Brendel je král, uznal Fuksa po čtvrtém stříbru. Dostál zápasil na kilometru se strachem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 8. 2018 15:30
Čeští kanoisté přidali na kilometrových závodech další medaile. Martina Fuksu porazil jen německý suverén Sebastian Brendel, Josef Dostál získal k pátečnímu zlatu z pětistovky bronz. Fuksa uznal, že na věčného rivala ani počtvrté na MS neměl, Dostála mrzelo horší rozložení sil. Na oba čekají ještě týmové závody.
POČTVRTÉ. Martin Fuksa získal v Portugalsku čtvrtou stříbrnou medaili z MS.
POČTVRTÉ. Martin Fuksa získal v Portugalsku čtvrtou stříbrnou medaili z MS. | Foto: Milan Kammermayer

Montemor-o-Velho (od našeho zpravodaje) - Stříbro a bronz. Česká medailová sbírka na MS v rychlostní kanoistice se rozrostla o dva další cenné kovy, ale dominance byla na kilometrových tratích v režii jiných. Martina Fuksu porazil německý vládce, Josef Dostál dojel třetí.

Jako první vyrazil těsně po poledni do boje Fuksa a očekávalo se, že stejně jako na pětistovce pojede o medaile proti Brazilci Isaquiasi Dos Santosovi, a zejména proti Němci Sebastianu Brendelovi. "Jelo se mi chvalitebně. Se stříbrem jsem spokojený," hodnotil Fuksa po dojezdu.

Za Brendelem viditelně zaostal, ale pohlídal si stříbro před Brazilcem. "Kilák mi jde líp a líp, možná nejlíp v letošní sezoně. Cítil jsem se lépe než na pětistovce, asi stárnu," usmál se český kanoista, který dojel v pátečním závodě na 500 metrů třetí za totožnými soupeři.

Německý šampion vedl od samého začátku, ale Fuksa se držel dlouho v kontaktu. "Bylo to fajn, jelo se stabilní tempo. Nezačal mi ujíždět více a více, snažil jsem se šetřit síly na finiš. Asi jsem se pak v závěru trochu uspokojil s druhým místem, které je prostě super," přiznal Fuksa.

Letos Fuksa porazil Brendela na kilometrové trati dvakrát. Na Světovém poháru v Duisburgu i na mistrovství Evropy v Bělehradě, ale na největší akci roku byl lepší Němec. "Na Sebu dneska nebylo a doufám, že ho někdy na vrcholném podniku porazím," řekl nymburský rodák.

Nemůžu pořád vyhrávat, řekl Fuksa smířlivě

Německý fenomén odsoudil Fuksu ke stříbru už na čtvrtém MS v řadě. Začalo to v Moskvě před čtyřmi lety a pokračovalo v Miláně i vloni v Račicích. Brendel bral na všech těchto akcích zlato, a navrch přidal nejcennější medaili také na olympiádě v Riu de Janeiru.

"Porazil mě zase, je to prostě král. Je třeba jít postupně. Byly časy, kdy mě porážel vždycky, teď už jsou světlé chvíle," podotkl Fuksa. "Chtěl bych vědět, jak to nejen Brendel, ale i další Němci dělají, že jsou na světě skoro nepřemožitelní," dodal český kanoista obdivně.

Sám má dvě světová zlata z neolympijské pětistovky, ale triumf na trati 1000 metrů mu v bohaté sbírce schází. "Snad budu jednou taky tak dobrý. Stříbro a bronz odsud určitě beru. Nejsem bůhvíco, abych pořád jen vyhrával," vrátil se Fuksa ke skvostné šňůře před šampionátem.

V Portugalsku bude Fuksa závodit ještě s mladším bratrem Petrem na 500 metrech deblkanoistů. Jejich rozjížďka je naplánovaná na 17:29 českého času, semifinále potom v 19:00. "Už bych si užíval volna, ale hned po průjezdu cílem jsem se začal soustředit na debla," řekl.

Zároveň odmítl, že by mladšího sourozence před závodem usměrňoval. "Před svým závodem se soustředím jen na sebe, sobecky mě nikdo jiný nezajímá. Až teď si dáme nějaké rady, ale do té doby jsem namyšlený Martin," zasmál se pětadvacetiletý kanoista.

Špatná taktika a méně sil? Dostál rozebíral chyby

Kajakář Josef Dostál si po semifinále tentokrát liboval, že mu taktika vyšla a o medaile se porve z výhodné krajní dráhy. Jenže zlatý double z kanálu Montemor-o-Velho nevylovil. "Špatně jsem rozložil síly, i trenér mi říkal, že to bylo dobré, což je za tři," povídal Dostál s bronzem na krku.

Před domácími fanoušky ho porazil Portugalec Fernando Pimenta a Max Rendschimdt z Německa. "Na Pimentu mi kousek chybí, neměl jsem na něj. Na Maxe možná. Nebyl jsem s nimi v kontaktu, ukázalo se, že první dráha zase tak výhodná nebyla," přemítal český kajakář.

Jakožto mistr světa z roku 2014 a stříbrný muž z Ria de Janeira pomýšlel Dostál na zlato. "Vybral jsem si jako styčný bod Španěla Rodrígueze ve dvojce, ale zpětně si říkám, že to byla blbost. Kdybych jel uprostřed, možná bych se prvních kluků více držel," rozebíral Dostál.

"Ale zase bych nejel svůj závod," pokračoval. "Do jedničky jsem šel kvůli větru. Kdyby foukalo jako teď, je to o něčem jiném. Je to půlhodina od finále a pověstný vítr začal foukat," pousmál se hořce Dostál. Nyní už nepochybuje o správnosti rozhodnutí příště vynechat pětistovku.

Neolympijská trať je Dostálovou oblíbenější, ale páteční triumf na ní mu vzal možná až příliš mnoho sil. "Vždycky se na ni víc těším a kilometru se možná podvědomě bojím. Nevím, jestli mi ubyly síly, na druhou stranu jsem byl uklidněný. Ale nestačilo to," zopakoval český kajakář.

Už v 17:11 vstoupí Dostál v Portugalsku do své poslední soutěže. Nová sestava čtyřkajaku bude usilovat o postup v rozjížďkách a semifinále. Dostál usedne za Jakuba Zavřela, Radka Šloufa a před Jana Štěrbu.

"Jsem naburcovaný a poté, co jsem v uvozovkách pokazil svůj závod, se budu snažit to klukům vynahradit," slíbil Dostál. Čtyřkajak zůstává ve zbývajícím programu šampionátu nejžhavějším českým želízkem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy