Nový čtyřkajak prošel do finále i s Dostálem na pokraji sil. Rodinný debl Fuksových neuspěl

OBR VODNÍ. Nový živočišný druh, český čtyřkajak, postoupil do světového finále.
Josef Dostál (na snímku) a Martin Fuksa jsou na kanále v Portugalsku mimořádně vytíženi. Po pátečních medailích na pětistovce se hned v sobotu vydali do souboje s kilometrovou distancí. Dostál postoupil ze semifinále ze třetího místa a liboval si, že pojede finále ve výhodné první dráze.
To Martin Fuksa měl stejně jako na pětistovce postup mezi nejlepší i bez semifinále zajištěn a dopoledne se koncentroval stoprocentně na finálovou jízdu.
Fuksa jel od začátku na druhém místě a před Němce Sebastiana Brendela se nakonec nedostal.
Fenomenální kanoista z Německa porazil českého šampiona už na čtvrtém mistrovství světa v řadě. Fuksa tak získal na světovém šampionátu už čtvrté stříbro z kilometru.
Foto: Milan Kammermayer
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 8. 2018 23:58
Český čtyřkajak v novém složení Zavřel, Šlouf, Dostál a Štěrba bude na MS v Portugalsku bojovat o medaile. Šlouf se Štěrbou byli členy loňské bronzové posádky, ale druhá polovina lodi je vyměněná. Poprvé na vrcholné akci závodili společně i bratři Martin a Petr Fuksovi, ale do finále deblkanoistů neprošli.

Montemor-o-Velho (od našeho zpravodaje) - Z dosavadního průběhu MS v rychlostní kanoistice mají Josef Dostál a Martin Fuksa každý už po dvou medailích, ale o další úspěchy usilovali také v týmech. Jednomu se povedlo projít ještě do jednoho finále, druhý sbíral s bratrem zkušenosti. Oba závodili na tratích dlouhých 500 metrů.

Kajakář Dostál usedl do lodi s Jakubem Zavřelem, Radkem Šloufem a Janem Štěrbou, a přestože čtyřkajak neprošel do finále hned z rozjížďky, v semifinále už nezaváhal. "Suprová jízda, to určitě, ale na konci jsem na Kubu řval, abychom Portugalce pustili," komentoval semifinále Šlouf.

Ano, také čtyřkajak v kvalifikačních jízdách taktizoval tak, aby jel finále co nejblíže bariéře proti větru. Nepovedlo se, své semifinále před Portugalci těsně vyhrál a nastoupí v sedmé dráze. "Máme horší stranu, ale budeme s tím muset něco udělat a bojovat," pokračoval třiadvacetiletý Šlouf.

"Pepa (Dostál) sice neumí jet v semifinále na druhé místo, ale ve finále je pak první, nebo třetí. Doufám, že to vydrží," smál se Šlouf a narážel na Dostálovo semifinále pětistovky, kdy chtěl český kajakář také z taktických důvodů skončit na druhém místě, ale jízdu o dvě setiny vyhrál.

Dostál se sice nejdříve usmíval, ale absolutní vyčerpání po sobotním čtvrtém závodě na něm bylo znát. "Upřímně, před semifinále jsem se bál, že už na to nemám. Bylo mi hrozné vedro, nevím, jestli je to tím horkem, anebo jsem chytl úpal," vyprávěl bronzový medailista z kilometru.

Zavřel: Pepa nám neřekl, že je takhle hotový

V součtu s páteční pětistovkou a čtvrtečními rozjížďkami odjel Dostál na MS v Portugalsku osm jízd a už mu zbývá jen jedna, zato finálová. "To už je v pohodě, navíc až odpoledne," pousmál se Dostál. Parťákům v lodi chtěl pomoct do nedělního boje o medaile, a povedlo se.

Ačkoliv v rozjížďce nechali Češi postoupit odjeté Maďary a sami se radši připravili na semifinále. "Chtěli jsme šetřit síly kvůli Pepovi, i když on nám neřekl, že je tak hotový," prohodil Zavřel, zatímco zmožený Dostál popadl plastovou židli a usedl po boku tří stojících kolegů.

"Možná dobře udělal, protože by nás akorát znervóznil. Chtěli jsme jet v rozjížďce čtvrtí nebo pátí, abychom měli výhodnou dráhu pro semifinále, což se povedlo," popisoval háček Zavřel českou taktiku. S větrem bojují na kanále Montemor-o-Velho všichni, čtyřkajak není výjimkou.

Podle Zavřela ovlivní nepříznivé podmínky čtyřčlennou loď ještě o něco více. "Loď je delší a vítr se do ní více opře. Když jsme se točili na startu rozjížďky, vítr v levé straně byl cítit hodně. A jakmile jsme se srovnali v naší druhé dráze do bloku, rázem bylo bezvětří," vyprávěl Zavřel.

Na červnovém ME v Bělehradě skončil bronzový čtyřkajak z loňských Račic ve složení Havel, Štěrba, Špicar, Šlouf už v semifinále. Havel a Špicar přešli do deblkajaku a čtveřici doplnili Zavřel s Dostálem.

"Je velká úleva, že jsme se po výbuchu na Evropě vrátili do finále. Na posledních 100 metrech máme ještě rezervu, koukal jsem doleva po Portugalcích jako na tenise," řekl Šlouf. "Ve finále je devět vyrovnaných lodí a my udělám všechno, abychom byli vpředu," dodal Štěrba.

Nejzkušenější člen posádky pamatuje spolu s Dostálem už bronzový zrod parádní české disciplíny na hrách v Londýně, jeden světový, tři evropské tituly a další bronz z Ria de Janeira. Navážou Češi na sérii skvělých úspěchů? Závod jim začne v neděli ve 14:25 českého času.

Zklamání Fuksových, ale také výhled do budoucna

To kanoista Fuksa, jenž už má ze šampionátu bronz na pětistovce a ze soboty stříbro na kilometru, závodil na deblkanoi s mladším bratrem Petrem. Na velké akci si odbyli premiéru. "Jsem smutný. Dělali jsme, co jsme mohli. Hodili jsme za hlavu, příště budeme lepší," hodnotil Petr.

Dvojice ze slavné kanoistické rodiny totiž skončila v semifinále druhá pod čarou, celkově na jedenáctém místě. "Tady to byl všechno začátek, na debl jsme se nějak extra nepřipravovali. I tak jsme měli na lepší výsledek než tohle," pravil starší a medailemi ověnčený Martin.

V rozjížďce i v semifinále jela bratrská dvojice v deváté dráze a prala se s větrem. "Zatím nemáme takové kvality, abychom soupeřili proti mistrům světa, kteří jedou ve dvojce. Není to výmluva, nechtěl jsem to řešit ani u singlu, ale devátá dráha je tu ve velké nevýhodě," řekl Martin.

Martin ani Petr Fuksovi už tedy v neděli na kanále Montemor-o-Velho závodit nebudou a těší se na odpočinek. Příští rok se hodlají poprat o olympiádu v Tokiu. To je velký sen kanoistické dvojice sourozenců.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy