Plíšková nejlepší v esech, Vondroušová na returnu. Češky před Paříží vládnou tenisu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 5. 2019 12:46
Takový pohled se jen tak neomrzí. Dvě Češky jsou na absolutním vrcholu bodování letošní sezony, další tři jejich krajanky opanují deblový žebříček. A česká trikolora svítí i v kolonce statistik celého okruhu WTA. Před druhým grandslamem má tenisová sezona jasné královny.
Karolína Plíšková a Petra Kvitová
Karolína Plíšková a Petra Kvitová | Foto: Reuters

Nejdramatičtější souboj svádějí Češky na cestě za tenisovým trůnem. Hned dvě jsou hlavními aspirantkami na to, že do konce roku vystoupají na post jedničky. Nejlépe je na tom letos Petra Kvitová se ziskem 3525 bodů, hned za ní je Karolína Plíšková s kontem 3271. 

První jmenovaná předvádí na okruhu nejvyrovnanější výkony ze všech hráček WTA. Jako první vyhrála v roce 2019 dva turnaje a zahrála si další dvě finále. Na post jedničky ale zatím příliš nekouká, šanci na ni bude mít především druhé polovině sezony, kdy tolik neobhajuje.

"Jak už jsem řekla mnohokrát, nemám takový cíl. Ale myslím, že když vyhraju grandslam, budu i světovou jedničkou," prohlásila na turnaji v Římě Kvitová.

Na tom pařížském loni došla pouze do třetího kola. I tentokrát bude patřit mezi jednu z hlavních favoritek. Pokud uzdraví levé lýtko, které ji limitovalo na italském podniku, může tentokrát dojít opravdu daleko.

To Plíšková podnik v Římě dokonce vyhrála, vyšvihla se na post světové dvojky a má nyní ze všech nejblíže k sesazení Naomi Ósakaové. Osmistovkové manko je před druhým turnajem velké čtyřky ovšem přeci jen hodně. Japonka by musela na turnaji vybouchnout a rodačka z Loun naopak projít ideálně až do finále. 

"Jednička teďka není úplný cíl, ale bylo by hezký se tam usídlit a třeba i na déle, než jsem byla. Neberu se ale jako hlavní favoritku Paříže, i když šanci samozřejmě mám," prohlásila po návratu s třináctým titulem kariéry v kapse.

Jedno prvenství ale drží od začátku sezony pevně v rukou. Opět se stala Ace Queen, tedy královnou es. V 32 zápasech jich nastřílela už 252. Nebezpečně se přibližuje Nizozemka Kiki Bertensová, která má v zápise o osm es méně.  

Statistiky WTA mají vůbec výraznou stopu. Vedle "esařky" Plíškové, vládne konkurenci Kvitová v odehraných zápasech (36) a bohužel i dvojchybách (158). 

Pozitivem jsou výkony čím dál zářivější hvězdy roku 2019 Markéty Vondroušové. Brzy teprve dvacetiletá hráčka ze Sokolova si zahrála letos už dvě finále, na okruhu kosí jedno velké jméno za druhým a na žebříčku pro turnaj mistryň jí patří už 16. místo.

V čem ale vyniká nejvíce, je return. Při podání soupeřky dokáže vyhrát až 43 procent míčů z prvního podání soupeřky. To se nepovedlo ve 26 utkáních ani jedné hráčce. 

Samostatnou kapitolou je pak deblová forma Češek. Patří jim kompletní pódium světového pořadí WTA. Za první Kateřinou Siniakovou je její parťačka Barbora Krejčíková.

Mladou dvojici pak nahání Barbora Strýcová, která řádí jak po boku Vondroušové, tak v poslední době především za asistence Tchajwanky Sie Su-wej. Aktuálně třetí nejlepší pár žebříčku pro Turnaj mistryň v Šenčenu bude také jedním z favoritů French Open. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy