Skvělí Češi zastínili Malkina i Crosbyho. Pastrňák překonal hranici 40 gólů

Aktualizováno 10. 3. 2024 7:35
David Pastrňák počtvrté v kariéře pokořil v sezoně NHL hranici 40 gólů a na výhře hokejistů Bostonu 5:1 nad Pittsburghem se podílel i jednou asistencí. Dvakrát skóroval Pavel Zacha, který asistoval u Pastrňákovy branky.
Pavel Zacha
Pavel Zacha | Foto: Reuters

Martin Nečas přispěl 20. gólem v sezoně k vítězství Caroliny na ledě New Jersey 4:2. Při výhře Dallasu 4:1 na ledě Los Angeles se střelecky prosadil také Radek Faksa.

Pastrňák svým jubilejním gólem poslal Boston do vedení 1:0 ve 23. minutě, kdy se uprostřed hřiště tvrdě opřel do puku a nedal brankáři Alexi Nedeljkovicovi šanci zasáhnout. Nejproduktivnější český hráč v NHL nasbíral alespoň 40 branek i v minulé sezoně (61) a v ročnících 2019/20 (48) a 2021/22 (40).

"Miluju dávat góly, takže jsem opravdu šťastný. Určitě to ale neberu jako samozřejmost. Je to sice moje práce, ale na druhou stranu hraju v nejlepší lize světa," líčil český kanonýr, jenž jako čtvrtý hráč v klubové historii překonal čtyřicetigólovou metu alespoň čtyřikrát.

Zacha zvýšil ve 33. minutě v přesilové hře, když pohotově usměrnil puk před brankou nad rameno gólmana Pittsburghu.

V 56. minutě vyzval Pastrňák přihrávkou z pravého kruhu ke skórování najíždějícího Zachu, který protlačil puk za Nedeljkovice a zaznamenal 17. trefu v sezoně. Boston vyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů a dál se přetahuje o první místo v soutěži s Floridou.

Nečas otevřel ve 13. minutě skóre zápasu v přesilové hře po přihrávce Teuva Teräväinena, který si připsal v utkání dvě asistence a v závěru trefou do prázdné branky zpečetil výhru Hurricanes.

Carolina uspěla počtvrté z posledních pěti zápasů a ve Východní konferenci je na čtvrtém místě.

Faksa na ledě Los Angeles ve 31. minutě srovnal na 1:1 a potvrdil výbornou střeleckou formu z posledních duelů. Útočník Dallasu dal třetí gól z posledních čtyřech zápasů a zdvojnásobil tak svůj dosavadní střelecký zápis.

Obrat a čtvrté vítězství Dallasu v řadě gólem a asistencí řídili Jason Robertson a Joe Pavelski.

Florida se udržela v čele NHL o bod před Bostonem díky vítězství 5:1 nad Calgary. Dvěma góly a jednou asistencí se o výhru zasloužil ruský útočník Vladimir Tarasenko, kterého Panthers získali ve středu z Ottawy.

Nashville zvítězil v Columbusu 2:1 a bodoval v jedenáctém utkání v řadě. Rozhodující gól dal ve 45. minutě Luke Evangelista, který skóroval i o den dříve proti Buffalu.

Kevin Lankinen pochytal 32 střel Columbusu, překonal ho pouze Alexandre Texier v úvodu druhé třetiny. Brankář domácího týmu Daniil Tarasov si připsal 47 zákroků.

Buffalo po sérii tří porážek zdolalo Edmonton 3:2 po samostatných nájezdech, které rozhodl Alex Tuch. Po 13 zápasech vyšel bodově naprázdno ofenzivní tahoun Oilers Connor McDavid, třetí nejproduktivnější hráč ligy.

Vancouver v souboji prvního s třetím týmem Západní konference NHL porazili Winnipeg jasně 5:0 a jako třetí celek v lize se dostal přes 90 bodů.

Vítězství Canucks řídila první útočná formace ve složení Nils Höglander, Elias Pettersson, Pius Sutter. Všichni tři zakončili duel s bilancí 1+1. Filip Hronek v zápase nebodoval.

V souboji dvou trápících se celků San Jose zdolalo Ottawu 2:1. Sharks díky dvěma trefám Thomase Bordeleaua přerušili devítizápasovou sérii proher. Senators ztratili posedmé za sebou.

NHL:

Buffalo - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 16. T. Thompson, 52. Bryson, rozhodující sam. nájezd Tuch - 1. R. McLeod, 15. Foegele. Střely na branku: 27:32. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: Luukkonen, 2. T. Thompson, 3. Bryson (všichni Buffalo).

New Jersey - Carolina 2:4 (0:1, 1:0, 1:3)

Branky: 36. Hischier, 60. Meier - 13. Nečas, 43. Kotkaniemi, 59. Svečnikov, 60. Teräväinen. Střely na branku: 25:26. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi (Carolina), 2. Hischier (New Jersey), 3. Kočetkov (Carolina).

Columbus - Nashville 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 22. Texier - 13. Sherwood, 45. Evangelista. Střely na branku: 33:49. Diváci: 17.602. Hvězdy zápasu: 1. Tarasov (Columbus), 2. Lankinen, 3. Evangelista (oba Nashville).

Boston - Pittsburgh 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky: 33. a 56. Zacha (na druhou Pastrňák), 23. Pastrňák (Zacha), 39. Marchand, 50. DeBrusk - 43. Letang. Střely na branku: 22:40. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Zacha, 3. DeBrusk (všichni Boston).

Florida - Calgary 5:1 (0:0, 4:1, 1:0)

Branky: 21. a 35. Tarasenko, 27. Barkov, 34. Bennett, 45. Stenlund - 26. Šarangovič. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19.358. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Stolarz, 3. Forsling (všichni Florida).

Montreal - Toronto 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky: 1. Matheson, 46. Newhook - 21. McMann (Kämpf), 39. Domi, 54. Tavares. Střely na branku: 31:27. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Domi (Toronto), 2. Slafkovský (Montreal), 3. McMann (Toronto).

Washington - Chicago 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)

Branky: 8. Lapierre, 9. Sgarbossa, 14. Wilson, 38. Milano - 50. T. Johnson. Střely na branku: 26:30. Petr Mrázek za Chicago odchytal celý zápas, inkasoval čtyři branky z 26 střel a úspěšnost zákroků měl 84,6 procenta. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren, 2. Carlson, 3. Protas (všichni Washington).

San Jose - Ottawa 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 7.a 35. Bordeleau - 30. Stützle. Střely na branku: 21:32. Diváci: 17.008. Hvězdy zápasu: 1. Chrona, 2. Bordeleau, 3. Granlund (všichni San Jose).

NY Rangers - St. Louis 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky: 6. Trocheck, 20. Vesey, 47. Kreider, 52. Kakko. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin, 3. Vesey (všichni NY Rangers).

Vancouver - Winnipeg 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky: 3. J. T. Miller, 14. Höglander, 17. Di Giuseppe, 25. E. Pettersson, 56. P. Suter. Střely na branku: 37:22. Diváci: 18.954. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Höglander, 3. Q. Hughes (všichni Vancouver).

Vegas - Detroit 5:3 (2:1, 0:0, 3:2)

Branky: 15., 58. a 59. Marchessault, 10. Dorofejev, 51. McNabb - 20. Rasmussen, 43. Compher, 51. Gostisbehere. Střely na branku: 36:26. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Eichel, 3. Hanifin (všichni Vegas). Diváci: 18.401.

Tampa Bay - Philadelphia 7:0 (4:0, 1:0, 2:0)

Branky: 2. a 48. Hedman, 6. Paul, 10. Sheary, 11. Point, 36. Duclair, 49. Hagel. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Raddysh, 2. Hedman, 3. Duclair (všichni Tampa Bay).

Los Angeles - Dallas 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky: 1. Fiala - 31. Faksa, 31. J. Robertson, 47. W. Johnston, 57. Pavelski. Střely na branku: 26:35. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Robertson, 2. Pavelski, 3. Wedgewood (všichni Dallas).