Záhrobská byla dvě desetiny od medaile

Radek Vičík, ČTK
9. 2. 2007 16:45
Praha - Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v superkombinaci na MS ve sjezdovém lyžování ve švédském Aare čtvrté místo. UVNITŘ: GALERIE
Usměvavá Šárka Záhrobská v cíli slalomu do superkombinace na MS v Arre, v níž skončila na čtvrtém místě. | Foto: Reuters

Vyhrála domácí Anja Pärsonová, která tak navázala na zlato ze super-G.

Záhrobskou přitom od medaile dělily jen dvě desetiny vteřiny. Zabojovala opět výborným slalomem, po sjezdu byla jedenáctá. Slalomovou trať postavil její trenér a otec Petr.

Druhá skončila v součtu sjezdu a jedné slalomové jízdy Julia Mancusová z USA, bronz vybojovala Marlies Schildová z Rakouska.

Několik záludností na trati vyřadilo některé silné lyžařky a dalším přidělaly problémy. Záhrobská zajela naopak ve slalomu druhý nejlepší čas, rychlejší byla pouze fenoménka mezi brankami v letošní sezoně Schildová, která však porazila českou lyžařku ve slalomu pouze o 16 setin.

"Určitě nejsem ze čtvrtého místa zklamaná, naopak. Mám velkou radost," řekla spolupracovníkovi ČTK Záhrobská. "Dvě desetiny od medaile mě nemrzí. V obou jízdách jsem udělala maximum, co jsem mohla. Nevidím důvod spekulovat o tom, kde se ty dvě desetiny ztratily," dodala bronzová medailistka ze slalomu na minulém MS.

Díky vynikajícímu výkonu v druhé části kombinace se dlouho držela na medailových pozicích, zbytečně se však podle svých slov nenervovala.

"Byla jsem po slalomu stejně jako předtím po sjezdu spokojená. Pak už jsem se jen dívala, jak jedou ostatní holky, ale nekalkulovala jsem, jestli to bude třetí, páté, nebo sedmé místo," uvedla Záhrobská.

Anja Pärsonová mohla v Aare opět slavit svým populárním "tučňákem". Na MS vyhrála i superkombinaci. | Foto: Reuters

Schildová využila svých schopností rychle zatáčet a na medaili se dostala z desátého místa. Sedmadvacátou pozici obsadila druhá česká lyžařka na trati Lucie Hrstková, do desítky se dostala na devátou pozici Slovenka Veronika Zuzulová, která se ve slalomu blýskla třetím nejlepším časem.

Pärsonová potvrdila, že jí odpočinek před šampionátem náramně vyhovoval. V sezoně se jí přitom vůbec nedařilo, nevyhrála ani jeden závod. V Aare, na domácí trati, však ještě neprohrála. Dnes měla v cíli velký náskok 81 setin.

"Tato sezona byla ve slalomu pro mě hodně těžká a tento závod byl nejtěžší slalom v mém životě," prohlásila v cíli vítězka s tím, že trať byla obtížná a sníh hodně přimrzlý a agresívní.

1. Pärsonová (Švéd.) 1:57,69 (1:11,00+46,69), 2. Mancusová (USA) 1:58,50 (1:11,95+46,55), 3. Schildová (Rak.) 1:58,54 (1:12,91+45,63), 4. Záhrobská (ČR) 1:58,74 (1:12,95+45,79), 5. Zettelová 1:59,60 (1:13,23+46,37), 6. Hospová (obě Rak.) 1:59,91 (1:12,22+47,69), 7. Rieschová (Něm.) 2:00,02 (1:12,35+47,67), 8. Bentová (Švéd.) 2:00,15 (1:11,97+48,18), 9. Zuzulová (SR) 2:00,74 (1:14,44+46,30), 10. Brydonová (Kan.) 2:00,86 (1:13,68+47,18).

Švédka Anja Pärsonová při tréninku na sjezd v rámci MS v Aare.
Švédka Anja Pärsonová při tréninku na sjezd v rámci MS v Aare. | Foto: Reuters
Pärsonová může jet poslepu, říká Záhrobský
Rozhovor s otcem a trenérem české reprezentantky o nadějích v superkombinaci.

Speciál Aktuálně.cz ke světovému šampionátu
Vše o mistrovství - výsledky, rozhovory, zajímavosti z dějiště šampionátu.

Superkombinace láka atraktivitou

Superkombinace je relativně novým přírůstkem sjezdového lyžování, který postupně nahrazuje klasickou kombinaci s cílem vyrovnat sjezdařskou a slalomářskou část. V superkombinaci se totiž jede pouze jedno kolo slalomu místo klasických dvou.

I když si Šárka Záhrobská ve sjezdu příliš nelibuje, zlepšila se v něm natolik, že v součtu obou disciplín patři mezi světovou elitu.

A není to jen obecné tvrzení, v celkovém hodnocení letošního Světového poháru v kombinaci se dělí o čtvrtou příčku. Stejný počet 90 bodů získala i Rakušanka Nicole Hospová, vede její krajanka Marlies Schieldová (160 bodů).

• BettingCentrum.cz
    Vše pro sázkaře - aktuální tabulky, kompletní výsledkový servis, analýzy, tipy, LIVE výsledky...

Zajímavé je, že kombinaci v SP úplně vypustila letošní suverénka Renate Götschlová. Rakouská závodnice totiž už tři roky nebodovala ve slalomu a kombinaci naposledy absolvovala na minulém šampionátu v Itálii. Tam obsadila sedmou příčku. To však byla klasická kombinace, superkombinaci ještě nejela.

Záhrobskou drží výborný slalom

V této sezoně se jely zatím dvě superkombinace, obě v Rakousku. Závod v Reiteralmu byl však náhradou za švýcarský Svatý Mořic, kde se nezávodilo kvůli nedostatku sněhu.

Šárka Záhrobská na trati kombinačního slalomu na MS v Aare.
Šárka Záhrobská na trati kombinačního slalomu na MS v Aare. | Foto: Reuters

15. prosince se místo sjezdu jelo super-G a kralovala Schieldová. Záhrobská byla po rychlostní části třináctá, ale třetím nejlepším časem ve slalomu poskočila na konečnou pátou příčku.

"Mám radost, že jsem se výrazně zlepšila v superobřím slalomu. S tím jsem velice spokojená. Ve slalomu musím přidat," řekla tehdy Záhrobská, která právě Reiteralmu odstartovala sérii vynikajících umístění ve Světovém poháru.

Druhý, tentokrát opravdu sjezdově-slalomový závod se konal bez jednoho dne o měsíc později v Altenmarktu. Tam kralovala Julia Mancusová.

Američanka úspěch podložila nejrychlejším sjezdem, 78 setin ztráty ze slalomu ji o triumf nepřipravilo. Krajanka Lindsey Kildowová na ni přitom ztratila v celkovém součtu pouze 0,06 sekundy.

Česká reprezentantka zopakovala páté místo. Po sjezdu byla až dvacátá, ale ve slalomu zabrala a byla za všech závodnic nejrychlejší.

Dobrý šampionát a olympijský propadák

Obhájkyně světového bronzu ve slalomu však mezi elitu nespadla jen tak z nebe. V "klasické" kombinaci se jí daří už několik sezon a má na svém kontě několik velmi dobrých výkonů.

Tím největším úspěchem je páté místo z mistrovství světa 2005 v Santa Catarině. Od bronzu ji přitom dělilo pouhých 49 setin vteřiny, když zazářila čtvrtým místem ve slalomové části závodu.

"Je to málo, ale v lyžování hodně. To je prostě kombinace," řekl po závodě České televizi lyžařčin otec a trenér Petr Záhrobský o ztrátě své dcery a svěřenkyně na medaili.

"Jsem hrozně šťastná, páté místo jsem opravdu nečekala. Na to, jak blízko byla medaile, jsem ale nemyslela," dodala sama Šárka Záhrobská v cíli.

O rok později na olympiádě to však tak slavné nebylo. Devatenáctá příčka byla zapříčiněna především chybou v prvním kolem slalomu, která ji stála cenné desetiny vteřiny.

Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám se netradičně začínalo slalomem. Ale tuto výhodu česká závodnice využít nedokázala.

V prvním kole byla až patnáctá. I když se pak mezi brankami, které stavěl její otec Petr, posunula na patnáctou příčku, na víc to nebylo.

"Postavil to zajímavě. Trochu si s tím prohrál a bylo to nepravidelný. Mně se to docela líbilo, byla to pestrá jízda," pochválila Záhrobská svého otce. Na sebe se však zlobila: "Není to ono. Pořád se necítím dobře."

Ve sjezdu zajela své optimum, které ji stálo v konečném pořadí čtyři místa.

Na kombinaci má ale Záhrobská dobré vzpomínky z jiného italského svahu. V Sella Nevea se v roce 2002 dostala poprvé v životě do první desítky na světovém juniorském šampionátu. Zajímavostí je, že kombinaci tam tenkrát vyhrála Mancusová.

O dva roky později ve slovinském Mariboru to už byl juniorský světový bronz, který získala v ten samý den, kdy si dojela pro třetí místo ve slalomu. Tehdy se ale počítaly hned tři disciplíny: slalom, obří slalom a sjezd. A nejlepší byla opět Američanka Mancusová.