Ovečkin sestřelil Jágra a bylo to. Rusko - Česko 4:2

21. 2. 2010 23:20
Česko ve čtvrtfinále narazí na Lotyšsko
Jágr na zádech po srážce s Ovečkinem
Jágr na zádech po srážce s Ovečkinem | Foto: Reuters

Praha - Český hokejový tým po porážce s Ruskem poprvé na turnaji ve Vancouveru ztratil body a zároveň kvůli prohře Finů se Švédy přišel o možnost postoupit přímo do čtvrtfinále.

O něj se bude muset poprat v osmifinále s Lotyšskem, které porazil v základní skupině 5:2. V případě úspěchu Češi narazí ve čtvrtfinále na Finsko.

To Rusové si už přímý postup do čtvrtfinále, ve kterém se pravděpodobně střetnou s Kanadou (hraje osmifinále s Německem), zajistili. Přitom tento zápas se očekával jako zlatý hřeb až ve finále.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Byl to ale úžasný boj. Rusové odskočili na rozdíl dvou gólů až ve třetí třetině po srážce velkých hvězd obou týmů. Alexandr Ovečkin si počkal na najíždějícího Jaromíra Jágra, srazil ho čistě k ledu a vzápětí z rychlého protiútoku Malkin dal na 1:3.

Velká Jágrova neopatrnost v rozehrávce určila další vývoj utkání.

"Ztratil jsem zápas," přiznal po utkání Jágr. "Kdyby nebylo tý chyby, tak je dostaneme," doplnil.

Česko sevřelo soupeře v závěrečných minutách do kleští, ale na vyrovnání už to nestačilo.

"S Čechy bude vždycky kříž. Zdálo se, že po třetím gólu půjde vše podle našich představ, ale nakonec z toho bylo drama," napsal v prvním komentáři na svém webu ruský list Sovětskij Sport.

Jiné sestavy

Oba trenéři - Růžička a Bykov - rozehráli před utkáním Rusko - Česko malou šachovou partii. Rošádu načal ruský kouč, když do prvního útoku Ruska poslal Malkina s Ovečkinem.

Proti superformaci připravil český kouč nově vytvořenou obrannou dvojici Hejda - Polák.

"Recept na Ovečkina? Hokejku na hokejku, zkrátka ho otrávit," popsal Polák, jak zastavit nejproduktivnějšího hráče NHL.

Od první minuty se šachy okamžitě změnily v býčí zápasy. Rusové vrthli do arény Canada Hockey Place hladově a během tří prvních minut musel Vokoun dvakrát ukazovat svou formu.

Češi opláceli stejným kalibrem. V 5. minutě srovnali na vyložené šance. To se po Eratově střele ocitl sám před brankářem Nabokovem Tomáš Fleischmann, spoluhráč Ovečkina z Washingtonu.

První třetina nabídla naplněné hale, v níž převažovaly ruské vlajky i pokřiky "Rossija", šanci za šancí.

Ovečkin jel úplně sám na Vokouna, ale český brankář sklepl betony dřív, než mezi nimi mohl projít puk. Jágr, v útoku opět s Čajánkem a Červenkou, kouzlil jako ve dvou předchozích zápasech. Krejčí se ocital sám před Nabokovem.

Naprosto vyrovnaný zápas běžel v ďábelském tempu dál.

Dvě využité přesilovky

Marek Židlický, nejlépe nahrávající obránce turnaje, před utkáním předpokládal, že klíčové budou přesilovky. Nepletl se.

Rusové hráli v úvodní třetině dvě krátce za sebou. První, při Čajánkově vyloučení, Češi skvěle ubránili. Když se však Jágrovi připletla hokejka do podpaždí ruského obránce, potrestal jeho vyloučení Malkin.

Nevídaná radost na soupeřově střídačce potvrdila, jak důležitý je to pro Rusy moment.

Protiúder nachystal Tomáš Plekanec. Do přesilovky pěti proti třem poslal Růžička "kladenské" odvetné komando, které vybírá nesplacené účty stejně neúprosně jako muži ČEZu. Plekanec srovnal střelou z otočky, aniž se díval na brankáře Nabokova.

Skvělý výkon předváděla v zápase hlavně útočná trojka Fleischmann - Krejčí - Erat. Eliášova a Jágrova formace byly dobře bráněné Rusy. Ale trojka kolem Krejčího se ruskou obrannou třetinou proháněla, jak chtěla. Co střídání, to příležitost.

V druhé třetině pokračoval vyrovnaný zápas. Ale jedinou branku dali Rusové, když pět a půl minuty před přestávkou se po sérii nešťastných zásahů českých hráčů trefil Kozlov.

Pak ještě Radulov chtěl sestřelit Krejčího u mantinelu, ale dvojnásobně ublížil svému týmu. Zranil přitom spoluhráče a sám šel na trestnou lavici. Kladenské komando ale tentokrát vyšlo naprázdno.

Ovečkin trefil Jágra

Ve 42. minutě přišla situace, kterou v následujících hodinách budou promítat televize donekonečna.

Jágr vzal puk ve vlastní třetině a rozjel se středem hřiště. Jenže si nevšiml Ovečkina. Rus se vzepřel na nohou a srazil útočníka Avandgardu Omsk nemilosrdně na záda. Pět vteřin poté z přečíslení Rusko dalo rozhodující branku.

Češi zápas nevzdali - do šancí se prodrali Plekanec i Krejčí - ale stále chyběl kousek k tomu, aby k brance z dvojnásobné přesilovky přidali další.

Trenér Růžička začal hledat nové možnosti ve složení útoků, z prvního útoku vyřadil Havláta, naopak nahoru putoval Milan Michálek.

Útočník Michálek se prodral přes ruské obránce před Nabokova, na druhé straně Ovečkin najížděl ve dvojici s Malkinem na jediného českého beka.

V posledních vteřinách, když už Vokoun seděl na střídačce a Česko hrálo powerplay, dokonal ruské dílo Pavel Dacjuk.

Česká republika - Rusko 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

• Branky a nahrávky: 20. Plekanec (Eliáš, T. Kaberle), 55. M. Michálek (Židlický, Blaťák) - 16. Malkin (Dacjuk, Ovečkin), 35. Kozlov (Radulov, S. Fjodorov), 42. Malkin (Sjomin, Tjutin), 60. Dacjuk (Malkin, Ovečkin).
  • Rozhodčí: O'Halloran, Pellerin - Morin (všichni Kan.), Feola (USA).
  • Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1.
  • Diváci: 17.114.