reklama
 
 

V Liberci vyroste zimní tábor. Pro fanoušky lyžování

17. 1. 2009 18:45
Vejde se do něj i stovka stanů

Liberec - Stanovou plachtu nad sebou a mistrovské běžecké tratě za zády. I tak bude možné strávit mistrovství světa v klasickém lyžování, které za necelý měsíc odstartuje v Liberci.

Klub českých turistů totiž ve Vesci plánuje zřídit zimní tábořiště, kam se vejde i sto stanů. Inspiraci v romantické alternativě k hotelům a penzionům čerpali z vlastních výprav na podobné zimní sportovní akce, například na olympiádě v Turíně.

K spánku tak bude možné v Liberci uléhat jen pár metrů od tratí, po nichž budou ve dne soupeřit o tituly jména jako Axel Teichmann, Dario Cologna nebo za českou reprezentaci Lukáš Bauer.

Tak trochu jiný zážitek

"Už nyní víme, že zde bude chtít kempovat asi padesát Norů. A i kvůli seveřanům jsme se rozhodli zimní táboření zorganizovat. Sami takhle jezdíme, a tak víme, že to k nim tak trochu patří," uvedl organizátor zimního stanování ve Vesci Petr Randus z Klubu českých turistů - Ještědská oblast.

Právě seveřané jsou totiž svými bivaky u sportovišť v rámci Evropy pověstní. Fandovství běžeckého lyžování zde připomíná českou oblibou fotbalu. Národní týmy doprovází i členové královských rodin.

"Vytváří tím úžasnou atmosféru. Například v Tronheimu se stanovalo přímo u tratí," vzpomněla bývalá česká reprezentantka v běžeckém lyžování a liberečanka Zuzana Kocumová.

Stanový tábor

 • od 21. 2. - 1. 3.
 • 1 noc 70 Kč/3 euro
 • členové KČT 30 Kč
 • všechny noci: 450 Kč/20 euro

"Je to zážitek, když ráno, ještě než dorazí první diváci, jdete na rozjezdy, a vedle někdo vylézá ze spacáku a ohřívá si čaj," vzpomněla na tradiční zvyk Skandinávců.

"Má to něco do sebe, jsou vlastně celý den venku na mraze, zajímavé jsou i ty jejich nádoby, v kterých si ohřívají vodu. Člověk má možnost poznat něco jiného," přidal Dušan Kožíšek, který patří k letošním českým medailovým nadějím.

S pozvánkou pro otrlejší fandy zimních sportů však organizátoři zimního kempu obeslali celou Evropu.

"Počítáme tedy s tím, že další zájemci ještě přibudou do zahájení mistrovství i přímo během šampionátu," konstatoval Petr Randus.

Tábor na soukromé louce

A jak bude vypadat zimní tábor ve Vesci? Stanové městečko by mělo vyrůst na soukromých loukách hned vedle hlavního vstupu do areálu u centrálního parkoviště.

Každý si pak musí dovést vlastní vybavení. "V běžném spacím pytli a s karimatkou je možné ve stanu spát až do -6°C, na větší mrazy je už potřeba něco lepšího," připomněl Randus.

Organizátoři zde zajistí jen základní hygienické vybavení jako toalety, sprchy budou k dispozici v nedaleké vesecké sokolovně. Zakázané zde budou otevřené ohně a počítat táborníci nemohou ani s elektřinou.

Na malém prostoru také nelze počítat s parkováním. "Bude zde jen místo na vyložení věcí. Auta ale budou muset na odstavná parkoviště," uvedl.

Kromě stanování, které si organizuje sám klub turistů, počítal původně tým Neumannové také s místy pro karavany.

"Zatím se nám ale téměř nikdo neozval. Víme jen o jednom novináři, který bude parkovat u Tipsport Areny," uvedl šéf sekce Ubytování Filip Dohnálek. "Pokus se ale takové specifické požadavky objeví, budeme je aktuálně řešit," dodal.

autor: Martina Machová | 17. 1. 2009 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama