Dusík a Pán Bůh spasili skokanskou parádu v Harrachově

Miloslav Lubas
7. 12. 2011 13:15
Světový pohár ozdobí kompletní světová elita
Harrachov září bílou barvou. Konečně sněží
Harrachov září bílou barvou. Konečně sněží | Foto: Sportovní areál Harrachov

Harrachov - Všemocná chemie a pomoc shůry. To jsou dvě veličiny, které zachránily Harrachovu Světový pohár (SP) ve skoku na  lyžích.

Tekutý dusík se postaral ve speciálním stanu o arktické teploty, v nichž moderní alchymisté vyrobili pro pořadatele 340 metrů krychlových umělého sněhu. Vůbec poprvé v historii skokanských soutěží v Česku.

Aktuálně.cz to řekl předseda organizačního výboru SP Rostislav Jozífek.

Další kubíky technického sněhu vyprodukovala v mimořádně svízelných přírodních podmínkách děla Sportovního areálu  Harrachov. Ale jen moderní věda by byla na nevyzpytatelné prosincové počasí krátká.

Čtěte také:
Koudelka skončil na úvod SP pátý, české družstvo šesté
Koudelka byl v Lillehammeru dvanáctý, vyhrál Kofler
Koudelka si v Harrachově senzačně vylétal třetí místo

Naštěstí zakročila mocnost nejvyšší. ´Pánbíček´ poslal v pondělí a v úterý na do Harrachova přírodní sníh. Na poslední chvíli. A přisypává ho mocně i během středy.

Proto již není sporu o tom, že tolik očekávané závody pod Čerťákem budou.

Dusíkový sníh se sesouval a hrozila lavina

"Přírodní sníh nám moc pomohl," uvedl Jozífek. ´Dusíkový´ sníh totiž na bubnu a na dopadu špatně držel a hrnul se dolů. Skoro jak lavina. Ale jakmile se s ním spojil vlhký přírodní sníh, k příkrém svahu přilnul.

Ještě před pár dny vypadal velký můstek hrůzostrašně
Ještě před pár dny vypadal velký můstek hrůzostrašně | Foto: Sportovní areál Harrachov

´Dusíkový´sníh byl ale základem a bez něj by SP v Harrachově odpadl. A to nikoliv poprvé.

První polovina prosince je totiž v Krkonoších pro lyžařské závody riskantním termínem.

Někdy chybí přírodní sníh, jindy mrazy, nezbytné pro produkci technického sněhu. A občas oboje.

"S výrobou sněhu s pomocí dusíku jsme začali v neděli, kdy tak strašně lilo. Na 340 metrů krychlových sněhu se spotřebovalo 132 tun dusíku," prozradil Jozífek.

Příprava velkého můstku stála pořadatele zhruba dva miliony korun, více než milion korun utratili právě ´dusíkový´sníh.

Děla fungovala jen u Mumlavy, výš už bylo teplo

Již minulý týden se dařilo dělat technický sníh blízko řeky Mumlavy. Během tří mrazivých nocí ho tam chrlila děla sportovního areálu.

Kvůli inverzi ho však mohla vyrábět pouze u vody, kde k ránu  teploty padaly až k mínus pěti stupňům.

Dusíkový stan. Bez něj by SP nebyl
Dusíkový stan. Bez něj by SP nebyl | Foto: Sportovní areál Harrachov

"O sto metrů výš se už technický sníh dělat nedal. Bylo tam moc teplo," upozornil provozní náměstek sportovního areálu Vlastislav Fejkl.

V příliš ´horkém´ klimatickém pásmu, kde děla nefungovala, leží bohužel i skokanský můstek.

"V posledních dnech se situace obrátila. Umělý sníh jsme dokázali vyrábět pouze ve výše položených partiích Čertovy hory nad skokanským můstkem," poznamenal Fejkl.

S nájezdovou stopou to měli pořadatelé nejlehčí. Před rozmary počasí ji chrání chladící systém. Ale na bubnu a dopadu velkého můstku musí při závodech ležet alespoň 20 centimetrů kompaktního udusaného sněhu. 

Taková vrstva se vytváří ze 60 centimetrů navezeného nebo napadaného sněhu. Je to pořádná masa, ale pracovití pořadatelé ji dali dohromady díky neporazitelné trojkombinaci dusík - sněžná děla - příroda.

Sněhu budou mraky. A vítr by škodit neměl

Skokanské galapředstavení, jež pořadatele vyjde na více než 20 milionů korun, může zmařit pouze vítr, odvěký nepřítel harrachovských Světových pohárů.

Sníh na bubnu musí být udupaný jako mlat
Sníh na bubnu musí být udupaný jako mlat | Foto: Sportovní areál Harrachov

"Předpověď počasí vypadá naštěstí dobře," prohlásil Fejkl. "Ve čtvrtek a v pátek meteorologové očekávají jížní proudění, při němž větrné poryvy zachycuje Čertova hora."

V sobotu a v neděli by se měl vítr ztišit a pravděpodobně vykoukne slunce. Teploty se budou pohybovat kolem nuly nebo mírně pod ní. 

První závod SP jednotlivců na velkém můstku s kritickým bodem 142 metrů se uskuteční v pátek od 17:00 za umělého osvětlení.

V sobotu v 16:00 přijdou na řadu družstva a velkolepá skokanská šou vyvrcholí v neděli od 13:45 hodin dalším kláním jednotlivců.

Vstupenky k sezení stojí v pátek a v neděli 350 korun, v sobotu 400 korun. Vstupenky na stání jsou za 250  a 300 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Útočník přepadl se zbraní v ruce banku v Mladé Boleslavi, policie po něm pátrá

Maskovaný muž v pondělí v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál namířil krátkou střelnou zbraň a dožadoval se vydání peněz. Z banky si odnesl větší částku, její výši policie neupřesnila. Událost se obešla bez zranění, po pachateli kriminalisté pátrají, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. O jakou banku šlo, neuvedla. V Máchově ulici je pobočka Moneta Money Bank.

Událost se stala kolem 17:30. "Do banky vešel muž ve věku 30 až 40 let, asi 180 centimetrů vysoký. Na hlavě měl kuklu, takže mu byly vidět jen oči. Hovořil česky a dožadoval se vydání finanční hotovosti," řekla mluvčí. Pachatel měl podle ní na sobě šedou pláštěnku, černé kalhoty a černé boty.

Kriminalisté po muži pátrají. "Na místě je několik hlídek, které prohledávají okolí," uvedla Schneeweissová. Policisté zároveň zjišťují, zda měl pachatel funkční zbraň, nebo mohlo jít o maketu.

před 29 minutami

Obránce Král byl vyhlášen nejlepší hráčem týdne v AHL

Český hokejový obránce Filip Král z celku Toronto Marlies byl vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého týdne v nižší zámořské soutěži AHL. Dvaadvacetiletý odchovanec Komety Brno v hodnoceném období na farmě týmu Toronto Maple Leafs bodoval ve všech čtyřech zápasech a zaznamenal dvě branky a čtyři asistence.

před 37 minutami

Ničeho nelituji, vzkázal z vězení Navalnyj rok po svém zatčení

Přední ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v pondělí prohlásil, že ničeho nelituje. Učinil tak přesně rok po svém návratu do vlasti, po němž následovalo jeho uvěznění a tvrdý zásah úřadů proti opozici. Informovala o tom agentura AFP. Policie Navalného zatkla na moskevském letišti poté, co se známý kritik Kremlu vrátil z Německa, kde se léčil z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

"Nepovedlo se mi udělat jako svobodnému člověku ani jeden krok po své zemi, zatkli mě ještě před hraniční kontrolou," píše Navalnyj ve svém příspěvku zveřejněném na sociálních sítích. "Hrdina jedné z mých oblíbených knih - Vzkříšení od Lva Tolstého - říká: 'Ano, jediným místem, kde se v současné době sluší být čestnému člověku v Rusku, je vězení'," dodal.

Navalnyj dále napsal, že v Rusku žije mnoho čestných lidí, ale úřadům podle něj nenahánějí strach ti poctiví, nýbrž lidé, kteří se nebojí anebo strach překonávají. I těch je podle něj v zemi mnoho. Právě tyto lidi se opozičník podle svých slov snažil přetáhnout na svou stranu.

Z vězení dále vzkázal, že svých kroků nelituje. "A poté, co jsem si odseděl ve vězení první rok, chci všem říci přesně to, co jsem křičel na shromážděné u soudu, když mě vedli k policejnímu vozu: Ničeho se nebojte," napsal opozičník a dodal: "Toto je naše země a druhou nemáme".

Zdroj: ČTK
Další zprávy