Florbal radí Neumannové: Miliardy? MS jde i s nadšenci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 12. 2008 12:00
Rozhovor s Tomášem Vaculíkem
MS ve florbale se podařilo díky dobrovolníkům uspořádat za "pár korun". O tom se MS v lyžování ani nezdá.
MS ve florbale se podařilo díky dobrovolníkům uspořádat za "pár korun". O tom se MS v lyžování ani nezdá. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Mistrovství světa ve florbale v Praze a Ostravě skončilo bez toužebně očekávaného medailového vyústění pro domácí tým. Ovšem úspěšné rozhodně bylo.

Povedlo se organizačně, očekává se, že spustí další florbalový boom v Česku, a finále v Praze 2008 se bude už navždy připomínat jako mezník: Švédsko poprvé v historii podlehlo v zápase MS, a zrovna v souboji o zlato.

Deník Aktuálně.cz si o šampionátu povídal s Tomášem Vaculíkem, jenž má v České florbalové unii na starosti reprezentační úsek. Ten mimo jiné v rozhovoru říká, že z natěšení dobrovolníků, kteří v podstatě celý turnaj uspořádali, by si mělo vzít příklad chystané MS v klasickém lyžování.

Dvě miliardy korun, které se už do liberecké akce nasypaly, organizátorům nezávidí a rozhodně by pro florbal takové peníze nechtěl. Prý by tento sport zkazily.

Čtěte více:

Aktuálně.cz: České smolné čtvrté místo bylo možná pro leckterého fanouška zklamáním. Nicméně tak atraktivní a vypjatý duel, jakým byl souboj o bronz, možná udělal florbalu lepší propagaci než nějaká nudná výhra. Jaký je váš názor?

Naše reálné a racionální uvažování před šampionátem směřovalo k tomu, zda se nám podaří, nebo nepodaří uspět v souboji o třetí místo se Švýcarskem. Ten zápas splnil přesně to, co říkáte: lidi zdvihnul ze sedaček, nadchnul je pro florbal.

V úseku reprezentace to proto hodnotíme jak úspěch. Manšaft navíc zvládl zápasy s absolutní špičkou, to hodnotíme také velmi kladně.

Medaile by samozřejmě byla krásná, chybělo jen trochu sportovního štěstíčka, abychom ji měli.

Historický zápis bych klidně vyměnil za bronz

A.cz: Stejně tak pro ohlas českého MS mi přijde mnohem důležitější než to, že Češi nezískali medaili, fakt, že Švédové poprvé v historii MS prohráli, a to zrovna ve finále. To se bude přece uvádět ve všech florbalových análech a je to mnohem větší událost, než by byl bronz Čechů. Co si o tomto pohledu myslíte vy?

No já bych tedy klidně bronz Čechů vyměnil za to, že by tady Švédové ještě jednou vyhráli (smích). Nicméně máte pravdu, že se mistrovství bude s touto událostí spojovat ještě dlouho v budoucnosti, takže mediálně to je určitě zajímavé. Ale my bychom určitě radši měli medaili.

Čtěte více: Padlo tabu: Finsko kraluje florbalu, Švédsko prohrálo

Věhlas šampionátu je zaručen. Švédové tu totiž poprvé v historii prohráli. A zrovna ve finále.
Věhlas šampionátu je zaručen. Švédové tu totiž poprvé v historii prohráli. A zrovna ve finále. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A.cz: Florbal přitáhnul do arény 14 tisíc lidí, v Ostravě přišlo 9000 diváků. Jenže jak využít tohoto vzedmutého zájmu fandů, když se extraligové zápasy často hrají v tělocvičnách a nafukovacích halách, kde se s tribunami nepočítá a ani se tam nevejdou?

Ano, to přesně je nyní největší úkol následujícího období. Využít efektu mistrovství i pro všední dny extraligy, kde rozdíl kvality i návštěvnosti je oproti šampionátu enormní.

Určitě to bude znamenat, že se nám návštěvnost v budoucnu zvedne a povede to extraligové kluby, aby zápasy dávaly do větších arén a snažily se hrát v odpovídajících podmínkách.

Jenže realita extraligy je úplně někde jinde než realita světového šampionátu a čeká nás tu ještě fůra práce.

A.cz: Očekáváte zvýšený zájem dětí o florbal a jste na případný nápor připraveni?

Ten nápor určitě přijde. Přišel i před deseti lety, kdy jsme dělali MS poprvé. Zájem o florbal se tehdy skokově zvednul. I teď si myslíme, že nám to přitáhne spoustu nových dětí, které budou mít zájem florbal hrát.

Je to úkol pro všechny české kluby, aby si připravily strukturu a trenérské zázemí, aby nápor děcek zvládly.

Mistrovstvím se podařila nastavit obrovská deviza, teď se musí pořádně využít.

Většina klubů ještě funguje nadšenecky, dobrovolnicky, amatérsky. Nicméně zázemí se zkvalitňuje a i trenérů se objevuje čím dál víc, takže myslím, že to zvládneme.

Turnaj udělala parta nadšenců. Lyžaři by koukali

A.cz: Jiné sálové sporty, jako třeba házená, volejbal či basketbal, vždy žehraly, že vedle silného fotbalu a silného hokeje nemají v Česku šanci. Jenže florbal přišel vlastně před pár lety, přitáhl k sobě tisíce dětí a zaplnil O2 arénu. Proč se to povedlo právě jemu?

Florbalu se to povedlo proto, že se jedná o mladý sport, který je jiný než ty tradiční, zavedené a možná i trochu zkostnatělé sporty.

U nás vše většinou dělají mladí nadšení lidé. Důkazem je samotné mistrovství, které se podařilo uspořádat na bázi asi 500 dobrovolných organizátorů.

Myslím, že by si třeba MS v klasickém lyžování, které se teď chystá, mělo vzít z tohoto přístupu, z toho nadšení a úžasné party příklad.

Bylo totiž něco úžasného sledovat lidi, kteří na deset dní opustili zaměstnání nebo školu a šli si sednout do haly a třeba hlídat vstup někde v zázemí.

A.cz: Zmínil jste liberecké MS v klasickém lyžování. Do toho natekly už 2 miliardy korun. Vám stačilo na uspořádání šampionátu 30 milionů korun, vzbudili jste mezinárodní zájem a takřka vyprodali O2 arénu. Myslíte, že stát pro příště trochu přehodnotí své financování, někomu pro příště ubere a k vám naopak třeba bude štědřejší?

Já se do toho srovnání nechci moc pouštět. Klasické lyžování je nádherný sport a mám ho nesmírně rád, nicméně na tuhle akci se asi nalepilo spousta vyžírků a politických tlaků.

Když budu mluvit jen za sebe, tak bych byl radši, kdyby nám stát tolik peněz nedával a duch našeho sportu raději zůstal takový, jaký je.

Čeští hráči i fanoušci jsou asi zklamaní, že bronz tak těsně utekl.Český florbal ale může jásat a těšit se na nový boom.
Čeští hráči i fanoušci jsou asi zklamaní, že bronz tak těsně utekl.Český florbal ale může jásat a těšit se na nový boom. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čili úplná profesionalizace by florbalu uškodila?

Je to můj osobní názor. Špička extraligy k tomu dříve nebo alespoň částečně dospěje a mému úseku reprezentace by to určitě pomohlo.

Ale jestli vezmu náš sport v jeho celku, tak bude lepší umět uspořádat profiakci, ale zachovat si amatérský duch.

Mistrovství světa, nebo Evropy?

A.cz: Abychom však neprobírali jen pozitiva. Trochu jako Achillova pata šampionátu se zdálo rozložení florbalových sil ve světě. Skupina A nebylo žádné mistrovství světa, nýbrž mistrovství Evropy, a ani ve skupině B nebyla světová účast valná. Co s tím?

To souvisí s tím, že florbal i přes svou 20-25letou existenci je pořád mladý sport. Začal v Evropě a i ta kvalita stále z Evropy vychází.

Nicméně v současné době má Mezinárodní federace řádově 50 států a je jen otázka času, kdy země i z dalších kontinentů zasáhnou do světové špičky.

V béčkové divizi ale USA, Singapur i Japonsko již ukázaly své kvality a určitě se to bude dále prohlubovat. Máte pravdu, momentálně je to evropská záležitost, ale mění se to a v budoucnu tomu tak určitě nebude.

A.cz: Očekáváte po organizačně vydařeném šampionátu, že Česku bude MS přidělováno častěji než jednou za 10 let?

Byli bychom určitě rádi a myslím, že bychom se toho opět dokázali určitě kvalitně zhostit.

Jenže zájem o pořádání světového šampionátu mužů je velký. Realitou asi zůstane, že MS tady dříve než za 8-10 let neuvidíme. Teď jsou na řadě Švédové, Finové, Švýcaři a pak teprve nastane čas, abychom se o turnaj znovu ucházeli my.

Nicméně tady bude MS žen a MS juniorů, takže o velké florbalové akce rozhodně nouze nebude.

 

Právě se děje

před 19 minutami

UEFA kvůli koronaviru zrušila kvalifikační zápas Ligy mistrů

Kvalifikační zápas fotbalové Ligy mistrů mezi severoirským Linfieldem a Dritou z Kosova se dnes v Nyonu hrát nebude. Po druhém pozitivním testu na koronavirus mezi hráči kosovského šampiona umístily švýcarské úřady tým do karantény.

UEFA na základě tohoto rozhodnutí finálový zápas kvalifikační fáze Ligy mistrů odložila. Nový termín zatím není znám, vítěz by se nicméně už za týden měl střetnout v 1. předkole s Legií Varšava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy