Koudelka skončil na úvod SP pátý, české družstvo šesté

27. 11. 2011 17:00
Vyhráli Rakušané a v jednotlivcích Rakušan Kofler
Roman Koudelka potvrdil na úvod Světového poháru svou dobrou formu
Roman Koudelka potvrdil na úvod Světového poháru svou dobrou formu | Foto: Aktuálně.cz

Kuusamo - Skokan na lyžích Roman Koudelka vstoupil do Světového poháru pátým místem v Kuusamu. Stupně vítězů v prvním závodu sezony obsadili Rakušané, stejně jako loni vyhrál Andreas Kofler.

Dvaadvacetiletý Koudelka byl za skok dlouhý 127,5 m pátý už po úvodním kole, v druhém přidal půl metru a pozici mezi nejužší špičkou potvrdil.

Korunoval tak úspěšný den, neboť už dopoledne přispěl druhým nejdelším skokem v soutěži k šestému místu českého družstva.

"S Koudym maximální spokojenost, nezůstal za očekáváním a přenesl výsledky z podzimu do zimy," řekl ČTK trenér David Jiroutek.

Lukáš Bauer v Kuusuamu skončil devátý, Jakš klesl na 24. místo

Koudelka zaostal necelé tři body za čtvrtým Kamilem Stochem z Polska. Ty možná ztratil v prvním kole.

"První skok byl přehecovaný, protože cítil šanci a byl hladový po výsledku. Skok vedl více dopředu a tělo během vzletové části musel brzdit, proto mu dole nezbývala výška," komentoval Jiroutek Koudelkův skok.

Janda skončil dvacátý, ostatní Češi nebodovali

Na třetí pozici, na niž dosáhl v SP jedinkrát v kariéře letos v Harrachově, ztratil český závodník už dvacet bodů.

Jakub Janda odpovídá novinářům po skončení závodu.
Jakub Janda odpovídá novinářům po skončení závodu. | Foto: Ondřej Besperát

Člen vítězného rakouského družstva Kofler porazil v těsném souboji o sedm desetin sekundy krajana Gregora Schlierenzauera, jenž neudržel téměř devítibodové vedení z prvního kola. Třetí skončil úřadující vítěz SP Thomas Morgenstern.

Z české čtveřice dosáhl na body také zkušený Jakub Janda, jenž skončil dvacátý.

"Jandys předvedl dobrý skok do týmů, ale v závodě mu chyběl pohyb s rychlostí," řekl Jiroutek. Lukáš Hlava obsadil v úvodním kole první nepostupové místo, od elitní třicítky ho dělily tři desetiny bodu. Jan Matura byl jednačtyřicátý.

Šestnáctiletý Vojtěch Štursa nepostoupil při své premiéře v SP o šest míst z kvalifikace. "Prožil si křest ohněm, neměl to jednoduché, ale nezklamal mě. Zlepšení z léta je evidentní. Je to jeden z budoucích závodníků," řekl Jiroutek.

Jednokolový závod družstev vyhráli Rakušané

Družstvo českých skokanů na lyžích obsadilo v Kuusamu šesté místo. Vyhráli suveréni této disciplíny z posledních let Rakušané.

Kvarteto Jakub Janda, Jan Matura, Lukáš Hlava a Roman Koudelka absolvovalo v jednokolovém závodu přeloženém ze soboty první oficiální skok zimy, neboť program v Kuusamu značně zredukoval vítr.

Češi skončili pátí. Nejlépe v sobotu skákal Jakub Janda, když předvedl 125,5 metrů v prvním a 129 metrů ve druhém kole, což byl v závěrečných dvou osmičkách skokanů nejdelší skok. | Foto: Ondřej Besperát

Češi byli šestí s velkým, více než šedesátibodovým náskokem před sedmými Poláky a naopak od třetích Rusů je dělilo zhruba 16 bodů.

Mohli jen litovat, že bývalý vítěz SP Janda neustál svůj jinak povedený skok 138,5 metru a za nevydařený dopad následovaly srážky. Zazářil naopak Koudelka, jehož 142 metrů z poslední série překonal z celého pole skokanů pouze o metr Rus Denis Kornilov.

"Na začátek sezony bez prvního skoku to nebylo z pohledu týmu zlé," řekl ČTK trenér Jakub Jiroutek s tím, že jeho svěřenci v Kuusamu kvůli špatným podmínkám zvládli jako všichni jen jeden oficiální trénink.

"A to v brutálních podmínkách. Jít pak do soutěže týmů s nepocitem vzletu a do značného protivětru, to nebylo lehké pro nikoho, a proto se snadno stane pád," uvedl směrem k Jandovi.

Olympijští vítězové a mistři světa Rakušané potvrdili roli největších favoritů více než stobodovým náskokem před Japonskem. Před Čechy se ještě dostali čtvrtí Němci a pátí Slovinci.