Bravo! Neumannová má zlato!!

SportPlus
24. 2. 2006 14:45
Pragelato - Běžkyně Kateřina Neumannová při svém posledním olympijském startu získala zlato! Na počest medailistky: Olympijská příloha je dnes ZLATÁ.
Kateřina Neumannová jásá na zemi v cíli.
Kateřina Neumannová jásá na zemi v cíli. | Foto: Reuters

Neumannová, která po zisku olympijského zlata velmi toužila, zvítězila v závodu na 30 kilometrů volnou technikou.

K závodu nastoupila navzdory zdravotním problémům, které ji v posledních dnech provázely.

Ještě včera nebylo vůbec jisté, zda na start své poslední olympijské dráhy nastoupí.

Dnes ráno však fyzioterapeut Pavel Kolář potvrdil, že Neumannová poběží." Katka vypadá dobře: Upravilo se to, v noci spala dobře, neměla teplotu a měla by startovat."

Kateřina Neumannová se od startu držela na čele závodu, jemuž dlouho vévodila Ruska Čepalovová.

Necelé dva kilometry před cílem se z vedoucího kvarteta závodnic odtrhla trojice Neumannová, Kowalczyková, Čepalovová.

Překvapivě nastoupila Polka Kowalczyková a ještě dvě stě metrů před cílovou páskou se zdálo, že česká závodnice zaostává.

Infobox

Jirí Paroubek se směje

Na první zlato české výpravy v Turíně obratem reagovali čelní politici.

 

 

 

Fantastickým finišem si však Neumannová doběhla pro vytoužené olympijské zlato.

Olympijskou šampionku z Nagana na této trati, Čepalovovou, porazila Neumannová o 1,4 sekundy, Kowalczyková za vítězkou zaostala o dvě sekundy. 

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit," řekla novinářům Neumannová, která se hned po doběhu podělila o radost s dcerou Lucií. "Na posledním kopci jsem přitom byla hotová a jen jsem doufala, že zůstanu třetí," dodala. 

Písecká rodačka dokázala vybojovat vítězství na zimní olympiádě jako čtvrtý český sportovec v historii.

Svým triumfem navázala na legendárního skokana Jiřího Rašku, úspěch hokejistů v Naganu a zlato akrobatického skokana Aleše Valenty v Salt Lake City. 

Neumannová zároveň odvedla předchozí porážky dvojnásobné vítězce z Pragelata Estonce Šmigunové, která dnes doběhla osmá s téměř minutovou ztrátou.

Další velké soupeřky české běžkyně na startu chyběly.

Vedoucí žena Světového poháru Norka Marit Björgenová, která byla po nemoci z formy, už den před třicítku z olympiády odjela. Závod vynechala i Kanaďanka Beckie Scottová, která se rozhodla šetřit síly a v závěru sezony a své kariéry chce zaútočit na celkové prvenství ve Světovém poháru.

Výsledky - 30 km volnou technikou s hromadným startem: 
1. Neumannová (ČR) 1:22:25,4 hod., 2. Čepalovová (Rus.) -1,4,  3. Kowalczyková (Pol.) -2,1, 4. Steiraová (Nor.) -15,4, 5.
Paruzziová (It.) -35,4, 6. Künzelová (Něm.) -36,7, 7. Ševčenková (Ukr.) -42,5, 8. Šmigunová (Est.) -57,1, 9. Zavjalovová (Rus.) - 1:03,1, 10. Valbusaová (It.) -1:12,2, 11. Philippotová (Fr.) - 1:40,7, 12. Follisová (It.) -2:20,7, 13. Sachenbacherová- Stehleová (Něm.) - 2:50,4, 14. Majdičová (Slovin.) -2:57,1, 15. Jacká (Kaz.) -3:05,1, ...27. Janečková -5:30,3, 31. Rajdlová - 6:13,2, 39. Erbenová (obě ČR) -7:55,2.

#reklama

 

Právě se děje

před 20 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy