Američané analyzují boj o tenisový trůn. Plíškovou úplně opomněli, Kvitové už nevěří

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 10. 2018 12:51
Nastává čas bilancování a spekulací o tom, které tenistky budou v následujícím období bojovat o post královny.
Petře Kvitové odborníci ze zámoří už moc nevěří
Petře Kvitové odborníci ze zámoří už moc nevěří | Foto: ČTK

New York/Praha - Hledání pokračuje. Přestože Simona Halepová vládne světovému pořadí nepřetržitě už od února, tenisoví odborníci nepřestávají dokola řešit, kdo převezme po dlouhatánské nadvládě Sereny Williamsové roli novodobé tenisové královny.

Jejich snaze nahrává fakt, že Rumunka laboruje s nepříjemností v podobě vyhřezlé ploténky a přes její optimistická prohlášení zůstává start na Turnaji mistryň nadále zahalen v dýmu nejistoty.

Není pochyb o tom, že už tak vyrovnané pole nejlepších hráček v letošní sezoně ještě výrazně nabobtnalo. Kdo má největší šance?

O analytickou odpověď se pokusili v americké ESPN. Konkrétně renomovaný tenisový novinář Peter Bodo ve spolupráci s bývalou světovou trojkou a jednou z nejlepších hráček čtyřhry historie Pam Shriverovou.

A ačkoli jsou v elitní desítce světového pořadí stále k vidění dvě české tenistky, šance na jejich průlom k absolutnímu vrcholu nepovažují zmíněné kapacity za nikterak výrazné.

Ve své analýze je opomínají Karolínu Plíškovou úplně. Petru Kvitovou pak zmiňují pouze velmi okrajově a spíše v pesimistických konotacích.

"Během sezony měla třináctizápasovou vítěznou sérii na antuce, jen aby pak prohrála první kolo na preferované trávě ve Wimbledonu. Z toho se dosud nevzpamatovala," napsal Bodo.

Zařadil ji do kategorie "veteránek" s grandslamovými tituly a položil si řečnickou otázku: Dokáží tyto tenistky ještě najít motivaci a dostatek energie získávat další velké tituly? Odpověděl si sám mezititulkem: "Pro některé šampionky-veteránky přichází čas ústupu."

Kvitová podle něj měla v sezoně velké problémy s konzistencí svých výkonů, stejně jako vítězka Australian Open Caroline Wozniacká, Španělka Garbině Muguruzaová nebo finalistka French Open Američanka Sloane Stephensová, která na dvou letošních grandslamech vypadla hned v prvním kole.

Společně se Shriverovou tak Bodo tipuje, že v závěru roku budou zářit jiné hráčky. A poperou se o trůn.

Nejvýše v těchto dostizích oba američtí experti staví dvacetiletou Japonku Naomi Ósakaovou, vítězku US Open a momentálně světovou čtyřku.

"Speciálně nyní na konci roku bude pro starší tenistky těžší se prosadit," podotkla Shriverová. Ta vítá, že se závod o číslo jedno v závěru sezony výrazně dramatizuje. "Jsou to skvělé dostihy, obzvlášť díky Ósakaové. Ta může na konci roku stanout na tenisové špičce, takřka přes noc."

Zatímco osmadvacetileté Kvitové tolik nevěří, šanci má podle ní ještě o dva roky starší Kerberová. "Dobře se na ni podívejte. Naučila se hodně v sezoně, kdy byla světovou jedničkou a dost se natrápila. Teď je zpět, má s tím zkušenosti a spojila se s jedním nejlepších trenérů na okruhu, Wimem Fissettem," zmínila Shriverová kouče, jehož v září 2016 krátce zkoušela právě dvojnásobná česká šampionka Wimbledonu.

Ale zpět k Ósakaové. Klíčové podle Boda bude zodpovězení otázky kladené vždy v souvislosti s premiérovými grandslamovými vítězkami: "Dokáží takové věci zopakovat?" Ukáží následující týdny, zejména ten v Singapuru na Turnaji mistryň, kam se fantasticky hrající Japonka pochopitelně kvalifikovala.

Shriverová jí věří. "Dosud byla nespolehlivá, podívejte se jak šla dolů po svém prvním velkém titulu v Indian Wells. Teď se ale zdá, že si posunula laťku a daří se jí na ni dosahovat. V prvním kole v Tokiu dovolila Dominice Cibulkové jen tři hry. To mi ukázalo hodně," zmínila šestapadesátiletá Američanka klíčové turnaje po US Open. Ósakaová došla doma do finále (kde prohrála s Plíškovou), následně v Pekingu hrála semifinále.

Bodo a Shriverová se také zastavili u Sereny Williamsové. Na jejích výkonech lze podle nich nejlépe ilustrovat, jak nadstandardně těžká konkurence panovala na turnajích WTA v letošní sezoně.

"Sedmatřicetiletá Williamsová má stále auru velikosti, ale nyní jako světová sedmnáctka přece jen trochu ztrácí záři neporazitelnosti," poznamenal trefně Bodo.

Ještě jedno jméno se na závěr predikcí stanice ESPN do textu dostalo. Aryna Sabalenková. Dvacetiletá Běloruska stále živí naději na premiérový postup na turnaj pro osm nejlepších tenistek sezony. Pokud by se do Singapuru dostala, urychlil by se její už tak raketový vzestup do absolutní špičky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy