Smog z Pekingu nemizí. Do olympiády zbývá 11 dní

man
28. 7. 2008 12:30
Úřady možná zakážou jezdit 90 procentům aut

Peking - Čínské úřady budou muset ještě přitvrdit v omezení automobilového provozu a v utlumení průmyslové výroby, aby na poslední chvíli zlepšily ovzduší v Pekingu pro olympijské hry.

Pouhých jedenáct dní před startem olympiády se smogová deka nad městem nadále drží. Viditelnost je velmi špatná.

I přes to, že velké továrny včetně oceláren a cementáren zastavily provoz a počet automobilů v ulicích byl zredukován na polovinu.

"Brzy vedení města oznámí další opatření. Až devadesát procent soukromých automobilů může dostat zákaz vyjíždět do ulic," uvedl deník China Daily.

Podle jednoho z čínských představitelů může tento krizový plán vstoupit v platnost pouhých osmačtyřicet hodin před zahajovacím ceremoniálem, který se uskuteční 8. srpna.

"Organizátoři i sportovci mají důvod ke znepokojení," citovala agentura Reuters Lo Še-pinga z organizace China Greenpeace.

Kvalita ovzduší byla od počátku hlavní obavou Mezinárodního olympijského výboru. Zřejmě oprávněně. Přitom ve všech jiných ohledech je MOV s přípravou spokojen mnohem více než před minulou olympiádou v Aténách před čtyřmi roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Lotyšsku se konají parlamentní volby, výsledky může ovlivnit i válka na Ukrajině

V Lotyšsku se v sobotu konají parlamentní volby poznamenané obavami z války Ruska proti Ukrajině a z rostoucích cen energií. K poledni podle úřadů odhlasovala téměř čtvrtina z přibližně 1,5 milionu oprávněných voličů. O stovku mandátů se uchází na 1800 kandidátů z 19 stran a koalicí. První odhady se podle tiskových agentur AFP a DPA očekávají krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ, první výsledky v neděli.

V průzkumech vede liberálně konzervativní strana Jednota premiéra Krišjánise Kariňše. Ten stojí v čele čtyřčlenné vládní koalice konzervativních a centristických stran. Volby ukážou, zda se tato koalice udrží u moci.

Lotyšsko sousedí s Ruskem a důsledky ruské války proti Ukrajině by mohly změnit lotyšskou politickou mapu. Například opoziční sociální demokracie, opírající se o ruskojazyčné voliče, by mohla přijít o postavení nejsilnějšího politického subjektu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a desítky zraněných

Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a 82 zraněných. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Předchozí bilance byla 20 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Oběťmi jsou především dospívající děti, většinou dívky, které nanečisto skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy.

Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem pro radikální organizaci Islámský stát.

Nejnovější útok spáchal neznámý sebevražedný atentátník mužského pohlaví. "Bylo nás (v sále) asi 600 studentů," vypověděl AFP v nemocnici jeden ze svědků. Chlapci seděli v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými útočník vešel.

"Útoky na vzdělávání Hazárů a šíitů musí skončit. Zastavte útoky na budoucnost Afghánistánu, zastavte mezinárodní zločiny," reagoval na Twitteru zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

Zdroj: ČTK
Další zprávy