Smog z Pekingu nemizí. Do olympiády zbývá 11 dní

man
28. 7. 2008 12:30
Úřady možná zakážou jezdit 90 procentům aut

Peking - Čínské úřady budou muset ještě přitvrdit v omezení automobilového provozu a v utlumení průmyslové výroby, aby na poslední chvíli zlepšily ovzduší v Pekingu pro olympijské hry.

Pouhých jedenáct dní před startem olympiády se smogová deka nad městem nadále drží. Viditelnost je velmi špatná.

I přes to, že velké továrny včetně oceláren a cementáren zastavily provoz a počet automobilů v ulicích byl zredukován na polovinu.

"Brzy vedení města oznámí další opatření. Až devadesát procent soukromých automobilů může dostat zákaz vyjíždět do ulic," uvedl deník China Daily.

Podle jednoho z čínských představitelů může tento krizový plán vstoupit v platnost pouhých osmačtyřicet hodin před zahajovacím ceremoniálem, který se uskuteční 8. srpna.

"Organizátoři i sportovci mají důvod ke znepokojení," citovala agentura Reuters Lo Še-pinga z organizace China Greenpeace.

Kvalita ovzduší byla od počátku hlavní obavou Mezinárodního olympijského výboru. Zřejmě oprávněně. Přitom ve všech jiných ohledech je MOV s přípravou spokojen mnohem více než před minulou olympiádou v Aténách před čtyřmi roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy