Bravo! Neumannová má zlato!!

SportPlus
24. 2. 2006 14:45
Pragelato - Běžkyně Kateřina Neumannová při svém posledním olympijském startu získala zlato! Na počest medailistky: Olympijská příloha je dnes ZLATÁ.
Kateřina Neumannová jásá na zemi v cíli.
Kateřina Neumannová jásá na zemi v cíli. | Foto: Reuters

Neumannová, která po zisku olympijského zlata velmi toužila, zvítězila v závodu na 30 kilometrů volnou technikou.

K závodu nastoupila navzdory zdravotním problémům, které ji v posledních dnech provázely.

Ještě včera nebylo vůbec jisté, zda na start své poslední olympijské dráhy nastoupí.

Dnes ráno však fyzioterapeut Pavel Kolář potvrdil, že Neumannová poběží." Katka vypadá dobře: Upravilo se to, v noci spala dobře, neměla teplotu a měla by startovat."

Kateřina Neumannová se od startu držela na čele závodu, jemuž dlouho vévodila Ruska Čepalovová.

Necelé dva kilometry před cílem se z vedoucího kvarteta závodnic odtrhla trojice Neumannová, Kowalczyková, Čepalovová.

Překvapivě nastoupila Polka Kowalczyková a ještě dvě stě metrů před cílovou páskou se zdálo, že česká závodnice zaostává.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

Na první zlato české výpravy v Turíně obratem reagovali čelní politici.

Fantastickým finišem si však Neumannová doběhla pro vytoužené olympijské zlato.

Olympijskou šampionku z Nagana na této trati, Čepalovovou, porazila Neumannová o 1,4 sekundy, Kowalczyková za vítězkou zaostala o dvě sekundy.

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit," řekla novinářům Neumannová, která se hned po doběhu podělila o radost s dcerou Lucií. "Na posledním kopci jsem přitom byla hotová a jen jsem doufala, že zůstanu třetí," dodala.

Písecká rodačka dokázala vybojovat vítězství na zimní olympiádě jako čtvrtý český sportovec v historii.

Svým triumfem navázala na legendárního skokana Jiřího Rašku, úspěch hokejistů v Naganu a zlato akrobatického skokana Aleše Valenty v Salt Lake City.

Neumannová zároveň odvedla předchozí porážky dvojnásobné vítězce z Pragelata Estonce Šmigunové, která dnes doběhla osmá s téměř minutovou ztrátou.

Další velké soupeřky české běžkyně na startu chyběly.

Vedoucí žena Světového poháru Norka Marit Björgenová, která byla po nemoci z formy, už den před třicítku z olympiády odjela. Závod vynechala i Kanaďanka Beckie Scottová, která se rozhodla šetřit síly a v závěru sezony a své kariéry chce zaútočit na celkové prvenství ve Světovém poháru.

Výsledky - 30 km volnou technikou s hromadným startem:
1. Neumannová (ČR) 1:22:25,4 hod., 2. Čepalovová (Rus.) -1,4,  3. Kowalczyková (Pol.) -2,1, 4. Steiraová (Nor.) -15,4, 5.
Paruzziová (It.) -35,4, 6. Künzelová (Něm.) -36,7, 7. Ševčenková (Ukr.) -42,5, 8. Šmigunová (Est.) -57,1, 9. Zavjalovová (Rus.) - 1:03,1, 10. Valbusaová (It.) -1:12,2, 11. Philippotová (Fr.) - 1:40,7, 12. Follisová (It.) -2:20,7, 13. Sachenbacherová- Stehleová (Něm.) - 2:50,4, 14. Majdičová (Slovin.) -2:57,1, 15. Jacká (Kaz.) -3:05,1, ...27. Janečková -5:30,3, 31. Rajdlová - 6:13,2, 39. Erbenová (obě ČR) -7:55,2.