Královna Kateřina Neumannová odchází

Ondřej Roubínek
26. 3. 2007 0:00
Praha - Nejlepší česká lyžařka historie, Kateřina Neumannová, v sobotu doběhla poslední závod šestnáctileté kariéry.

S jejím jménem byly v posledních letech spojeny medailové naděje českých sportovců na olympijských hrách i lyžařských světových šampionátech.

Ale dlouhou dobu byla Kateřina Neumannová "jen" ta stříbrná a bronzová. Nejkrásnější momenty si nechávala až na konec bohaté kariéry.

Poslední závod Neumannové. Stříbro
Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve svém posledním závodě kariéry doběhla druhá. Uvnitř: Galerie, Audio

Gratulantka Lucie se zlatou mámou Kateřinou Neumannovou v cíli běhu na 30 km na ZOH v Turíně. | Foto: Dominic Ebenbichler
Zlatý rok Kateřiny Neumannové v obrazech
Projděte si spolu s Aktuálně.cz nejkrásnější okamžiky posledního roku jedinečné kariéry Kateřiny Neumannové.

První zlato velké zlato přišlo na mistrovství světa v Oberstdorfu v roce 2005, kde ovládla svoji nejoblíbenější trať, volnou desítku. O rok později přišel nejcennější triumf - byl to její poslední závod v kariéře na olympijských hrách, pro českou závodnici ne úplně oblíbená trať 30 km volnou technikou.

Takové vyvrcholení kariéry si Kateřina Neumannová určitě nepředstavovala ani v těch nejkrásnějších snech: zdánlivě ztracený finiš, do kterého nastupovala se ztrátou na Rusku Čepalovovou a Polku Kowalczykovou, nakonec zcela ovládla.

Tak moc chtěla zlatou medaili z olympiády, že v sobě našla poslední zbytky fyzických i psychických sil a překvapené soupeřky nechala za zády.

Kateřina Neumannová jásá na zemi v cíli.
Kateřina Neumannová jásá na zemi v cíli. | Foto: Reuters
Bravo! Neumannová má zlato!!
Připomeňte si zlatý olympijský závod Kateřiny Neumannové.

Okamžiky, kdy nejednomu fanouškovi vyhrkly slzy dojetí, ještě zesílila dcerka Lucie. Ta se nedala odbýt pořadatelia,rozběhla se za vyčerpanou mámou a vrhla se jí do náruče. Ty obrázky obletěly celý svět, nenašel se snad nikdo, kdo by sympatické Češce vysněnou zlatou medaili nepřál.

Začaly se rojit názory, že je nejlepší čas na to, aby Neumannová ukončila kariéru. Vždyť co může být lepší závěr než olympijské zlato?

Ale se zlatou olympijskou medailí už nezpochybnitelná česká lyžařská legenda si nechala nějaký čas na rozmyšlenou a oznámila, že bude pokračovat i následující sezonu, kdy zkusí zaútočit na celkové prvenství ve Světovém poháru. To byl jediný triumf, který jí ještě chyběl.

Virózou ovlivněný začátek sezony ale plány na zisk křišťálového glóbu zhatil, navíc proti tempařce Neumannové mluvil velký počet sprinterských závodů zařazených do seriálu. Množily se i hlasy, které zpochybňovaly její rozhodnutí závodit ještě jednu sezonu a hovořily o neschopnosti odejít v pravý čas.

Kateřina Neumannová však byla nad věcí a přesně věděla, co chce. Rodačka z Písku oslavila čtyřiatřicáté narozeniny a už dávno nebyla tou lyžařkou z minulých let, která nedokázala dotáhnout do konce dobře rozjeté závody. Na Světový pohár sice musela zapomenout, ale před ní byla poslední výzva - světový šampionát v Sapporu.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.

Kateřina Neumannová projíždí na MS v Sapporu cílem závodu na 10 km volnou technikou jako jasná vítězka. | Foto: Reuters
Poslední závod Neumannové na MS: Zlato!
Kateřina Neumannová svůj poslední individuální závod na světovém šampionátu vyhrála.

Na svou poslední velkou světovou akci dorazila skvěle připravená, což dokázala stříbrem ve skiatlonu. Ve své nejlepší disciplíně, volné desítce pak ukázala, o co všechno s koncem její kariéry české lyžování přijde.

Od začátku závodu měla nejlepší mezičasy, ale vrchol si nechala do druhých pěti kilometrů. Na její zrychlení nedokázala zareagovat ani jedna ze soupeřek a Kateřina Neumannová si vytvořila půlminutový náskok, který v pohodě dovezla až do cíle. Zlaté loučení se jí podařilo dokonale.

Není náhodou, že největší úspěchy Kateřiny Neumannové přišly po narození dcery Lucie. Mateřství české závodnici dodalo psychickou pohodu a odolnost, přineslo jiné životní hodnoty.

I proto se mohla se závoděním rozloučit jako královna. Po zlatém japonském šampionátu sice neudržela nejlepší formu, ale v úplně posledním závodě kariéry se dokázala vyhecovat k dalšímu parádnímu výkonu. V závěrečném závodě Světového poháru ve Falunu v sobotu vybojovala druhé místo, když nestačila pouze na Marit Björgenovou.

Stejně důstojně se s českou závodnicí rozloučil i lyžařský svět. Zdravily ji tisíce diváků na trati, v cíli pak na ni čekal hlouček přátel a fanoušků, kteří pro ni připravili úsměvný i dojemný "ceremoniál".

Kateřina Neumannová dostala zlaté lyže se svou fotkou, na krk všechny medaile, které kdy získala na světových šampionátech a olympijských hrách. Na hlavu pak dostala papírovou korunu, aby bylo jasné, že se loučí lyžařská královna. A tou Kateřina Neumannová opravdu je.

Přehled výsledků KATEŘINY NEUMANNOVÉ

Zimní olympijské hry:

Celkem pět účastí, 1x zlato, 4x stříbro, 1x bronz
1992 (Albertville) - 6. místo (štafeta), 13. (5 km K), 14. (15 km K), 22. (kombinace),
1994 (Lillehammer) - 6. (kombinace), 8. (5 km K), 9. (štafeta), 14. (15 km V),
1998 (Nagano) - stříbro (5 km K), bronz (10 km V), 6. (štafeta), 9. (15 km K),
2002 (Salt Lake City) - 2x stříbro (15 km V a kombinace), 4. (štafeta), 13. (sprint),
2006 (Turín) - zlato (30 km V), stříbro (skiatlon 2x7,5 km), 5. (10 km K), 6. (štafeta).

2001 (Lahti) - 9. (15 km K),
2005 (Oberstdorf) - zlato (10 km V), 6. (štafeta), 2x 7. (skiatlon 2x7,5 km a 30 km K),
2007 (Sapporo) - zlato (10 km V), stříbro (skiatlon 2x7,5 km), 5. (štafeta).

1999/00 - 17.,
2000/01 - 9. (vítězka kombinace v Salt Lake City , 5 km V v Kuopiu a sprintu v Cogne),
2001/02 - 2. (vítězka sprintu ve Val di Fiemme),
2003/04 - 9. (vítězka 10 km V v Ramsau a La Clusaz, skiatlon 2x7,5 km ve Falunu a 10 km K v Umee),
2004/05 - 2. (vítězka 10 km V v Kuusamu a Novém Městě),
2005/06 - 5. (vítězka 10 km V v Kuusamu a Novém Městě a 15 km V ve Val di Fiemme),
2006/07 - 3. (vítězka 10 km V v Gällivare a Čchang-čchunu).