Smog z Pekingu nemizí. Do olympiády zbývá 11 dní

man
28. 7. 2008 12:30
Úřady možná zakážou jezdit 90 procentům aut

Peking - Čínské úřady budou muset ještě přitvrdit v omezení automobilového provozu a v utlumení průmyslové výroby, aby na poslední chvíli zlepšily ovzduší v Pekingu pro olympijské hry.

Pouhých jedenáct dní před startem olympiády se smogová deka nad městem nadále drží. Viditelnost je velmi špatná.

I přes to, že velké továrny včetně oceláren a cementáren zastavily provoz a počet automobilů v ulicích byl zredukován na polovinu.

"Brzy vedení města oznámí další opatření. Až devadesát procent soukromých automobilů může dostat zákaz vyjíždět do ulic," uvedl deník China Daily.

Podle jednoho z čínských představitelů může tento krizový plán vstoupit v platnost pouhých osmačtyřicet hodin před zahajovacím ceremoniálem, který se uskuteční 8. srpna.

"Organizátoři i sportovci mají důvod ke znepokojení," citovala agentura Reuters Lo Še-pinga z organizace China Greenpeace.

Kvalita ovzduší byla od počátku hlavní obavou Mezinárodního olympijského výboru. Zřejmě oprávněně. Přitom ve všech jiných ohledech je MOV s přípravou spokojen mnohem více než před minulou olympiádou v Aténách před čtyřmi roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy