Gott zazpíval hymnu, Liberec se stal srdcem lyžování

Ondřej Roubínek, a zpravodajové Aktuálně.cz
18. 2. 2009 20:55
Česko získalo ve středu večer nálepku "dějiště mistrovství světa"

Liberec - Česká republika se už oficiálně stala zemí, za níž se jako přídomek můžu psát "dějiště mistrovství světa v klasickém lyžování".

Liberec, který v následujících dnech hostí lyžařskou elitu a očekává až 200 tisíc fanoušků, zažil ve středu večer slavnostní zahajovací ceremoniál.

Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová slibovala - ve světě klasického lyžování - nevídané zahájení ve stylu olympijských her. A nutno podotknout, že její tým rozhodně nezklamal.

Vkusně pojaté pyrotechnické efekty, vtipně vyřešený kruh na ledové ploše, po kterém se pohybovali účinkující na bruslích, laserová show. To vše korunoval stylizovaný přelet skokana na lyžích přes celou arénu s českou vlajkou.

Začátek byl ve znamení ohně a ledu. Za zvuku bubnů, které v pravidelném rytmu rozeznívalo třináct bubeníků, se na led "jeviště" vydalo šestnáct bruslařek. Ve stříbritých oblecích a rezavých parukách, které evokovaly film Pátý element, objely několikrát arénu s vlajkami, z nichž se posléze staly chrliče pyrogejzírů.

Na velkoplošné obrazovce šlehaly plameny a ty se pak přeměnily v zasněženou krajinu, po níž - zavěšená ve vzduchu - brouzdala lyžařka simulující klasické i sjezdové lyžování. Poslední z disciplín - skokem - se pak snesla na zem.

Oficiální píseň šampionátu v podání Kamila Střihavky či Petra Bendeho sice diváky příliš nenadchla, zato česká hymna vystřihnutá Karlem Gottem vzbudila vlnu nadšení.

Čtěte také:
Liberecká hymna získává nečekanou uměleckou hloubku

Jinak svižně odsýpající ceremoniál se sice neobešel bez proslovů několika českých politiků včetně premiéra Mirka Topolánka, ale po střechu naplněná Tipsport Arena se dobře bavila.

"Češi lyžování milují, i když nemají velehory," prohlásil mimo jiné ministerský předseda, jenž si ovšem neodpustil poznámku o tom, že se šampionátem je velmi dobře obeznámen."Věřím, že čeští sportovci dokážou navázat na zlato Ladislava Rygla z roku 1970 i na zlatou medaili současné prezidentky organizačního výboru," popřál Topolánek úspěch domácím lyžařům.

"Sportovcům přejeme dobrou mázu, na můstku dobrý vítr, všechno ostatní je na už jen na nich. Přejeme vám velkolepou podívanou," přidala se i sama Kateřina Neumannová.

Oficiálně pak zahájil první mistrovství světa v klasickém lyžování v České republice prezident Mezinárodní lyžařské federace Jean Franco Kasper, který se navíc prezentoval sympatickým pokusem o zdravici v češtině i polštině.

Šéf světového lyžování neopomněl ani dobrovolníky, kteří se na chodu šampionátu budou podílet: "Dobrovolníci jsou srdce a duch šampionátu," prohlásil nejdříve a poté už dobře známou formulkou šampionát definitivě odstartoval.

Jako bonbónek pak vtrhli na pódium Tipsport Areně rockoví matadoři Deep Purple.

Oficiálně už ovšem šampionát začal během středečního dopoledne.

V deset hodin se odehrál kvalifikační závod žen na 5 km klasickým způsobem, o hodinu a půl kvalifikační závod můžu na 10 km klasickým způsobem.

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte:
Připravili jsme pro vás unikátní grafiku: Kdo závodí? Na jakých tratích? S jakým převýšením? Kompletní servis zde

Strach o sníh, který organizátory sužoval v předchozích měsících, se pak v den zahájení šampionátu ukázal jako planný.

Také tady se musí organizátoři snažit, aby udrželi můstek i dopadovou plochu v dobrém stavu. Čerstvý sníh musí pryč dříve, než namrzne a ztvrdne.
Také tady se musí organizátoři snažit, aby udrželi můstek i dopadovou plochu v dobrém stavu. Čerstvý sníh musí pryč dříve, než namrzne a ztvrdne. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Libereckému MS pomohlo samo nebe. Statistice navzdory

Ba naopak - po páté hodině večerní musela liberecká radnice vyhlásit pro místní silnice kalamitní stav. Všichni teď doufají, že nadílka závody nijak nezkomplikuje.

Oficiální doprovodný program má trochu starosti. Těžký sníh ohrožuje stabilitu montovaných konstrukcí. Zde jej technici shazují ze střechy pódia na Náměstí Eduarda Beneše.
Oficiální doprovodný program má trochu starosti. Těžký sníh ohrožuje stabilitu montovaných konstrukcí. Zde jej technici shazují ze střechy pódia na Náměstí Eduarda Beneše. | Foto: Ondřej Besperát
Prohlédněte si fotogalerii:
To jsou paradoxy. Liberec vyhlásil sněhovou kalamitu
Druhá z rolb urovnává povrch tratí. Zde by se měla jet takzvaná klasika.
Druhá z rolb urovnává povrch tratí. Zde by se měla jet takzvaná klasika. | Foto: Martina Machová
Pusťte si video:
Tady je sníh na léto. Liberec nachystal zásoby, teď je nepotřebuje

V den, kdy šampionát začal, jsme sondovali náladu obyvatel Liberce. Jak jim mistrovství komplikuje život a kdo z nich se chystá jít fandit k tratím?

Foto: Martina Machová
Čtěte více:
Temelín českého sportu je tu. Liberec vůbec nejásá

Pár hodin před startem jsme také přinesli rozhovor s Kateřinou Neumannovou. Jak se cítí? "Teď je to spíš taková euforie spojená s roztěkaností. Ale baví mne to, zejména teď ty poslední dny," řekla. Byla klidná a sebevědomá. Přesto přiznala, že při pohledu na skokanské můstky se jí o víkendu roztřásla kolena.

Kateřina Neumannová pózuje před logem libereckého šampionátu.
Kateřina Neumannová pózuje před logem libereckého šampionátu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte rozhovor:
Neumannová před startem: Šampionát mě baví čím dál víc

Pakliže Neumannová působila klidně, medailová naděje české reprezentace Lukáš Bauer se na závody vyloženě těší. "Tratě nejsou extra můj šálek kávy, ale ve čtvrtek jsem dobře potrénoval, už tolik nesněžilo, tak to bylo lépe upravené," popisoval Bauer.

Lukáš Bauer na tiskové konferenci před začátkem mistrovství světa.
Lukáš Bauer na tiskové konferenci před začátkem mistrovství světa. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Nerozklepu se. Kvůli MS ale nemůže spát, žertoval Bauer

Nervóznější jsou české skokanky. Už dvě z nich - Natálie Dejmková a Lucie Míková - zřejmě přijdou o historickou premiéru svého sportu na MS. Míkovou ve středečním ranním tréninku postihla podobná nehoda jako její reprezentační kolegyni. Kvůli nízké nájezdové rychlosti nepřeletěla buben ještědského můstku a ošklivě upadla.

Trojice českých reprezentantek ve skocích na lyžích (zleva doprava) - Vladěna Pustková (16 let), Natálie Dejmková (12 let) a Lucie Míková (15 let).
Trojice českých reprezentantek ve skocích na lyžích (zleva doprava) - Vladěna Pustková (16 let), Natálie Dejmková (12 let) a Lucie Míková (15 let). | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Skokanky trápí pády. Strach? To byste se vůbec nerozjeli, říkají
Závodnice čekající nahoře na můstku na trénink zase sjely lanovkou s lyžemi dolů do šaten.
Závodnice čekající nahoře na můstku na trénink zase sjely lanovkou s lyžemi dolů do šaten. | Foto: Ondřej Besperát
Prohlédněte si fotogalerii:
Kterak sníh a vítr pokazily skokankám premiéru na MS

Motivaci vyhrávat mají, závodí přeci doma. A prémie za medailové umístění? Zlatý medailista získá od Svazu lyžařů půl milionu korun, čtvrtinu částky si pak navíc rozdělí ještě realizační tým sportovce.Případné stříbro je ohodnoceno 400 tisíci, bronzový medailista vyinkasuje o sto tisíc méně.

Foto: Liberec 2009
Čtěte také:
Zlato z Liberce? Za úspěch prémie půl milionu korun

Nad bezpečností návštěvníků i sportovců bdí na osm set policistů. Hlídat budou i stanové městečko, které pro obzvláště otužilé milovníky lyžování připravil ve Vesci Klub českých turistů. K spánku tak bude možné v Liberci uléhat jen pár metrů od tratí, po nichž budou ve dne soupeřit o tituly jména jako Axel Teichmann, Dario Cologna nebo za českou reprezentaci Lukáš Bauer. Kapacita tábořiště je zhruba sto stanů.

Policejní auta i autobusy musí být řádně označeni. Na stole v bývalé kanceláři šéfa libereckého kraje leží připravené polepy s kupóny na parkování. Na příjezd kolegů z ostatních krajů je vše připraveno
Policejní auta i autobusy musí být řádně označeni. Na stole v bývalé kanceláři šéfa libereckého kraje leží připravené polepy s kupóny na parkování. Na příjezd kolegů z ostatních krajů je vše připraveno | Foto: Martina Machová
Fotogalerie:
Policejní manévry v Liberci začaly. Město ochrání 800 policistů
Přípravy na mistrovství světa ve Vesci vstoupily do poslední fáze.
Přípravy na mistrovství světa ve Vesci vstoupily do poslední fáze. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
V Liberci vyrostl zimní tábor. Pro fanoušky lyžování

Foto: Aktuálně.cz

Blog Edvarda Kožušníka:
Fotky ze zakulisí zahájení MS v Liberci
 

Právě se děje

před 39 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy