Florbal radí Neumannové: Miliardy? MS jde i s nadšenci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 12. 2008 12:00
Rozhovor s Tomášem Vaculíkem
MS ve florbale se podařilo díky dobrovolníkům uspořádat za "pár korun". O tom se MS v lyžování ani nezdá.
MS ve florbale se podařilo díky dobrovolníkům uspořádat za "pár korun". O tom se MS v lyžování ani nezdá. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Mistrovství světa ve florbale v Praze a Ostravě skončilo bez toužebně očekávaného medailového vyústění pro domácí tým. Ovšem úspěšné rozhodně bylo.

Povedlo se organizačně, očekává se, že spustí další florbalový boom v Česku, a finále v Praze 2008 se bude už navždy připomínat jako mezník: Švédsko poprvé v historii podlehlo v zápase MS, a zrovna v souboji o zlato.

Deník Aktuálně.cz si o šampionátu povídal s Tomášem Vaculíkem, jenž má v České florbalové unii na starosti reprezentační úsek. Ten mimo jiné v rozhovoru říká, že z natěšení dobrovolníků, kteří v podstatě celý turnaj uspořádali, by si mělo vzít příklad chystané MS v klasickém lyžování.

Dvě miliardy korun, které se už do liberecké akce nasypaly, organizátorům nezávidí a rozhodně by pro florbal takové peníze nechtěl. Prý by tento sport zkazily.

Čtěte více:

Aktuálně.cz: České smolné čtvrté místo bylo možná pro leckterého fanouška zklamáním. Nicméně tak atraktivní a vypjatý duel, jakým byl souboj o bronz, možná udělal florbalu lepší propagaci než nějaká nudná výhra. Jaký je váš názor?

Naše reálné a racionální uvažování před šampionátem směřovalo k tomu, zda se nám podaří, nebo nepodaří uspět v souboji o třetí místo se Švýcarskem. Ten zápas splnil přesně to, co říkáte: lidi zdvihnul ze sedaček, nadchnul je pro florbal.

V úseku reprezentace to proto hodnotíme jak úspěch. Manšaft navíc zvládl zápasy s absolutní špičkou, to hodnotíme také velmi kladně.

Medaile by samozřejmě byla krásná, chybělo jen trochu sportovního štěstíčka, abychom ji měli.

Historický zápis bych klidně vyměnil za bronz

A.cz: Stejně tak pro ohlas českého MS mi přijde mnohem důležitější než to, že Češi nezískali medaili, fakt, že Švédové poprvé v historii MS prohráli, a to zrovna ve finále. To se bude přece uvádět ve všech florbalových análech a je to mnohem větší událost, než by byl bronz Čechů. Co si o tomto pohledu myslíte vy?

No já bych tedy klidně bronz Čechů vyměnil za to, že by tady Švédové ještě jednou vyhráli (smích). Nicméně máte pravdu, že se mistrovství bude s touto událostí spojovat ještě dlouho v budoucnosti, takže mediálně to je určitě zajímavé. Ale my bychom určitě radši měli medaili.

Čtěte více: Padlo tabu: Finsko kraluje florbalu, Švédsko prohrálo

Věhlas šampionátu je zaručen. Švédové tu totiž poprvé v historii prohráli. A zrovna ve finále.
Věhlas šampionátu je zaručen. Švédové tu totiž poprvé v historii prohráli. A zrovna ve finále. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A.cz: Florbal přitáhnul do arény 14 tisíc lidí, v Ostravě přišlo 9000 diváků. Jenže jak využít tohoto vzedmutého zájmu fandů, když se extraligové zápasy často hrají v tělocvičnách a nafukovacích halách, kde se s tribunami nepočítá a ani se tam nevejdou?

Ano, to přesně je nyní největší úkol následujícího období. Využít efektu mistrovství i pro všední dny extraligy, kde rozdíl kvality i návštěvnosti je oproti šampionátu enormní.

Určitě to bude znamenat, že se nám návštěvnost v budoucnu zvedne a povede to extraligové kluby, aby zápasy dávaly do větších arén a snažily se hrát v odpovídajících podmínkách.

Jenže realita extraligy je úplně někde jinde než realita světového šampionátu a čeká nás tu ještě fůra práce.

A.cz: Očekáváte zvýšený zájem dětí o florbal a jste na případný nápor připraveni?

Ten nápor určitě přijde. Přišel i před deseti lety, kdy jsme dělali MS poprvé. Zájem o florbal se tehdy skokově zvednul. I teď si myslíme, že nám to přitáhne spoustu nových dětí, které budou mít zájem florbal hrát.

Je to úkol pro všechny české kluby, aby si připravily strukturu a trenérské zázemí, aby nápor děcek zvládly.

Mistrovstvím se podařila nastavit obrovská deviza, teď se musí pořádně využít.

Většina klubů ještě funguje nadšenecky, dobrovolnicky, amatérsky. Nicméně zázemí se zkvalitňuje a i trenérů se objevuje čím dál víc, takže myslím, že to zvládneme.

Turnaj udělala parta nadšenců. Lyžaři by koukali

A.cz: Jiné sálové sporty, jako třeba házená, volejbal či basketbal, vždy žehraly, že vedle silného fotbalu a silného hokeje nemají v Česku šanci. Jenže florbal přišel vlastně před pár lety, přitáhl k sobě tisíce dětí a zaplnil O2 arénu. Proč se to povedlo právě jemu?

Florbalu se to povedlo proto, že se jedná o mladý sport, který je jiný než ty tradiční, zavedené a možná i trochu zkostnatělé sporty.

U nás vše většinou dělají mladí nadšení lidé. Důkazem je samotné mistrovství, které se podařilo uspořádat na bázi asi 500 dobrovolných organizátorů.

Myslím, že by si třeba MS v klasickém lyžování, které se teď chystá, mělo vzít z tohoto přístupu, z toho nadšení a úžasné party příklad.

Bylo totiž něco úžasného sledovat lidi, kteří na deset dní opustili zaměstnání nebo školu a šli si sednout do haly a třeba hlídat vstup někde v zázemí.

A.cz: Zmínil jste liberecké MS v klasickém lyžování. Do toho natekly už 2 miliardy korun. Vám stačilo na uspořádání šampionátu 30 milionů korun, vzbudili jste mezinárodní zájem a takřka vyprodali O2 arénu. Myslíte, že stát pro příště trochu přehodnotí své financování, někomu pro příště ubere a k vám naopak třeba bude štědřejší?

Já se do toho srovnání nechci moc pouštět. Klasické lyžování je nádherný sport a mám ho nesmírně rád, nicméně na tuhle akci se asi nalepilo spousta vyžírků a politických tlaků.

Když budu mluvit jen za sebe, tak bych byl radši, kdyby nám stát tolik peněz nedával a duch našeho sportu raději zůstal takový, jaký je.

Čeští hráči i fanoušci jsou asi zklamaní, že bronz tak těsně utekl.Český florbal ale může jásat a těšit se na nový boom.
Čeští hráči i fanoušci jsou asi zklamaní, že bronz tak těsně utekl.Český florbal ale může jásat a těšit se na nový boom. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čili úplná profesionalizace by florbalu uškodila?

Je to můj osobní názor. Špička extraligy k tomu dříve nebo alespoň částečně dospěje a mému úseku reprezentace by to určitě pomohlo.

Ale jestli vezmu náš sport v jeho celku, tak bude lepší umět uspořádat profiakci, ale zachovat si amatérský duch.

Mistrovství světa, nebo Evropy?

A.cz: Abychom však neprobírali jen pozitiva. Trochu jako Achillova pata šampionátu se zdálo rozložení florbalových sil ve světě. Skupina A nebylo žádné mistrovství světa, nýbrž mistrovství Evropy, a ani ve skupině B nebyla světová účast valná. Co s tím?

To souvisí s tím, že florbal i přes svou 20-25letou existenci je pořád mladý sport. Začal v Evropě a i ta kvalita stále z Evropy vychází.

Nicméně v současné době má Mezinárodní federace řádově 50 států a je jen otázka času, kdy země i z dalších kontinentů zasáhnou do světové špičky.

V béčkové divizi ale USA, Singapur i Japonsko již ukázaly své kvality a určitě se to bude dále prohlubovat. Máte pravdu, momentálně je to evropská záležitost, ale mění se to a v budoucnu tomu tak určitě nebude.

A.cz: Očekáváte po organizačně vydařeném šampionátu, že Česku bude MS přidělováno častěji než jednou za 10 let?

Byli bychom určitě rádi a myslím, že bychom se toho opět dokázali určitě kvalitně zhostit.

Jenže zájem o pořádání světového šampionátu mužů je velký. Realitou asi zůstane, že MS tady dříve než za 8-10 let neuvidíme. Teď jsou na řadě Švédové, Finové, Švýcaři a pak teprve nastane čas, abychom se o turnaj znovu ucházeli my.

Nicméně tady bude MS žen a MS juniorů, takže o velké florbalové akce rozhodně nouze nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy