Štybar chce konečně vyhrát v pekle. Potřebuje k tomu mizerné počasí a sólo únik

Štěpán Straka
6. 4. 2018 9:28
Zdeněk Štybar touží po dvou druhých místech konečně triumfovat v závodě Paříž - Roubaix. Legendární klasika se jede už tuto neděli.
Peter Sagan a Zdeněk Štybar v loňském závodě Paříž - Roubaix.
Peter Sagan a Zdeněk Štybar v loňském závodě Paříž - Roubaix. | Foto: ČTK

Praha - Konečně vyhrát Paříž - Roubaix! Svůj cíl pro tento rok cyklista Zdeněk Štybar na předsezonním soustředění v Calpě pojmenoval jednoznačně. Už o tomto víkendu se ukáže, zdali ho v "Pekle severu" dokáže naplnit. Anebo skončí mezi poraženými, za což elitní český cyklista považuje i dvě druhá místa z let 2015 a 2017. 

Pozor na nebezpečný les

Pro úřadujícího českého mistra to bude již šestá účast na legendární klasice skrz severní Francii. 257 km dlouhá trať z Compiègne do Roubaix je letos protkána hned 29 sektory po dlažebních kostkách o celkové délce 52,8 km.

Pojem dlažební kostka není úplně přesný. Závodníci často přejíždějí spíš špatně otesané kamenné valouny, někdy dokonce až z napoleonských dob. Tyto kostky však neodmyslitelně patří do národního dědictví Francie a každoročně se o jejich stav a sjízdnost stará tzv. Les Amis de Paris - Roubaix (Společnost přátel Paříž - Roubaix).

Podle "kvality" sektorů jsou těsně před startem jednotlivé dlážděné sekce ohodnoceny hvězdičkami od jedné do pěti podle jejich náročnosti. Z těch nejtěžších, pětihvězdičkových, nebude při 116. ročníku závodu chybět třeba nebezpečný průsek Arenbergským lesem, kde jsou kameny tak daleko od sebe, že do mezer závodníkům zapadávají kola a kdekdo už si odsud odnesl těžká zranění. Obávaný je i větrný a často rozhodující Carrefour de l'Arbre.

A nejen Zdeněk Štybar však velmi dobře ví, že každý sektor může být rozhodující, každá chyba na kostkách se násobí a vedle skvělé kondice potřebuje závodník i trochu štěstí.

Quick-Step a ti druzí

Skvělou formu Štybar rozhodně má. Se čtyřmi výsledky v top 10 na prestižních klasikách podobného charakteru, jako je Roubaix, patří Štybar mezi výrazné osobnosti klasikářského jara.

"Loňská příprava nebyla ideální, letos jsem však udělal pár změn a funguje to," těší 32letého závodníka týmu Quick-Step Floors a zmiňuje hlavně sladění života profesionálního cyklisty s rolí otce dvouletého syna.

Paradoxně překážkou ke Štybarovu vítězství může být právě jeho velice silný tým. Quick-Step disponuje jednoznačně největší silou ze všech týmu na startu. Vždyť belgický tým letos vyhrál hned 7 z 9 dlážděných jednorázovek v Belgii a doposud se raduje již z 24 vítězství v roce 2018. Jenže tradiční hierarchie jednoho lídra, pro kterého pracuje celý tým, v Quick-Stepu nefunguje.

Tým zkušeného manažera Patricka Lefevera bude na Roubaix startovat hned se čtveřicí závodníků s vítěznými ambicemi. Vedle Štybara vyhlásil útok na dlážděný monument loňský vítěz Okolo Flander Philippe Gilbert, vítěz Roubaix z roku 2014 Niki Terpstra a talentovaný Yves Lampaert, dvojnásobný vítěz závodu Napříč Flandry.

"Jednou na mě přijde řada," prohlásil Štybar po dojezdu nedělních Flander. Ve všech letošních jednorázovkách však po zásadních selekcích pelotonu český mistr pracoval pro někoho jiného. Naposledy na Okolo Flander pro pozdějšího vítěze Terpstru.

Kdo ze čtveřice Quick-Stepu se však stane lídrem pro Roubaix, rozhodne až samotný průběh závodu.

Sagan burcuje konkurenci

Před týmovou silou Quick-Stepu varuje i největší nedělní favorit Peter Sagan. "Ostatní asi nepochopili, že bez spolupráce Quick-Step neporazíme. Probuďme se!" burcoval současný majitel duhového dresu ostatní týmy k alianci proti Quick-Stepu.

Není ale příliš pravděpodobné, že by početná skupina favoritů v čele s obhájcem titulu Gregem van Avermaetem, věčně druhým Belgičanem Sepem Vanmarckem anebo bývalým členem Quick-Stepu Matteo Trentinem volání Sagana vyslyšela.

Vzhledem k jeho nesporným spurtérským kvalitám si nikdo nechce slovenského fenoména přivézt do cíle na zadním kole. 

Jaký je ideální scénář pro Štybara?

Vraťme se ale ke Štybarovi. V roce 2015 ho v dojezdu na letitý velodrom v Roubaix předčil vyhlášený německý rychlík John Degenkolb. Němci se tehdy radovali po 119 letech. Vloni zase českého favorita přespurtoval Belgičan Greg van Avermaet, aby zapsal již 56. belgické vítězství na nejslavnější klasice světa.

Ideálním scénářem pro závodníka ze Stříbra by tak měl být osamocený dojezd na velodrom. Štybarovi bude sedět rychlý a fyzicky náročný závod, ve kterém budou mít robustnější borci s dobrým spurtem v závěru problémy udržet se na čele. Taková by měla být strategie všech lídrů Quick-Stepu.

Ani jeden z výše jmenované čtveřice favorizovaného týmu nemá takový spurt, aby si v závěru mohl věřit na závodníky, jako je Kristoff, Degenkolb, Trentin nebo domácí Arnaud Demáré, který má v neděli ukončit více než 20leté čekání na francouzské vítězství.

Do karet českého šampiona by mohlo hrát i počasí. Aktuální předpověď naznačuje, že bychom poprvé od roku 2002 mohli sledovat Roubaix na mokru. Tehdy se při jubilejním 100. ročníku monumentální klasiky radoval po 40 kilometrů dlouhém samostatném úniku legendární Johan Museeuw, a zaznamenal tak své třetí vítězství kariéry v Roubaix.

Déšť změní dlážděné úseky v hluboké bahnité strouhy s kluzkými kostkami uprostřed. Štybar, jako bývalý cyklokrosový mistr světa a technicky zdatný závodník, by z takové situace mohl naopak těžit. A jak historie potvrzuje, mokro nahrává i dlouhým útokům. Osamocený závodník si sám volí stopu a nevystavuje se nebezpečí hromadných pádů.

Jak to všechno dopadne, můžete sledovat v neděli po obědě na obrazovkách České televize. Start závodu je naplánován na 11:10, přímý přenos začíná zhruba o hodinu později. Do cíle by pak měli první závodníci dorazit mezi pátou a šestou hodinou. 

Pozn. Tým Quick-Step Floors, za který nastupuje Zdeněk Štybar, vlastní Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, pod které spadá i server Aktuálně.cz. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy