síť dostala vysoký míček proti slunci, i napodruhé hrála volej do sítě.

15:15

Výborně se olomoucká rodačka držela v tlaku hned od začátku výměny. Nakonec uspěla křižným forhendem zprava, na nějž Polka odpověděla příliš krátkým forhendem.

30:15

Forhendový return zastavila páska.

40:15

Přímý bod po podání na téčko přináší dva gemboly.

3:3 Karolína Muchová získává gem.

Karolína Muchová vypálila další výborné podání na střed kurtu, které světová jednička bekhendem returnovala jenom do autu!

15:0

Bekhendový return vyletěl do zámezí.

30:0

Po kvalitním podání zvolila Iga Šwiateková forhend doleva, Češka ze stejné strany minula vymezený prostor.

40:0

Skvělým returnem si Karolína Muchová otevřela pravou polovinu kurtu, forhend napálila o pár čísel vedle lajny.

3:4 Iga Šwiateková získává gem.

Čistá hra a Iga Šwiateková pro sebe znovu získává těsné vedení. Dominovala delší výměně, v jejímž závěru dokonala vystřelila vítězný bekhend po levé čáře.

15:0

Důležitý osmý gem začíná lépe Češka, jež forhendem po pravé lajně přešla z obrany do útoku, soupeřka na dlouhou ruku vracela míček pod pásku.

30:0

S velkým štěstím česká tenistka získává další fiftýn na svou stranu, páska pomohla k vítěznému bekhendovému voleji.

30:15

Za křižným bekhendovým returnem do levého růžku se Češka jenom podívala.

40:15

Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce si na síť došla pro dva gemboly, nelehkou smeč přes hlavu napálila do levého rohu.

40:30

Polka zrychlila výměnu forhendem těsně nad sítí na levou polovinu kurtu, soupeřka odpověděla příliš dlouhým úderem ze stejné strany.

4:4 Karolína Muchová získává gem.

Vyrovnáno! Iga Šwiateková nyní pomohla protihráčce jednou z mála nevynucených chyb, křižný bekhend zahrála do sítě.

0:15

S forhendovým returnem s vyšším odskokem si Polka neporadila, sama bekhendem odpálila míček za základní čáru.

0:30

A zase světová jednička chybovala hned po returnu, v tomto případě přestřelila forhendem.

15:30

Tři brejkboly byly blízko. Iga Šwiateková ovšem skvěle zabojovala, po kraťasu doběhla i delší úder sokyně a odpověděla vysokým bekhendem, po němž Muchová chybně smečovala.

30:30

Forhendový return ještě Karolína Muchová zvládla, následný forhend usměrnila o kousek vedle pravé čáry.

30:40

Češka získává alespoň jeden brejkbol! Uspěla delším returnem na tělo, světová jednička posléze nečistě trefila forhend.

5:4 Karolína Muchová získává gem.

Karolína Muchová půjde podávat na zisk druhé sady! Iga Šwiateková neustála tíhu okamžiku a proti druhému brejkbolu vyprodukovala dvojchybu.

0:15

Polská tenistka se dostala do výměny a odměnou jí byl získaný bod, ve finále Češka odpálila odvážný bekhend do autu.

0:30

A znovu nevynucená chyba ze strany české tenisty, ta z bekhendu opět hrála vedle levé čáry.

15:30

Iga Šwiateková sahala po třech brejkbolech, avšak nedočkala se jich, v tlaku odehrála bekhendový čop daleko za zadní čáru.

15:40

Dva brejkboly. Češka nevyužila kratšího bekhendu sokyně, naopak smolně napálila míček forhendem rámem rakety.

5:5 Iga Šwiateková získává gem.

Druhá sada pokračuje. Vyrovnaná výměna od základní čáry dopadla vítězně pro světovou jedničku, její soupeřka minula bekhendový čop.

15:0

Světová jednička skvěle odhadla, kam soupeřka forhendem zaútočí, forhend potom hrála křižně. Češka přiběhla k balónku pozdě a vracela ho do sítě.

15:15

Tak to se povedlo. Karolína Muchová vsadila všechno na jednu kartu, v obranné pozici vypálila nechytatelnou forhendovou ránu po pravé lajně.

15:30

Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce znovu hraje o brejkboly. Dostala protihráčku pod tlak, ta nečistě hrála bekhend.

15:40

A brejkboly jsou dva! Iga Šwiateková se trefila do prvního podání, hned vzápětí usměrnila bekhend pouze pod pásku.

6:5 Karolína Muchová získává gem.

Karolína Muchová půjde podruhé podávat na vítězství v setu! Polka si znovu podáním připravila dobrou pozici, načež se vyhodila pro změnu forhendem.

0:15

Světová jednička samozřejmě neskládá zbraně. Hned po returnu byla v tlaku, v pokračující výměně Muchová chybovala forhendem.

0:30

Olomoucká rodačka zapisuje svou druhou dvojchybu.

15:30

Po kvalitním podání česká tenistka vypálila ostrý forhend doleva, překvapená Polka odvrátila balónek za zadní čáru.

30:30

Eso po dělovce ven z dvorce.

40:30

Setbol! S returnem si ještě Iga Šwiateková poradila, ale následně odpálila bekhend o kousek za zadní lajnu.

40:40

Druhá sada pokračuje. Karolína Muchová si nevěděla rady s bekhendovým returnem protihráčky, sama bekhendem rozvlnila síť.

A:40

Druhá příležitost k ukončení setu. Po kvalitním podání Češka vystartovala k síti, kde nadvakrát prolomila defenzivu favoritky.

40:40

Ani teď se Češka nedočkala. Bránila se jako lvice, ale chyby protihráčky se nedočkala, ve finále přetáhla bekhend.

A:40

Tak že by do třetice? Karolína Muchová perfektně zabojovala u sítě, nataženou levou rukou ve finále dokázala bekhendový volej poslat na odkrytou část kurtu.

7:5 Karolína Muchová získává gem a set.

O titulu rozhodne třetí set! Česká tenistka zvolila podání ven z dvorce, které Polka vrátila bekhendem až za zadní čáru.

Karolína Muchová posunula finálové klání do třetí sady!

Karolína Muchová v utkání s Igou Šwiatekovou
Karolína Muchová v utkání s Igou Šwiatekovou | Foto: Reuters

Začíná třetí set.

0:15

Výborný start Karolíny Muchové do třetí sady. Bekhendový return na tělo vyšel skvěle, Polka odpověděla bekhendem do autu.

0:30

A světová jednička začíná být nervózní. Znovu byla v tlaku, aby nakonec poměrně výrazně přetáhla bekhend.

0:40

Tři brejkboly! Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce přitáhla sokyni k síti, z pravé strany ji poté prohodila dokonalým křižným forhendem.

1:0 Karolína Muchová získává gem.

A frustrace Polky stoupá, čistou hru ve svůj neprospěch završila dvojchybou!

15:0

Po servisu Češka vypálila skvělý forhend po pravé lajně a vyrazila k síti, kde vyprodukovala vítězný forhendový volej.

30:0

Přímý bod po podání na téčko.

40:0

Eso na téčko. Karolína Muchová je v obrovském laufu!

2:0 Karolína Muchová získává gem.

Druhé nechytatelné podání v řadě, znovu na střed kurtu. Češka potvrzuje brejk bez problémů čistou hrou.

15:0

Bekhendový return doputoval do koridoru pro debl.

30:0

Iga Šwiateková v tlaku získala kýžený bod. Uspěla forhendem na pravou polovinu, po kterém Češka volila vysoký bekhend mimo vymezený prostor.

30:15

Světová jednička doběhla nepovedený kraťas, ale u sítě nebyla vůbec jistá, hrála nepovedený forhendový volej a ve finále se nechala snadno prohodit.

40:15

Dvaadvacetiletá rodačka z Varšavy získává výhodu dvou gembolů. Její soupeřka chtěla zklidnit výměnu bekhendovým čopem, ten dopadl za zadní čáru.

2:1 Iga Šwiateková získává gem.

Iga Šwiateková v rozhodujícím setu snižuje na 1:2. Dobře umístěný servis ven z kurtu Muchová jenom slabě ztlumila před sebe.

0:15

Polka v hluboké defenzivě ukázala své schopnosti, v těžké situaci vykouzlila vítězný bekhendový prohoz po levé lajně.

0:30

Obrovské štěstí na straně světové jedničky, která opět volila bekhendový prohoz po levé čáře, k úspěchu výraznou měrou pomohl dotek pásky.

0:40

Tři brejkboly pro favoritku. V tlaku přiběhla k síti, kde nedosáhla na bekhendový pohoz, naštěstí pro ni míček dopadl za základní čáru.

15:40

První hrozba ztráty podání odvrácena. Češka tentokráte uspěla na síti, bekhendový volej poslala do protipohybu sokyně.

2:2 Iga Šwiateková získává gem.

Srovnáno. Iga Šwiateková byla včas u nepovedeného kraťasu protihráčky z bekhendu, načež zahrála chytře pod nohy protihráčky, ta forhendem rozvlnila síť.

15:0

Polka zvolila křižný bekhend zleva s vyšším odskokem, s čímž si protihráčka neporadila, sama z bekhendu odpálila balónek do zámezí.

30:0

Zase polská tenistka bez problémů doběhla ke kraťasu a forhendem hrála mimo dosah konkurentky.

40:0

Eso po podání ven z kurtu.

2:3 Iga Šwiateková získává gem.

Na podání na téčko sice Karolína Muchová dosáhla, ale forhendový return odpálila až za zadní lajnu.

15:0

Přímý bod po podání ven z dvorce.

30:0

Bekhendový return skončil v síti.

30:15

Returnem se Polka dostala do tlaku. S bekhendem si ještě Karolína Muchová poradila, za forhendem už se však natahovala marně.

40:15

Return z bekhendu doputoval za zadní lajnu.

3:3 Karolína Muchová získává gem.

Karolína Muchová vyrovnává na 3:3. Uspěla podáním na tělo protihráčky, jež returnovala do koridoru pro debl.

0:15

Forhendová přestřelka pro českou tenistku. Útočila světová jednička, právě ona na závěr napálila úder do sítě.

0:30

Polka se dostává pod ještě větší tlak dvojchybou.

15:30

To je škoda. Karolína Muchová se dostala do vyrovnané výměny, právě ona ji ovšem uzavřela příliš dlouhým forhendem.

15:40

Jsou tu možná klíčové dva brejkboly! Češka z vysokého míče protihráčku dokonale zaskočila kraťasem, který ještě s vypětím všech sil doběhla, ale soupeřce už jenom nalila na vítězný forhendový volej.

4:3 Karolína Muchová získává gem.

Karolína Muchová dostala hned kratším returnem světovou jedničku pod obrovský tlak, na konci výměny Polka chybovala forhendovým čopem a rázem je tak opět pozadu o brejk!

0:15

Ale Iga Šwiateková se nevzdává. Rozhodla se zariskovat a odvážný forhend z vnější strany lízl boční lajnu.

0:30

A další bod pro Polku. S dělovým returnem pod nohy si olomoucká rodačka ještě poradila, následně nestačila na dokonale trefený forhend do pravého růžku.

15:30

Křižný forhendový return dopadl do území pro čtyřhru.

15:40

Světová jednička disponuje dvěma brejkboly. Forhendový return poslala těsně k základní čáře, soupeřka poté rovněž z forhendu přestřelila.

30:40

První brejkbol je minulostí. Iga Šwiateková byla u kraťasu včas, avšak následný bekhend nezvládla, balónek odehrála za zadní čáru.

40:40

Výborně! Druhý brejkbol Češka odvrátila esem po ráně ven z dvorce.

40:A

U sítě dnes Iga Šwiateková tolik bodů neposbírala, ale nyní si poradila a bekhendový volej proměnila ve vítězný. Třetí brejkbol.

4:4 Iga Šwiateková získává gem.

Drama pokračuje, stav ve třetí sadě je zase srovnané. Karolíně Muchové vůbec nevyšlo zkrácení hry, míček ani nedorazil k síti.

0:15

S delším returnem si světová jednička nevěděla rady, forhendem odpálila balónek daleko za základní čáru.

0:30

Ve vzduchu visí další brejkboly. Karolína Muchová přešla do ofenzivy bekhendem do protipohybu sokyně, překvapená Šwiateková bekhendem pouze trefila síť.

15:30

Po kratším returnu Iga Šwiateková vůbec neotálela, navzdory vypjatému okamžiku vypálila nechytatelný forhend do pravého růžku.

30:30

Po krátkém returnu těsně za síť Polka vypálila bekhend přímo do protihráčky, lob Češky se bohužel do kurtu nevešel.

30:40

Tak aspoň jeden brejkbol uvidíme! Iga Šwiateková získala tlak na svou stranu, leč neudržela ruku až do konce výměny, přetáhla forhend.

40:40

Světová jednička posouvá skóre do shody. V tlaku vyslala bekhend do pravého rohu, obranný úder Češky dopadl za zadní lajnu.

A:40

Přímý bod po podání ven z dvorce.

4:5 Iga Šwiateková získává gem.

Bohužel, Karolína Muchová podruhé v řadě umístila forhendový return jenom do pásky, na podání tak po krátké přestávce bude odvracet konec finálového klání.

0:15

Iga Šwiateková je tři fiftýny od vítězství. Po perfektním returnu měla tlak, pro bod si došla na síť, lob české tenistky vyletěl až za zadní čáru.

0:30

A už jen dva. Přestřelku od základních čar ukončila šestadvacetiletá rodačka z Olomouce přetaženým forhendem.

15:30

Přímý bod po podání na téčko.

15:40

Dva mečboly! Karolína Muchová si servisem na střed kurtu připravila skvělou pozici pro útok, jenže vzápětí napálila forhend do levého koridoru pro debl.

4:6 Iga Šwiateková získává gem, set a zápas.

Je konec, vítězkou French Open 2023 se stává světová jednička Iga Šwiateková! Mečbol proměnila bez práce, Karolína Muchová střetnutí uzavřela dvojchybou.

Vítězkou antukového grandslamu se stala světová jednička Iga Šwiateková, která v dramatickém finále zdolala Karolínu Muchovou po setech 6:5, 5:7 a 6:4.

První sada příliš dramatická nebyla, světová jednička ji ovládla s přehledem 6:2. Ve druhé sadě Polka rychle vedla 3:0, ovšem její česká soupeřka se skvěle vzepjala, set pro sebe urvala 7:5 a vynutila si třetí dějství. Rozhodovaly maličkosti. Karolína Muchová ve třetím setu dvakrát neudržela výhodu brejku, načež za stavu 4:4 neproměnila brejkbol, aby nakonec na servisu nedokázala vyrovnat na 5:5, proti prvnímu ze dvou mečbolů zaznamenala dvojchybu.

Navzdory porážce může být Karolína Muchová s působením na turnaji spokojená. Předváděla skvělé výkony, jako jediná na turnaji světové jedničce sebrala set a odměnou jí v novém týdnu bude posun žebříčkem ze 43. na 16. místo.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 6 - 1

Dvojchyby: 3 - 3

Úspěšnost 1. podání: 56 % - 63 %

Body po 1. podání: 52 % - 62 %

Body po 2. podání: 46 % - 52 %

Ubráněné brejkboly: 4/11 - 2/7

Vítězné údery: 30 - 19

Nevynucené chyby: 38 - 27

Vyhrané míče na síti: 18/28 - 10/24

Karolína Muchová blahopřeje Šwiatekové k titulu na French Open
Karolína Muchová blahopřeje Šwiatekové k titulu na French Open | Foto: Reuters

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy