Bez šampiona i největší hvězdy. Češi na Tour ale zářit mohou

Ondřej Kurečka
30. 6. 2014 13:00
Představení českých závodníků, kteří se zúčastní letošní Tour de France.
Bude se takto Leopold König radovat také na Tour de France?
Bude se takto Leopold König radovat také na Tour de France? | Foto: facebook stáje NetApp

Praha – Ještě na jaře se nahlas hovořilo o možnosti, že by se na letošní Tour de France mohl objevit rekordní počet českých závodníků. Poté, co tým NetApp-Endura obdržel divokou kartu, si mohl každý fanoušek české cyklistiky spočítat, že v týmech s právem startu na francouzské Grand Tour působí hned šest českých cyklistů.

Před měsícem se spekulovalo o startu čtveřice Bárta, König, Kreuziger a Štybar, po oznámení nominace týmu Omega Pharma-Quick Step z této čtveřice vypadl posledně jmenovaný, zbylá trojice se však zdála jistá. Až do právě skončeného víkendu, kdy se v médiích objevila kauza biologického pasu Romana Kreuzigera (VÍCE ZDE!).

„Je to nepříjemné, ale věřím, že to dobře dopadne. Jen to bude chtít čas. Tour de France určitě nejedu, ale o dalším programu budu informovat,“ potvrdil v neděli svojí neúčast na oblíbené Grand Tour Aktuálně.cz osmadvacetiletý závodník. Následně tuto skutečnost potvrdila i oficiální nominace týmu (více zde).

Pojďme si tedy nyní představit zástupce tuzemské cyklistiky, kteří ve Francii startovat budou.

König lídrem týmu

Šestadvacetiletý rodák z Moravské Třebové prožije svou premiéru na slavné "Staré dámě", na Grand Tour se po loňské Vueltě objeví na třítýdenním etapovém závodě podruhé v kariéře. Dres německé stáje NetApp-Endura obléká již čtvrtou sezonu, do týmu přicházel jako budoucí lídr a svou pozici během let potvrdil.

Proto bude ve Francii chráněným jezdcem, přestože jej v probíhajícím ročníku sužovaly zdravotní problémy a týmový kolega Machado, který má ze slavných závodů větší zkušenosti, zaznamenal v poslední době hned několik špičkových výsledků.

Pozici českého závodníka potvrzují také slova manažera jeho týmu Ralfa Denka: "Prvním cílem, který jsme určili Leo Königovi, je umístění v první patnáctce celkového pořadí. Přidělili jsme mu čtyři vrchaře – De la Cruze, Huzarskiho, Machada a Mendese – kteří mu mají být plně k dispozic." Sám König však míří ještě výše, a to do Top 10.

Naváže na loňskou Vueltu?

Český závodník má již za sebou řadu úspěchů, které jej opravňují k vysokým ambicím. V první řadě se jedná o deváté místo a vítěznou etapu na loňské Vueltě, při které se navíc musel vyrovnat také s nepříjemným nachlazením. K dalším cenným záznamům v jeho palmares pak patří druhé místo na závodě Okolo Rakouska a třetí na Tour de l´Ain z roku 2011, vítězství v etapě na Okolo Británie a Okolo Kalifornie, a to zdaleka není vše.

Rok 2014 však opět ovlivnilo Königovo křehké zdraví, kdy byl kvůli problémům s kolenem téměř celé jaro bez závodů. Zdravotní komplikace by ale již měly být minulostí, což potvrdilo čtvrté místo v etapovém závodě Okolo Bavorska na začátku června a jedenácté místo na hvězdami nabitém Dauphiné Libéré krátce poté.

Neměla by se tak opakovat zkušenost z roku 2012, kdy König kvůli problémům se zády nemohl startovat na Giro d´Italia, kde měl být rovněž jasným lídrem týmu.

Bárta bude bojovat o etapový primát

Rovněž devětadvacetiletý rodák z jihomoravského Kyjova bude na francouzském vrcholu sezony startovat poprvé. Pro Bártu to bude po Giru 2012 a loňské Vueltě již třetí Grand Tour kariéry a stane se tak po Svoradovi, Kreuzigerovi, Andrlem, Padrnosovi a Hruškovi šestým Čechem, který se představí na všech třech třítýdenních závodech sezony.

Vyhlášený bojovník a účastník OH v Londýně Bárta si v dresu německého týmu kroutí dokonce již pátou sezonu, po celou dobu pak patří k základním pilířům sestavy.

Bárta sice nemá ambice pro celkové pořadí velkých etapových závodů, určitě však má na to, aby bojoval o etapový primát, a předvést se může také ve dvacáté etapě, kterou bude individuální časovka.

Právě časovka se stala doménou českého závodníka, před pár dny vybojoval již svůj třetí domácí titul v této disciplíně a na MS dosáhl v roce 2012 na sedmé místo. Ani bitva o etapový triumf na závodě Grand Tour Bártovi není cizí, v roce 2012 po velkém boji dokončil náročnou horskou etapu Gira na druhém místě.

Kreuziger, Štybar, Paďour ani Vakoč se na Tour nepředstaví

Jak již bylo zmíněno výše, v týmech s právem účasti ve francouzském závodě působí šestice českých závodníků. Petr Vakoč působí v elitní kategorii prvním rokem a o jeho zařazení do sestavy týmu Omega Pharma-Quick Step nemohla být vůbec řeč. Týmový kolega dvojice Bárta – König František Paďour s účastí na Tour zřejmě také moc nepočítal, v německém týmu začal letos první sezonu a se skutečně velkými závody nemá mnoho zkušeností.

O možnosti startu Vakočova týmového kolegy Zdeňka Štybara, který v neděli poprvé vybojoval titul mistra ČR v silničním závodě, se naopak diskutovalo ještě relativně nedávno. Týmoví šéfové se však nakonec rozhodli cyklokrosového světového šampiona do týmu nezařadit. Sestava by měla být složena s cílem podporovat lídra na celkové pořadí Poláka Kwiatkowského a hvězdu pro spurterské dojezdy Marka Cavendishe.

Štybar nepatří do tradičního Cavendishova vláčku

"Mark Cavendish k sobě potřebuje lidi na rozjíždění spurtů. Má svůj kompletní vláček, kam patří Matteo Trentin, Mark Renshaw, Tony Martin a Gert Steegmans. To je pět lidí. Lídrem na celkové pořadí je Michal Kwiatkowski. A zbývají tři. Kwiatkowski k sobě potřebuje nějakého špičkového domestika do hor a minimálně dva lidi musí tahat hlavně v úvodech etap," vysvětloval svou denominaci rodák ze Stříbra. Do sestavy se například nevešla ani belgická modla Tom Boonen.

O startu Romana Kreuzigera ještě před pár dny nepochyboval snad jediný fanoušek cyklistiky. V sobotu se však jako blesk z čistého nebe objevila zpráva o nepřirozených výkyvech v hodnotách z Kreuzigerova biologického pasu a probíhajícím vyšetřování, cyklistův zaměstnavatel se rozhodl až do vyřešení kauzy Kreuzigera nenasazovat do závodů, což znamená, že se ve Francii nepředstaví.

Čech měl v týmu Tinkoff-Saxo zastávat roli dvorního domestika jednoho z favoritů Alberta Contadora, jeho absence je tak značným zásahem do plánů dánského týmu. Kreuzigera v sestavě nahradí Polák Rafal Majka, který neskrývá, že se mu toto rozhodnutí vůbec nelíbí, protože se stále cítí být unavený z nedávného Gira.

Letošní Grande Boucle se tak bude muset obejít bez nejznámějšího a nejúspěšnějšího českého silničáře historie. Přesto by to však mohl být z českého pohledu velmi zajímavý závod. Leopold König dosahuje výkonnosti, která jej opravňuje pomýšlet na elitní desítku celkového hodnocení a jeho týmový kolega Bárta je vyhlášený svými dlouhými úniky, o které se bude jistě snažit i v nejslavnějším závodě světa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy