Frooma se zbavit nelze, Giru tak hrozí blamáž. Česko čeká v Grand Tour velká premiéra

Štěpán Straka
3. 5. 2018 13:35
101. ročník Gira d´Italia je za dveřmi. Startovat na něm bude řada hvězd, včetně Chrise Frooma, jehož budoucnost ale zahaluje dopingová kauza. První Grand Tour sezony se zúčastní také tři Češi, Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger a Jan Hirt.
Chris Froome
Chris Froome | Foto: ČTK

Praha - Již tento pátek startuje první Grand Tour sezony, Giro d´Italia. A vstup tradičního etapového závodu do nového století bude velkolepý. 101. ročník Corsa Rosa odstartuje z Jeruzaléma.

Svět tak uvidí první mimoevropský start Grand Tour v historii, přičemž první držitel růžového dresu bude znám po časovce na necelých 10 km namotané v historické části města. Technicky i profilově náročná trať přinese i první odstupy favoritů pro celkové pořadí, kterých se na startu schází celá řada.

V médiích celého světa panuje vzácná shoda o otevřenosti letošního Gira. Neexistuje závodník, na kterého by se dalo ukázat jako na hlavního favorita úvodní Grand Tour sezony. Až na pár výjimek totiž žádný z nich nezaznamenal výsledkově výrazné jaro a tak je forma vrchařské elity světa jen špatně nečitelná.

Froome a ti druzí

Z principu je třeba upozornit na Chrise Frooma, který se do Itálie vydává potřetí v kariéře, ale naposledy Giro objel v roce 2010. Tedy ještě před veleúspěšnou érou na Tour de France a Vueltě. Jeho salbutamolová kauza z loňské Vuelty však nadále rozděluje peloton i veřejnost.

"Froomeho start v jakémkoliv závodě není pro cyklistiku dobrou reklamou," bez okolků pronáší obhájce titulu Tom Dumoulin. Ředitel závodu Mauro Vegni ani pořadatelská agentura RCS nemají žádnou páku na odstavení Frooma ze závodu. Pravidla UCI hovoří jasně. Funguje presumpce neviny, lídr týmu Sky závodit může.

Jaká však bude reakce horkokrevných tifosi přímo u trati a jak se bude vzpomínat na 101. Giro, pokud Froome opravdu vyhraje a následně bude se zpětnou platností distancován kvůli vysoké hladině léku na astma při Vueltě 2017?

Asi nikdo si nepřeje opakování roku 2011, kdy byl titul z Gira sebrán Alberto Contadorovi za clenbuterol a titul připadl druhému v cíli, vloni tragicky zesnulému Michele Scarponimu. Stejná blamáž reálně hrozí i letos a je jasné, že v případě Froomova úspěšného tažení Itálií bude s blížícím se dojezdem v Římě atmosféra v pelotonu houstnout.

Hory v hlavní roli

Itinerář Gira letos čítá jen 44 kilometrů časovek. Po té úvodní jeruzalémské už jen 35 kilometrů v kraji Trentino na začátku posledního závodního týdne. Oproti loňskému programu je to o celých pětadvacet kilometrů méně.

Zmíněný Tom Dumoulin, úřadující mistr světa v časovce, tak nemůže spoléhat jen na svou parádní disciplínu. Navíc, vzhledem k jeho vrchařsky slabšímu týmu Sunweb, bude historicky první nizozemský vítěz Gira v horách velmi zranitelný.

Naopak množství horských etap musí využít největší domácí ambice na vítězství Fabio Aru. Vítěz Vuelty 2015 bude moci své vrchařské kvality ukázat hned v osmi horských etapách, mezi kterými hraje prim dojezd na pověstně prudký Monte Zoncolan. Deset kilometrů dlouhé stoupání s 12% průměrem a 22% maximem se na Giru pojede teprve popáté. Za svou krátkou historii si však kopec v regionu Friuli-Venezia vydobyl pověst jednoho z nejtěžších horských dojezdů v Evropě.

Podobně jako Aru bude chtít vlastnosti rozeného vrchaře využít Kolumbijec týmu Astana Migel Ángel López, kterému bude k získání kýženého pódia pomáhat i česky profesionál Jan Hirt. Oba dva pojí vydařená loňská sezona. Zatímco 27letý Hirt získal díky loňskému 12. místu právě na Giru angažmá v týmu World Tour, o tři roky mladší jihoameričan už dokázal vyhrát dvě etapy na Vueltě a ještě bral TOP10 v celkovém pořadí. Lopéz je světlou výjimkou, která důkazy jarní formy prokázala i na závodech. Letos už má zapsána dvě vítězství a tři pódiová umístění v etapových závodech.

Podobný důkaz výkonnosti předložil cyklistické veřejnosti i Francouz Thibaut Pinot. Lídr sestavy Groupama-FDJ vyhrál 5denní závod na italsko-rakouském pohraničí Tour of the Alps, kde porazil Lopéze i Froomeho. I přes výrazně omezený závodní program, do této chvíle má vloni 4. muž Gira v nohách jen 14 závodních dnů, je Pinot ve výborné kondici a vzhledem k jeho vynikající časovce se pasuje do role černého koně Gira di Italia, kde poslední francouzské vítězství zaznamenal v roce 1985 Bernard Hinault.

Česká stopa nejen na kole

Vedle Jana Hirta se na Giru představí další dva Češi. Po úspěšné klasikářské misi korunované pódiem z Amstel Gold Race přijíždí na svou 16. Grand Tour Roman Kreuziger. Někdejší vítěz kategorie do 25 let a pátý muž Gira 2011 bude klíčovým horským pomocníkem Estebana Chavese (druhý z Gira 2016) a Simona Yatese (sedmý z Tour de France 2017), lídrů týmu Mitchelton-Scott a spolufavoritů celkové klasifikace závodu.

Naopak premiéru na Giru má před sebou Zdeněk Štybar. Druhý úspěšný český klasikář letošního jara (6× v TOP10 na klasikách kategorie World Tour) se vydává do Itálie s cílem vyhrát etapu a dovršit tak trojkorunu vítězství z etap všech Grand Tours světa. I on si však bude plnit týmové úkoly pro spurtéra Quick-Stepu Eliu Vivianiho. Nicméně Quick-Step nemá ambice na celkové pořadí a čistě rovinatých etap je na programu jen pět. Tím se pro Štybara otevírá dost prostoru pro jeho osobní ambice.

Posledním českým zástupcem na Giru nebude závodník, ale sportovní ředitel. René Andrle od letoška vede druhodivizní tým Israel Cycling Academy, který si díky startu v Jeruzalémě zajistil pozvánku na Giro. Sám bývalý profesionál a účastník Gira 2005 se tak stane historicky prvním českým sportovním ředitelem na Grand Tour.

 

Právě se děje

Další zprávy