Záhrobská je zlatá. Jako první Češka

SportPlus, ČTK
16. 2. 2007 20:52
Aare - Česká lyžařka Šárka Záhrobská vybojovala zlato ve slalomu na světovém šampionátu v Aare. Získala vůbec první zlatou medaili pro české alpské lyžování. Uvnitř: GALERIE

Druhá dojela Rakušanka Marlies Schildová se ztrátou 11 setin, třetí Švédka Anja Pärsonová. V druhém kole byla nejrychlejší Chorvatka Jelušičová, Záhrobská zajela čtvrtý nejlepší čas.

Pärsonové tak nevyšel útok na ojedinělý počin v podobě zisku čtvrté zlaté medaile v Aare. Za českou šampionkou zaostala o 16 setin.

Záhrobská se spustila mezi branky jako poslední lyžařka z elitní třicítky a v horní části lehce ztrácela na vedoucí Rakušanku, ale nakonec ji v součtu časů těsně předstihla.

"Druhé kolo bylo těžké. Je strašně náročné si nepřipustit před startem atmosféru. Věděla jsem, že musím jet na hraně. Pomohly mi mé zkušenosti ze slalomu a to, že si v něm věřím. Trať byla o malinko horší než v prvním kole, ale i tak byla výborná," řekla Šárka Záhrobská krátce po dojezdu do cíle ve vysílání České televize.

• Zahraničtí bookmakeři věřili Záhrobské více než čeští

Z dalších českých závodnic byla Petra Zakouřilová 28. a Michaela Smutná čtyřicátá, Lucie Hrstková vypadla v druhém kole.

V Aare měla dvaadvacetiletá rodačka z Benecka k medaili blízko už dvakrát. V kombinaci skončila čtvrtá, v obřím slalomu byla po prvním kole druhá, ale druhou část nezvládla a propadla se na dvanácté místo.

Česká reprezentace se díky triumfu Šárky Záhrobské stala osmou zemí, která v Aare získala medaili. Česku patří v medailovém žebříčku šesté místo, jeden titul mají na kontě i tradiční alpské velmoci Rakousko se Švýcarskem a Itálie. Pořadí po devíti závodech vévodí domácí Švédsko díky třem triumfům Anji Pärsonové.

Na šampionátu se budou udělovat ještě medaile ve slalomu mužů a soutěži družstev.

Šárka Záhrobská jen pár minut po pátenčím triumfu ve slalomu na mistrovství světa v Aare prohlásila, že ještě ví o rezervách ve své jízdě.

"Ale vím, že cesta, po které jsme se vydali, je správná. A že musím být trpělivá a půjde to nahoru i v obřím slalomu. I ve slalomu je co zlepšovat," řekla první česká mistryně světa v alpském lyžování v cíli reportérovi České televize.

Jen chvíli předtím ji na dojezdu nosil její otec a trenér Petr Záhrobský na ramenou. "Má obrovskou radost, je to pro něj velká satisfakce," řekla o muži, který se s ní vydal vlastní, neprošlapanou cestou a dnes může definitivně říci, že udělal dobře.

O tom, že je první, komu se to podařilo, prý moc nepřemýšlí. "Asi mi to dojde až později. S bronzem před dvěma lety v Santa Catarině to bylo také tak," dodala Záhrobská.

Rakušanka Schildová měla v cíli smíšené pocity. Pro ni medaile už nejsou novinkou, vždyť první stříbro ve slalomu získala už před čtyřmi lety ve Svatém Mořici a do Aare přijela jako největší favoritka.

"Stříbro beru, ale snila jsem o zlatu. Dneska to nešlo tak, jak jsem si představovala. V cíli jsem se ani neradovala, protože to nebyla dobrá jízda," posteskla si Rakušanka. Dodala, že ji dost bolí bok, který si narazila při čtvrtečním tréninku.

Také Pärsonová se jen těžko smiřovala s tím, že nezíská čtvrtá zlato. Dobře věděla, že k němu měla hodně blízko. "Ale úplně na konci jsem udělala velkou chybu, a ta mě stála dvacet setin. Tam jsem přišla o zlato," řekla domácí favoritka.

"Ale na druhou stranu jsem ráda, že zase umím jezdit jako nejrychlejší slalomářky," dodala Pärsonová, o níž experti tvrdili, že v této sezoně v technických disciplínách hodně zaostává.

Konečné pořadí:
1. Záhrobská (ČR) 1:43,91 min. (52,77+51,14)
, 2. Schildová (Rak.) 1:44,02 (53,00+51,02), 3. Pärsonová (Švéd.) 1:44,07 (52,89+51,18), 4. Jelušičová (Chor.) 1:44,41 (53,44+50,97), 5. Zettelová (Rak.) 1:44,73 (53,25+51,48), 6. Bergmannová-Schmudererová (Něm.) 1:44,81 (53,50+51,31), 7. Borssenová (Švéd.) 1:44,82 (53,69+51,13), 8. Stieglerová (USA) 1:44,98 (53,74+51,24), 9. Kirchgasserová (Rak.) 1:45,53 (53,96+51,57), 10. Lösethová (Nor.) 1:46,06 (54,53+51,53), ...28. Zakouřilová 1:48,24, 40. Smutná 1:58,52, Hrstková (všechny ČR) nedokončila 2. kolo.

Záhrobská vedla už po prvním kole

Vše o MS v Aare
Výsledky, zajímavosti, analýzy ze světového
šampionátu ve sjezdovém lyžování

Záhrobská porazila v prvním kole všechny soupeřky, včetně trojnásobné mistryně světa Švédky Pärssonové a Rakušanky Marlies Schildové.

Otec a trenér v jedné osobě Petr Záhrobský však v České televizi varoval před přehnaným opitmismem. Trať je prý velmi měkká a poslední místo v první třicítce v druhé jízdě může jeho dceru znevýhodnit. "Byl bych spokojený s konečným umístěním do šestého místa," řekl.

Šárka Záhrobská zdraví fanoušky po dokončení prvního kola slalomu, v němž zajela nejrychlejší čas. | Foto: Reuters

I na výkonu své dcery v prvním kole slalomu našel nedostatky. "Byla tam chybička, bez ní mohl být čas ještě o něco lepší," uvedl.

Záhrobská tak má velkou šanci navázat na senzační bronz ze šampionátu před dvěma lety v Santa Catarině, kde získala vůbec první medaili pro Českou republiku v alpském lyžování.

"Věřím si. Musím jet na sto procent, protože holky za mnou jsou výborné," řekla novinářům před druhým kolem.

Na trať prvního kola slalomu vyrazila česká závodnice jako třetí v pořadí po Pärsonové, kterou těsně porazila a její čas 52,77 sekundy už nikdo další nepřekonal.

Po dojetí všech 83 závodnic si Petra Zakouřilová udržela 30. příčku a do druhého kola tak odstartuje jako první. Lucie Hrstková dojela 47 a Michaela Smutná padesátá..