Rusko - Slovensko 1:2sn
Slováci mohou slavit. Pavol Demitra proměnil rozhodující nájezd
Slováci mohou slavit. Pavol Demitra proměnil rozhodující nájezd | Foto: Sport

Vancouver - S pověstnou ruskou hokejovou mašinou se dá hrát. A co víc, dá se i porazit.

Naplno to v pátek dokázali slovenští reprezentanti, kteří ukořistili v duelu s jedním z největších favoritů olympijského turnaje dva body za výhru po samostatných nájezdech 2:1.

Tým Jána Filce tak ještě vylepšil předchozí vystoupení Švýcarů, kteří pro změnu dříve zaskočili druhého největšího favorita - Kanadu.

Slováci se svého věhlasného soupeře nezalekli a od začátku s ním svedli vyrovnaný duel. Na druhé straně byl zase středem pozornosti Alexander Ovečkin, jehož aktivita a souboje (především se  Zdenem Chárou) udtžovaly slovenskou obranu v neustále permanenci.

Po bezbrankové první části se však skóre poprvé měnilo v šestadvacáté minutě, kdy se krátce po vypršení přesilové hry napřáhl Alexej Morozov a jeho tvrdá rána zapadla přímo břevno Halákovy branky.

To Ilja Bryzgalov se měl zejména co otáčet v poslední části, kdy se Slováci vrhli za vyrovnáním. Ruský gólman však dlouho odolával a nevyzráli na něj ani Gáborík nebo Hossa.

Útočník Chicaga se však nakonec přeci jen dočkal. Deset minut před závěrečnou sirénou ho totiž chytrou přihrávkou našel Pavol Demitra a Hossova nekompromisní rána se zastavila až v síti - 1.1.

Autor vyrovnávající trefy pak mohl v závěru ještě dokonat konečný obrat, ovšem Bryzgalov se už ve hře překonat nenechal. Když navíc o vítězi nerozhodlo ani prodloužení, přišly znovu na řadu samostatné nájezdy.

O senzačním bodu navíc pro Slováky se pak rozhodlo až v sedmé sérii, kdy Malkin nejprve neproměnil a Pavol Demitra na druhé straně chladnokrevným zakončením rozpoutal vlnu slovenské radosti.