Najít nové reprezentanty je téměř nemožné, říká Frühauf. Jsme v krizi jako Němci

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
10. 12. 2015 14:06
Dlouholetý trenér Kateřiny Neumannové a nyní učitel na Sportovním gymnáziu ve Vimperku Stanislav Frühauf říká, že české běžecké lyžování je v krizi. Vyhrabat se z ní údajně může nejdřív na olympiádě v Koreji.
Stanislav Frühauf se svojí nejslavnější svěřenkyní Kateřinou Neumannovou
Stanislav Frühauf se svojí nejslavnější svěřenkyní Kateřinou Neumannovou | Foto: ČTK

Praha - Stanislav Frühauf byl šestnáct let koučem Kateřiny Neumannové a dovedl ji k titulu mistryně světa i k olympijskému zlatu. A přestože nyní trénuje už jen na Sportovním gymnáziu ve Vimperku, běžecké lyžování na domácí půdě i v zahraničí bedlivě sleduje.

Výkony českých reprezentantů mu ale příliš radosti nedělají. "Bude to trvat nejméně celý olympijský cyklus, než se zase dočkáme pěkných výsledků,“ říká  zkušený trenér v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co říkáte na výsledky české mužské reprezentace?

Běžecká základna je malá, scházejí mladíci, takže výběr je velice zúžený. Najít někoho dobrého do týmu 23 let, nebo dokonce do seniorské reprezentace je téměř nemožné. Výkonnost těch nejlepších je na úrovni Evropského poháru, na Světový pohár zatím nemají. Máme sice tři, možná čtyři talentované chlapce, ale ti potřebují ke svému růstu ještě hodně času. Bude tedy potřeba ještě několik let počkat, než se současná velká mezera zacelí.

To tedy znamená, že nejlepší výsledky se i letos očekávají od dvojice Lukáš Bauer, Martin Jakš?

Je to tak, přičemž jedničkou i ve svých 38 letech zůstává Bauer. Mimo jiné i proto, že Jakš v úvodních závodech Světového poháru nebodoval, což je zklamání. Zdá se, že v poslední době z elitní světové společnosti trochu vycouval.

Nebude se však Bauer věnovat spíš dálkovým běhům?

Je to jeho komerční parketa, takže určitě se v několika laufech objeví. Zároveň je však v jeho silách, aby se na jeden či dva významné klasické závody dobře připravil a protlačil se do první desítky. V těchto dnech trénuje v Itálii a myslím si, že když bude zdravotně v pořádku, tak brzy na startu některého závodu na 30 kilometrů nebude chybět.

Je situace v českém ženském běžeckém lyžování o něco příznivější?

Mám obavy, že je přibližně stejná jako u mužů. Navíc Eva Vrabcová, pátá a jedenáctá v loňských olympijských závodech v Soči, má zdravotní problémy, a dokonce skončila v nemocnici. Věděla však o nich a teď je musí také vyřešit. Lyžování je o síle, která jí po stravovacích komplikacích chybí. Je nutné, aby věnovala velkou pozornost také psychice, která je pro ni možná největší brzdou. Do konce prosince bude určitě ještě na marodce a teprve začátkem nového roku se uvidí, čeho je ještě v letošní sezoně schopna.

Mezi černými mraky se však přece jen díky dvaadvacetileté Petře Novákové objevilo sluníčko. Co byste řekl na její adresu?

V Lillehameru skončila o uplynulém víkendu ve skiatlonu šestá, což je samozřejmě skvělý výsledek. Prospívá jí, že trénuje s muži, je velice pracovitá, odolná a má i dobrou hlavu. Určitě má perspektivu pravidelného umístění do patnáctého místa.

Má ještě nějaká další česká běžkyně na podobné vysvědčení?

Zatím není ani jedna, což nejlépe prozrazuje stav po pěti závodech Světového poháru. Nováková je třináctá a druhé nejlepší české reprezentantce Grohové patří až 47. příčka. K elitě se tedy blíží jen Nováková. Všechny další reprezentantky zůstávají v šedivém průměru, s kterým se ani v oslabeném světě nemohou prosadit. Bude to trvat asi hodně dlouho, než se objeví nadějná lyžařka s reálnou nadějí výkonnostního vzestupu.

Můžete více přiblížit výraz oslabený svět?

Není to tak dlouho, co bylo velice složité probojovat se do třetí desítky. Současná konkurence v ženské Evropě je v sestupné podobě, trochu ustoupila z někdejších pozic. Chybějí ještě nedávné špičkové běžkyně z Itálie, Francie, Německa, Běloruska či Kazachstánu, takže žezlo vlády drží jen Švédky a Norky. Časová propast za těmito Seveřankami je doslova obrovská.

A totéž platí i na kategorii mužů?

Naopak, tam se konkurence zkvalitnila. Výborní jsou stále Seveřané a kromě nich září nová generace Francouzů a Italů. Pouze Němci mají podobné problémy jako Češi.

Co všechno lze od letošní sezony očekávat?

Bude mít volnější podobu, protože na programu není žádná velká soutěž. Převážná většina lyžařů se soustředí jen na závody Světového poháru, kterých je v obou kategoriích po 36. Někteří si asi svůj program i z finančních důvodů zpestří startem v některém dálkovém běhu.

S jakým účtem by česká reprezentace mohla být spokojena?

Nad Vrabcovou je velký otazník a Nováková by mohla atakovat pozici kolem desáté příčky. Bauer bude určitě chtít dosáhnout podobného výsledku a Jakš by se asi spokojil s dvacátým místem.

Vidíte cestu ke zlepšení současné neutěšené situace?

S několika talentovanými jednotlivci nás čeká dlouhá cesta a do olympiády v roce 2018 spousta práce. První důležitý krok k lepším časům vidím v trenérských změnách. Skoro každý závodník se totiž připravuje sám, nebo v různých partách, což nepovažuji za dobré. Chce to, aby se znovu vytvořil kompaktní reprezentační tým pod jednotným vedením.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy