Staněk se dočkal velkého úspěchu v F2. Po penalizaci soupeře má první vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 24. 3. 2024 4:55
Roman Staněk dokázal ve své druhé sezoně ve formuli 2 poprvé vyhrát, získal zároveň první letošní body v šampionátu. Po penalizaci Francouze Isacka Hadjara ovládl sprint v Melbourne.
Roman Staněk v závodě F2 v Melbourne
Roman Staněk v závodě F2 v Melbourne | Foto: Tiskový servis Czechoslovak Group a.s.

Český jezdec odstartoval do dnešního sprintu z pole position. Start byl poznamenán velkou havárií a před Staňka se dostal Isack Hadjar. Rodák z Paříže si po celých 23 kol jistil první místo, zatímco český jezdec se výbornou defenzivní jízdou udržel na druhé pozici.

Po druhém výjezdu safety car v závěru závodu se sice za pilota týmu Trident zavěsilo hned několik soupeřů, ale ani to Staňka nevyvedlo z koncentrace a s náskokem 349 tisícin sekundy skončil před norským pilotem Dennisem Haugerem.

Za Hadjarem zaostal na trati o 6,827 sekundy, ale Francouz dostal po závodě desetisekundovou penalizaci za způsobení dřívější kolize, což Staňka posunulo na nejvyšší příčku.

"Ano, první vítězství v F2. V závodě jsem byl druhý, ale penalizace jiného jezdce mi přinesla vítězství. Pořád ještě nemáme takové tempo, o které se snažíme, ale se svou jízdou jsem spokojený. Rozhodně se to vyplatilo. Už se těším na zítřek," napsal Staněk na Instagramu.

Rodák z Valašského Meziříčí v Austrálii získal prvních deset bodů v letošní sezoně. Seriál F2 pokračuje v neděli hlavním závodem, v němž se bude rozdávat plný počet 25 bodů.

Jezdci na stupních vítězů sprintu v Melbourne:

Zatímco ve formuli 2 bylo Staňkovým dosud nejlepším výsledkem páté místo v loňském sprintu na Red Bull Ringu v Rakousku, v F3 dokázal v předchozí sezoně vyhrát hlavní závod v italské Imole.

V druhém australském závodě se Staňkovi už tolik nevedlo a obsadil nebodovanou 16. příčku. Francouz Hadjar se na druhý pokus dočkal v Albert Parku vítězství.

Závod šampionátu vozů formule 2 v Melbourne (Austrálie) - sprint: 1. Staněk (ČR/Trident) 43:59,337, 2. Hauger (Nor./MP Motorsport) -0,349, Maini (Indie/Invicta) -1,405.

Hlavní závod: 1. Hadjar (Fr./Campos) 56:42,116, 2. Aron (Est./Hitech Pulse-Eight) -4,454, 3. Maloney (Barb./Rodin) -9,649, …16. Staněk (ČR/Trident) 58,194.

Průběžné pořadí: 1. Maloney 62, 2. Aron 48, 3. Hauger (Nor./MP Motorsport) 41, …15. Staněk 10.