Také Slováci si oddechli. Nory porazili těsně 4:3

Slováci ve čtvrfinále narazí na Švédsko
Slováci se radují, postupují do čtvrfinále
Slováci se radují, postupují do čtvrfinále | Foto: Reuters

Vancouver - Slovenští hokejisté doplnili kvarteto favorizovných týmů, které si musely cestu mezi osmičku nejlepších proklestit přes osmifinále.

Natrápili se však více, než se čekalo. Nepoddajné Nory porazili pouze 4:3 a do posledních sekund se strachovali o výsledek.

Starosti jim také dělalo hrozivě vyhlížející zranění spoluhráče Luboše Bartečka, jehož nešetrně do hlavy fauloval Tollefsen.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Svěřenci Jána Filce přitom odehráli první třetinu tak, jakoby si komplikace vůbec nepřipouštěli.

Už ve 2. minutě unikal na norského brankáře Grotnese Gáborík, ale nakonec byl při zakončení zblokován.

Několik nudných minut poté vynahradila chvíle až hrůzně dramatická. Tollefsen brutálně zasáhl loktem do hlavy Bartečka, který se navíc při pádu praštil zátylkem o led, na němž se následně začala červenat krvavá kaluž.

Bartečko musel být z kluziště odvezen a transportován do nemocnice, kde však vyšetření naštěstí žádný vážnější úraz nepotvrdilo.

Tollefsen putoval zaslouženě pod sprchy, čehož Slováci využili ke dvěma úvodním brankám. Nejprve v 8. minutě úspěšně dorážel Handzuš a poté tečoval Demitrovu střelu Gáborík.

Přestože se Norové útočení notně zdržovali a vyslali na Haláka pouhé dvě střely, dokázali v 19. minutě snížit na 1:2. Po nenápadné akci skóroval Zuccarello Aasen.

Slovenská eskadra však do přestávky ještě jednou odskočila na rozdíl dvou gólů, a to zásluhou Zedníka. A jak jinak také v přesilovce.

Norská proměna

Ve druhé dvacetiminutovce se vikingští nájezdníci o poznání osmělili, za což je hokejový bůh po zásluze odměnil. Branku na 2:3 však musel potvrdit videorozhodčí, neboť Vikingstad puk tečoval bruslí.

Vidina srovnání hnala Nory kupředu. Blízko mu byl dvakrát po sobě Thoresen, ale bez úspěchu. Seveřané však svou snahu přece jen korunovali vyrovnáním. V poslední sekundě druhé třetiny se to povedlo Bastiansenovi.

Ve třetí části mohla rozhodnout obě mužstva, šťastnější však byli Slováci. Pěknou přihrávkou od mantinelu našel Višňovský před brankou Šatana a favorit šel znovu do vedení.

To se už i přes závěrečný tlak i podporu nadšeného hlediště Norům nepodařilo smazat, a tak i tentokrát postoupil do čtvrfinále papírově lepší celek.

Osmifinále:

Slovensko - Norsko 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Handzuš (Gáborík, Marián Hossa), 11. Gáborík (Demitra, Chára), 19. Zedník (Stümpel, Pálffy), 49. Šatan (Višňovský, Zedník) - 19. Zuccarello Aasen (Holös), 28. Vikingstad (Thoresen, Zuccarello Aasen), 40. Bastiansen (Olimb, Thoresen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Joannette - Losier (oba Kan.), Kiča (Ukr.). Vyloučení: 2:2, navíc Tollefsen (Nor.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 17.583.