Tesař: Sáblíková s Bártou mají pro Rio velké šance. Možná by mohlo i cinknout

Sáblíková mezi sportovními legendami. Ve sbírce má už i účast na letní olympiádě
Nyní osmadvacetiletou Sáblíkovou přivedl k rychlobruslení trenér Petr Novák už v jedenácti letech, oba tak tvoří pár kouč-svěřenkyně už sedmnáct let.
Česká kometa se poprvé objevila na mezinárodní scéně před třinácti lety, a přestože na MS juniorů obsadila 36. místo, právě Novák o ní prohlásil, že se jednou stane olympijskou vítězkou. Jeho slova došla poprvé naplnění o osm let později…
SEZÓNA 2005/2006: Sáblíková byla blízko olympijské medaili už v Turíně, na své oblíbené trati – na 5 km – ale skončila těsně čtvrtá. Měsíc po hrách vybojovala česká závodnice svoji první velkou medaili, na juniorském šampionátu skončila druhá ve víceboji. V této sezoně zajela Sáblíková postupně světové juniorské rekordy na 3000 i 5000 metrů, na této trati jej drží dodnes už devět let.
Triumf dosud vždy dokázala zopakovat a díky tomu se stala rekordmankou v celkovém počtu vítězství v SP v řadě. „Nikdy by mě nenapadlo, že se mi povedlo,“ řekl o šest let později, když se sedmi triumfy překonala německou legendu Gundu Niemann-Stirnemannovou. Zároveň na jaře roku 2007 poprvé měnila i seniorské světové tabulky – na 3 km pod širým nebem a také na pětce. Aby toho nebylo málo, získala první cyklistickou medaili – bronz v časovce.
Foto: ČTK
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
29. 9. 2015 14:04
88. světový šampionát v silniční cyklistice v americkém Richmondu je minulostí. Češi si z něj odváží dvě olympijské místenky do Ria v časovkách žen a mužů, sedmé místo Michala Schlegela v hromadném závodě do 23 let, 41. místo Karla Hníka mezi elitou a 24. pozici v pořadí národů Je to málo, nebo dost? Odpovídá v rozhovoru Lubor Tesař.

Praha – 88. světový šampionát v silniční cyklistice v americkém Richmondu je minulostí. Češi si z něj odváží dvě olympijské místenky do Ria v časovkách žen a mužů, sedmé místo Michala Schlegela v hromadném závodě do 23 let, 41. místo Karla Hníka mezi elitou a 24. pozici v pořadí národů.

Je to málo, nebo dost? Mohl především Zdeněk Štybar v hlavním závodě mužů dosáhnout na více? "Zdeněk měl smůlu, že na kostky si s sebou přivezl Johna Degenkolba, že se za ním neudělala díra, jinak by měl stejnou šanci na vítězství jako Peter Sagan," tvrdí v hodnocení mistrovství světa cyklistický expert Aktuálně.cz Lubor Tesař.

Češi pracovali celý závod dobře

"Naši zvládli závod takticky skvěle, kluci pracovali dobře. Už nějakých sto kilometrů před koncem, kdy se začalo dojíždět uprchlíky, bylo jasné, že se závod rozhodne v závěru, až na poslední tři kilometry a ta stoupání to nebyl těžký okruh,“ pokračoval Tesař, který tak ocenil práci i Romana Kreuzigera. Právě ten ve spolupráci s Robertem Gesinkem měl největší podíl na dojetí uprchlíků.

"Čeští fanoušci jsou namlsaní z této sezony, ale i těch předešlých, kdy vidí české dresy na čele závodů. Je třeba si ale uvědomit, že jet v sedmi, nebo devíti lidech je velký rozdíl. A i ty největší týmy měly jednoho lídra, na kterého jely, a nakonec jim to nevyšlo," dodal účastník olympijských her v Barceloně 1992.

Samotnou kapitolou pro něj byl pochopitelně výkon nového světového šampiona Petera Sagana, který vybojoval pro Slovensko historické zlato z MS a dostal svoji zemi na konečné 10. místo hodnocení zemí.

Sagan ukázal velkou mentální sílu

"Peter byl v pravou chvíli na správném místě. Terpstra ani Van Avermaet se jej nedokázali udržet a pak už bylo jasno. Myslím, že není v pelotonu moc lidí, stejně jako fanoušků po celém světě, kteří by mu to nepřáli," řekl na konto fenomenálního rodáka ze Žiliny.

A potvrdil "Terminátor" Sagan  slova svého šéfa Olega Ťinkova o tom, že je nejlepším cyklistou světa? "Minimálně v tom, že patří mezi nejlepší psychicky a morálně, ano. Když se na jeho rok podíváte jako fanoušek, tak ho měl fantastický. On sám ale věděl, že tam měl pár smolných chvil. Ten úspěch hrozně potřeboval. Vůči sobě, ale hlavně pro svůj tým, vedení, majitele, zemi," je přesvědčen Tesař.

Pro pětadvacetiletého čtyřnásobného vítěze zeleného dresu na Tour de France se navíc s duhovým dresem role v pelotonu moc nezmění. V minulosti platilo, že titul mistra světa jezdce v dalším ročníku svazuje, na zvýšenou pozornost médií, ale i v pelotonu dopláceli Philippe Gilbert, Rui Costa, částečně Michal Kwiatkowski, ale také hvězdný Mark Cavendish.

Sagan už s terčem na zádech jezdí

"Když vezete duhový dres, jste pod dohledem, nikdo vás nenechá ujet. Jen na výkonnost. Prostě máte na zádech terč. Jenže ten samý dres máte, když se jmenujete Sagan. Pro něj to není poslední sezony jiné, poslední Tour de France budiž důkazem. Pro něj se de facto nic moc nemění," říká Tesař.

Šampionát ale nebyl jen o nedělním hlavním závodě s hromadným startem. A ve zbytku programu si vedli Češi dle Tesaře více než dobře. "Sáblíková s Bártou dosáhli toho, proč do Richmondu jeli, Michal Schlegel ve třiadvacítkách ukázal, že je velkým příslibem pro českou cyklistiku a jak důležité je jezdit velké závody. Má zázemí kvalitní stáje, je talentovaný, podle mne z něj může vyrůst další naše cyklistická hvězda," shrnul nejdříve české výsledky.

Na konto časovkářských výsledků posléze dodal: "Honza (Bárta) měl strašně těžkou sezonu, na Tour de France se výkonnostně vydal, myslím si, že mu celkově síly už trochu docházely, měl toho na konci sezony jednoduše dost. Rozjel to skvěle, napálil to, ostatní na tom ale byli výkonnostně tentokrát lépe. Určitě ale zajel skvěle, na rozdíl do Tonyho Martina nebo Toma Dumoulina rozhodně nezklamal."

Sáblíková by mohla útočit na medaili

"Co se týče Martiny, tak ta je jednoduše rychlobruslařským fenoménem. Cyklistika je pro ni ale stále jen doplňkový sport. Když se všechno sejde – její forma, soupeřky, trať, třeba už v Riu –, může útočit na elitní pětku, může mít medaili. Člověk ale nesmí čekat, že bude vozit placky jako na běžícím páse, když se tomu sportu z pochopitelných důvodů nevěnuje stoprocentně," naznačuje možné olympijské ambice české hvězdy Tesař.

Podobně je na tom prý i Bárta. "Stačí se podívat na šampionát. V redukovaném pořadí už byli v top desítce. Konkurence tam nebude paradoxně tak silná, jako byla v Richmondu. Pokud jim bude sedět olympijská trať…"

 

Právě se děje

Další zprávy