Sarkozy v Pekingu: Čtvrtina lidstva se nebojkotuje

Reuters, bh
8. 8. 2008 13:18
Bush Čínu před svým příjezdem v Thajsku kritizoval
Sarkozy v olympijské vesničce.
Sarkozy v olympijské vesničce. | Foto: Reuters

Peking - Ještě před dvěma měsíci se na něj dívali Číňané skrz prsty. Lidé v jeho zemi totiž masově protestovali proti pouti olympijské pochodně a volali po dodržování lidských práv.

Teď je ale vše jinak. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy do Pekingu na slavnostní zahájení olympiády nejen přijel, ale ještě stačil pokárat ty, kteří vyzývají k bojkotu her.

Čtěte také: Sarko i pan Lu jedou do Číny. Dali přednost byznysu

"Čtvrtina lidstva se nebojkotuje," řekl Sarkozy v olympijské vesničce, kde navštívil sportovce ze země galského kohouta. "Hry jsou příležitostí, jak provázet Čínu na cestě k otevřenosti, toleranci, pokroku a respektování hodnot, které uznáváme my," dodal francouzský prezident.

Ještě předtím se ale stačil vyfotografovat s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem.

Na slavnostní zahájení her se chystá také George Bush. Ti jsou ostatně v Pekingu hned dva - nejen současný prezident, ale i jeho otec. Bush starší byl totiž v Číně velvyslancem a dnes společně s "juniorem" přestřihl pásku nové americké ambasády v Pekingu. Ta je mezi zastupitelskými úřady USA ve světě svou rozlohou druhou největší, hned po americkém velvyslanectví v Iráku.

"Amerika bude Čínu podporovat na cestě k svobodné ekonomice," řekl při té příležitosti prezident USA.

Kritika z jeho slov sice zazněla, ale o den dříve v thajském Bangkoku. "Amerika se staví ostře proti zadržování politických disidentů, advokátů obhajujících lidská práva a náboženských aktivistů," varoval.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang jeho slova odmítl komentovat. "Číňané požívají svobody náboženského vyznání v souladu se zákonem," řekl pouze.

Slavnostního oběda, který na počest státníků pořádal Chu, se kromě Bushe, Sarkozyho nebo Vladimira Putina zúčastnil také australský premiér Kevin Rudd, vystudovaný sinolog.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy