Rekord? Florbal se nedočkal. Cesta k elitě je trnitá

Jiří Šidliák
15. 12. 2008 7:00
Každý v Česku už ví, co je to florbal
Češi sehráli vyrovnaná utkání i s největšími favority. Skočili ale bez medaile.
Češi sehráli vyrovnaná utkání i s největšími favority. Skočili ale bez medaile. | Foto: Petr Sznapka

Praha - Sedmé mistrovství světa ve florbale je minulostí. V českých městech Praze a Ostravě po dvanácti letech konečně padla hegemonie švédských stvořitelů této hry, domácí tým ale vysněnou medaili získat nedokázal.

„Přesto jsem klukům v šatně řekl, že to pro mě byl nejlepší šampionát v historii," prozradil po prohraném utkání o bronz, ve kterém Češi podlehli v prodloužení Švýcarům trenér Zdeněk Skružný.

Ze zlatých medailí se v Praze poprvé v historii radovali Finové, kteří si tentokrát stejně jako před dvěma lety ve Stockholmu už nenechali utéct vysoké vedení a Švédy přetlačili také v "overtimu".

Čtěte také:
Florbalisté smutní. Češi přišli o bronz v prodloužení
Padlo tabu: Finsko kraluje florbalu, Švédsko prohrálo

Každý už ví, co je to florbal

Mladý sport si v Čechách za pouhých šestnáct let od založení florbalového svazu získal řadu příznivců, až do letošního šampionátu ale stále existovalo také mnoho lidí, kteří o něm nevěděli vůbec nic.

To by se po devíti dnech mistrovství v Ostravě a posléze v Praze mělo změnit. Všechny zápasy českých reprezentantů vysílala televize, články o nich plnily také stránky novin i internetových serverů.

„Doufám, že teď už všichni budou vědět, co to florbal je," prohlásil po skončení sedmého mistrovství světa kouč Skružný.

Divácký rekord nepadl, ale...

Kromě vysněné medaile se nepodařilo splnit ani kýžený cíl českých pořadatelů. Divácký rekord z prvního florbalového šampionátu v roce 1996 ve Švédsku zůstal nepokořen.

Meta 15 106 návštěvníků byla ale atakována. Duel Čechů se Švýcary o bronz sledovalo v pražské O2 areně 13 211 fanoušků, finálové utkání podle oficiálních údajů dokonce ještě o téměř tisícovku víc (14 208).

Pokud by domácí celek postoupil až do bitvy o titul, mohlo být zřejmě i vyprodáno. Náplastí pro organizační výbor šampionátu může být alespoň vytvoření rekordu pro zápasy základní skupiny.

Absolutní divácký rekord sice nepadl, MS v ČR ale bylo hodně sledováno.
Absolutní divácký rekord sice nepadl, MS v ČR ale bylo hodně sledováno. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Florbalu chtivá Ostrava byla vhodně vybrána jako druhé pořadatelské město a utkání Čechů s favorizovanými Švédy sledovalo skoro devět tisíc diváků. Ti navíc vytvořili v ČEZ Aréně pekelnou atmosféru.

K elitě stále něco chybí

Nejde ale vyjmenovávat jenom plusy. Také je třeba podívat se do očí tvrdé pravdě a přiznat si, že na světovou elitu český národní tým stále hodně ztrácí. Švýcaři byli v neděli k poražení, v sobotu ale proti Finům Češi moc šancí neměli.

„Je to prostě realita, oni jsou jinde. Kdo chodí na naši extraligu, tak ten rozdíl musí vidět," uznával po semifinálové prohře 2:4 Zdeněk Skružný.

Čtěte také: Češi na finále nedosáhli. Bojovný výkon na Finy nestačil

Češi sice naznačili, že šance si dokáží vypracovat proti všem, proměnit je ale už pro ně byl příliš těžký úkol.

„Jestliže máme proti takovému soupeři šest tutovek, musíme z nich dát čtyři góly. Jiné šance prostě mít nebudeme," poznamenal k duelu s budoucími mistry světa Skružný.

Není se za co stydět

Domácí reprezentanty je na druhou stranu třeba pochválit za bojovné výkony. Ve skupině se Švédskem sice o moc nešlo, stejně jako v semifinále s Finskem i v utkání o třetí místo se Švýcary ale Češi potili krev.

Čtěte také: Místo bronzu přišly slzy. Češi litovali euforie ze hry

„Hráči mohou být hrdí, jak to všechno zvládli. Nejenom na hřišti, ale také všechno okolo. Nebylo to pro ně vůbec jednoduché," chválil kouč Skružný své mužstvo, i když na kýženou medaili nedosáhlo.

Děrovaný míček si získává stále větší oblibu.
Děrovaný míček si získává stále větší oblibu. | Foto: Petr Sznapka

Přitom chybělo málo. Ještě 131 vteřin před koncem zápasu o bronz nad Švýcarskem vedlo, nakonec ale duel ztratilo v prodloužení a skončilo stejně jako minule ve Stockholmu čtvrté.

„Je to strašná rána a člověk se s tím nějakou chvíli srovnává. Nechali jsme tu ale všechno a nemáme se za co stydět," uvedl například zkušený obránce Daniel Folta.

Kam dál?

Další mistrovství světa se uskuteční znovu až za dva roky ve Finsku a některé české opory už se na něm neobjeví. Nejasná je zatím také budoucnost kouče Skružného, který u týmu působí už deset let.

„Před mistrovstvím jsem říkal, že pokud by se nám tu dařilo, měl bych chuť pokračovat. Nechám si to projít hlavou a po Vánocích to nějak vyřešíme. Rozhodnutí by mělo padnout do 15. ledna," prozradil novinářům.

Zcela jasná je ale podle českého trenéra jiná věc. Domácí světový šampionát je potřeba náležitě využít k dalšímu rozvoji florbalu v České republice.

„Doufám, že nás to nakopne stejně jako před deseti lety. Všichni pracovníci svazu musí zareagovat a neprohospodařit to stejně jako třeba lední hokejisté celou zlatou éru i mistrovství světa u nás. Tuto chybu bychom opakovat neměli. Musíme být připraveni na nápor dětí," uzavřel Skružný.

 

Právě se děje

Další zprávy