ZOH 2018 • Hokej • 4:10

Česko - Kanada

Česko
3:2
1:2, 1:0, 0:0, 0:0
Kanada
7. Kubalík
21. Jordán (Birner, Horák)
rozh. nájezd Kovář
2. Raymond (Vey, Gragnani)
14. Bourque (Noreau, Brulé)

Vítejte u online přenosu z druhého utkání české hokejové reprezentace v rámci ZOH 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. Utkání s Kanadou začne v sobotu 17. února ve 4:10.

Čeští hokejisté zde chtějí vybojovat medaili, nicméně úvod do olympijského turnaje nebyl zrovna ideální. Proti hbitým Korejcům se Češi docela trápili a vyhráli pouze rozdílem jediné branky. Pozitivem je rozhodně hra v nerovnovážném počtu hráčů na ledě, neboť v přesilové hře přišla vyrovnávací trefa Kováře a v oslabení se posléze prosadil Řepík. Více branek už však čeští hokejisté nevsítili a zřejmě i proto dnes budou hrát se změnami v sestavě. V první formaci by se měl představit Dominik Kubalík, ve druhé pak Martin Růžička.

ZOH 2018, Česko-Jižní Korea: česká radost
ZOH 2018, Česko-Jižní Korea: česká radost | Foto: ČOV/Martin Malý

Kanaďané jsou společně s hráči z Ruska největšími favority na zisk zlaté olympijské medaile. Tým složený především ze zkušených hráčů, kteří už slouží v Evropě, navíc do olympijského turnaje vstoupil na výbornou. Především díky dvougólovým střelcům Bourquemu s Wolským totiž Kanada dokázala porazit nevyzpytatelné Švýcarsko vysoko 5:1! Skvěle si pak vedl také gólman Ben Scrivens, jenž dokázal udržet úspěšnost přes 96 %, když pochytal 28 z 29 střel. Dnes bude Kanada v pozici favorita.

Kanadský hokejista  Maxim Noreau slaví gól v síti Švýcarska
Kanadský hokejista Maxim Noreau slaví gól v síti Švýcarska | Foto: Reuters

Co se týče vzájemných zápasů, v posledních letech jim dominují Kanaďané. Od roku 2011 totiž právě Kanada vyhrála osm vzájemných utkání v řadě a až na Channel One Cupu se českému týmu podařilo prolomit toto prokletí. V posledním předolympijském turnaji Češi zvítězili 4:1.

TABULKA SKUPINY A

1. Kanada (1-0-0-0) 5:1 3 b.

2. Česko (1-0-0-0) 2:1 3 b.

3. Jižní Korea (0-0-0-1) 1:2 0 b.

4. Švýcarsko (0-0-0-1) 1:5 0 b.

SESTAVY

Česko: Francouz (Furch) - Polášek, Nakládal, Kolář, Mozík, Jordán, Kundrátek, Němec - Erat, Kovář, Kubalík - Růžička, Mertl, Červenka - Radil, Koukal, Sekáč - Řepík, Horák, Birner - Zohorna

 

Kanada: Scrivens (Poulin) - Lee, Robinson, Genoway, Noreau, Gragnani, Goloubef, Elliott - Bourque, Roy, Brulé - Raymond, Kelly, Thomas - Wolski, Ebbett, Kozun - Klinkhamer, O'Dell, Lapierre - Vey

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Jordán se dlouhou přihrávkou pokusil oslovit rozjetého Řepíka. Ten puk na modré čáře nezastavil a následně mu kotouč ujel zpět k obráncům.

1.

Hned při svém prvním střídání na olympijských hrách je Dominik Kubalík (CZE) vyloučen. Dvě trestné minuty za sekání.

2.

Kanada vstřelila branku! Tak bohužel je tady úvodní gól v naší síti. Dvě střely sice čeští hráči zablokovali, ale poté se ke kotouči dostal Vey. Ten si přijel blíže k bráně a šikovnou nabídkou kotouč posunul k MASONU REDMONDOVI, jenž touš usměrnil mezi betony brankáře Francouze. Asistence: Linden Vey, Marc-André Gragnani.

3.

Češi pochopitelně zvýšili aktivitu a snaží se kombinovat v blízkosti Bena Scrivense. Toho už navíc dokázal prověřit Kubalík.

4.

Dobře to udělal Červenka, který se chtěl v rohu zbavit Dereka Roye (CAN). Ten si nakonec pomohl podražením.

4.

Eratovo svižné nahození od modré čáry teď pravděpodobně trefilo helmu Jana Kováře. Ten musí střídat.

5.

Kelly podnikl rychlý výpad na pravé straně. Češi to ale zvládli a Erat se pak dostal k několika dorážkám z hranic brankoviště. Scrivensovi pomohla tyč!

5.

Dobře se v Pchjongčchangu uvedl Martin Růžička. Našel si prostor na levém kruhu a rychlé prověřil přesunujícího se Scrivense.

6.

Další návrat do útočného pásma se bohužel zatím nekoná. Po Růžičkově přistrčení na Radila je odpískán ofsajd.

6.

Kanada už je v plném počtu. S návratem vyloučeného Roye se však Češi dostali ke dvěma střelám. Zohorna ani Kolář bránu netrefil.

7.

Česko vstřelilo branku! Zmatky v kanadské obraně teď dokázal využít DOMINIK KUBALÍK. Explzeňský kanonýr se chopil kotouče nalevo od brány Bena Scrivense a okamžitě se odhodlal k zakončení. Kotouč si na přední tyči našel mezeru, kterou Kubalík zajistil vyrovnání! Bez asistence.

8.

Češi se znovu vrátili do útočného pásma. Jenže následoval jen brejk Kanady a Francouz musel likvidovat bekhendové zakončení.

9.

Francouz měl problémy při rozehrávce zpoza brány. Jeden z Kanaďanů byl totiž velmi dotěrný a div, že proti českému gólmanovi nezískal kotouč.

10.

Mertlův útok se pokusil získat útočné pásmo. Nepovedlo se sice, ale Kanada zahrála pouze na zakázané uvolnění.

10.

Kovář měl trochu prostoru a svižnou střelou prověřil pozornost Bena Scrivense. Kanadský gólman však zakončení dobře viděl.

11.

Po Kundrátkově nepřesném zakončení z mezikruží se ke střele dostal i Jiří Sekáč. Češ se dobře drží v útočném pásmu.

11.

Obrovskou možnost měl Červenka! Útočník švýcarského Fribourgu se zjevil sám před Scrivensem, ale zblízka už nedokázal zakončit lépe než do ramene kanadského gólmana.

12.

Jedovatou střelu od modré čáry vyslal Noreau. Kotouč byl sražen mimo tři tyče, ale Kanada pokračuje v útočném pásmu.

12.

Podruhé v utkání jdou Češi do čtyř. Držení protihráče v podání Jakuba Nakládala (CZE).

13.

Roy dobře přihrával do předbrankového prostoru, nicméně Bourque kotouč z brankoviště nepropasíroval za českého gólmana. Sám Roy posléze vypálil přesně do Francouze.

13.

Gragnani se s ničím nerozpakoval a rychle kotouč nahodil na českého brankáře. Ten v pohodě zasáhl.

14.

Podobně jako Gragnani to nyní zkusil Robinson. Také jeho pokus od modré čáry letěl do náruče Pavla Francouze.

14.

Kanada vstřelila branku! Pouze sekunda chyběla do konce oslabení českého týmu. Francouz však pouze vyrazil Noreauovu dělovku a k doráže se okamžitě dostal RENÉ BOURQUE. Na jeho zakončení z otočky už český gólman nedokázal reagovat. Asistence: Maxim Noreau. Gilbert Brulé.

15.

Rychlý výpad na levé straně byl zakončen nenápadnou střelou Klinkhammera. Francouzovi kotouč prošel výstroji, ale naštěstí šel docela výrazně mimo tři tyče.

16.

Oba týmy docela přidaly na důrazu a u mantinelu předvádí jeden hit za druhým. Češi nakonec zahráli na zakázané uvolnění.

17.

Noreau si šikovně sjel až k pravému kruhu a snažil se najít spoluhráče postaveného na brankovišti. Proti byl Francouzův beton.

18.

Česká rozehrávka se dostala jen k červené čáře a následoval rychlý útok kanadského celku. Pískán ofsajd Javorových listů.

18.

A postavení mimo hru je odpískáno také na druhé straně. Ani jeden z celků se teď nedostává k ohrožení brankáře.

19.

Prudká přihrávka z rohu útočného pásma měla najít Kubalíka, avšak ten byl dobře bráněn. Kanada nyní v pohodě kontroluje vývoj první třetiny.

20.

Růžička s Červenkou skvěle napadali a nakonec to byl druhý zmíněný, kdo se mohl dostat k zakončení z mezikruží. Jeden z Kanaďanů však předvedl skvělý obranný zákrok.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Úvodní dvacetiminutovka zápasu je minulostí a spokojenější jsou zatím Kanaďané. Ti se zásluhou Masona Redmonda prosadili již ve 2. minutě, když potrestali vyloučení Kubalíka. Právě Dominik Kubalík ale napravil svůj přestupek a v sedmé minutě střelou z úhlu dokázal vyrovnat. Hra se pak vyrovnala, avšak v dalším oslabení českého týmu se z dorážky prosadil René Bourque. Přesilové hry tak zatím vytvářejí rozdíl ve skóre.

21.

ZAČALA DRUHÁ TŘETINA.

21.

Česko vstřelilo branku! Fantastický vstup do druhé třetiny. Přihrávka na brankoviště přinesla Birnerovu dorážku, nicméně Scrivens si poradil a dostal kotouč aspoň mez kruhy. Tam se však zjevil MICHAL JORDÁN, jenž puk napálil do horní části brány! Asistence: Michal Birner, Roman Horák.

22.

Kanaďané mají v obraně problémy a po Kovářově zakončení měli štěstí. Kotouč se totiž dostal vysoko do vzduchu a je kousek chyběl k tomu, aby spadl k brankové čáře.

23.

Nyní ale Kanada dokázala přidat a kombinuje v útočném pásmu. Dvě zakončení naštěstí nemířila do prostoru brány.

23.

Vypadalo to na zakázané uvolnění, ale Pavel Francouz kotouč nakonec raději přikryl. Vhazuje se napravo od českého gólmana.

24.

Javorové listy jsou v útočném pásmu velmi nebezpečné. Robinson hodlal znovu vyslat tvrdou střelu od modré čáry, avšak záhy po Bourqueově zakončení zlomil hokejku.

24.

Rychlý výpad českých hokejistů vyústil ve slabé nahození zprava. Kotouč zamířil do Scrivensovy lapačky.

24.

Sekáč si šikovně sjížděl před Scrivensovu bránu, avšak prudkou přihrávku od modré čáry nedokázal usměrnit do prostoru brány.

25.

Další kombinace v útočném pásmu Kanady teď nepřinesla nějaké výrazné ohrožení. Zámořská reprezentace je však aktivnější.

26.

Nakládal se zjevil sám u pravého kruhu a okamžitě vyslal zakončení o horní části brány. Scrivens se stihl přesunout.

27.

Nevýrazné nahození Klinkhammera bylo sraženo do ochranné sítě. Následuje komerční přestávka.

28.

Radmond se dobře obtáčel kolem brány a posléze se kotouč dostal ke Gragnanimu. Tvrdou střelu ale výborně zablokovala dvojice Růžička - Nakládal.

29.

Většina českých střídání se teď odehrává v blízkosti Pavla Francouze. Přes dobře hrající Kanaďany se naši vůbec nedostávají k ohrožení Scrivense.

30.

Výbornou střeleckou pozici měl nalevo rozjetý Ebbett. Tvrdé zakončení však Francouz vytěsnil ramenem!

31.

Český tým se stále nemůže dostat z obranného pásma. Eratova formace už je navíc poměrně dlouho na ledě.

32.

Elliott dokázal objet bránu, ale střelu na bližší tyč si Francouz pohlídal. Redmondovo zakončení pak bylo sraženo.

32.

Aktivní René Bourque jen tak plácl do kotouče mezi kruhy, ale touš se naštěstí hodně třepal a zamířil jen do lapačky Pavla Francouze.

33.

Několik zákroků na hraně faulu sic Kanaďanům prošlo, ale nyní už je Cody Golougef (CAN) potrestán za sekání.

33.

Hned po buly se Češi usadili v útočném pásmu. Nakládal však trefil jen soupeře a Erat byl posléze zahnán do rohu.

34.

Kanaďané výborně blokují zakončení českých hráčů. Tentokrát neprošla střela Martina Erata a kotouč letí až k Francouzovi.

34.

Martin Růžička si to neohroženě namířil mezi dva obránce, ale v rozhodujícím okamžiku mu kotouč trochu sjel a bekhend šel jen do betonů. Velká škoda.

35.

Kanada je kompletní a našim hokejistům je záhy po návratu Goloubefa odpískán ofsajd.

36.

Český tým dostal kotouč do brankoviště, nicméně Scrivens jej i za pomoci obránců posunul k zadnímu mantinelu.

36.

Třetí přesilová hra pro Kanadu. Jan Kolář (CZE) hokejkou příliš dlouho otravoval soupeře a nakonec je mu pískáno hákování.

37.

Po přistrčení Gragnaniho se ke střele odhodlal Mat Robinson. Jeho zakončení bylo velmi nepřesné.

37.

Veyova střela zablokována, stejně tak přihrávka mířící na brankoviště a kotouč je ve středním pásmu.

38.

Petr Koukal dobře zapracoval u mantinelu a dostal puk až ke Scrivensovi.

38.

Chris Lee trochu provokativně postával u českých vrátek a Michal Jordán (CZE) jej při snaze o střídání přibral s sebou na střídačku. Výsledkem je nedovolené bránění pro českého obránce.

38.

Češi už jsou ve čtyřech, ale hned po návratu Koláře měl Francouz velké štěstí. Veyova střela zleva zazvonila na tyči.

39.

Výborně. Kotouč letí až ke Scrivensovi a český tým může vystřídat.

40.

Už i Michal Jordán je zpátky na ledě. První přesilové hry, které Kanada nedokázala využít.

40.

Ještě Klinkhammer to zkusil střelou z velkého úhlu, avšak Francouz byl pozorný.

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Také druhá třetina je minulostí a tentokrát už je stav vyrovnaný. Hned po 25 vteřinách od zahájení druhé části se totiž kotouč dostal na hokejku Michala Jordána, jenž kotouč poslal do horní části brány. Kanada pak měla velkou převahu a tlačila český tým, ale kromě tyče z hokejky Lindena Veye jsme neviděli nějakou stoprocentní šanci. Rozhodovat se bude ve třetí třetině či následném prodloužení a nájezdech.

41.

ZAČALA TŘETÍ TŘETINA.

41.

Řepík ve středním pásmu posunul k Birnerovi, který si kotouč hodil kolem obránce a jedovatě dokázal vystřelit. Scrivens zasáhl vyrážečkou.

41.

Řepík ve středním pásmu posunul k Birnerovi, který si kotouč hodil kolem obránce a jedovatě dokázal vystřelit. Scrivens zasáhl vyrážečkou.

41.

Češi dobře přitvrdili v několika soubojích u mantinelu. První útok získal kotouč a jde střídat.

42.

Zničehonic se sám před Francouzem zjevil Ebbett. Po Kozunově nahození se dostal k dorážce, ale z otočky naštěstí minul bránu!

44.

Sekáč se napravo u mantinelu šikovně uvolnil ke střele. Na brankovišti pak byly trochu zmatky, ale nikdo z Čechů už se nedostal k dorážce.

45.

Kanada má problémy v obranném pásmu. Nahození od modré čáry vyprodukoval Ondřej Němec, ale jeho pokus minul bránu.

45.

Bez větších problémů se čeští hokejisté dostali z obranného pásma. Kanada teď nemůže najít cestu k ohrožení Pavla Francouze.

45.

Červenka v rohu dobře zakombinoval s Růžičkou, avšak obránci této formace už na předchozí souhru nenavázali. Kundrátkova střela byla sražena.

47.

Nepřesnosti na obou stranách. Častěji jsou však na kotouči hokejisté české reprezentace.

48.

Nyní ale pozor. Robinsonovo tečované nahození Francouzovi způsobilo problémy a ještě jeden z Kanaďanů se poté dostal k dorážce z úhlu. Český gólman připraven.

48.

Zatímco Ebbett inkasoval tvrdý hit od Koláře, tři Kanaďané se dostali do přečíslení. Kozun si vyměnil kotouč se spoluhráčem, avšak zprava pak vůbec netrefil odkrytou část brány.

49.

Dvakrát se Červenka snažil projít jeden na jednoho. Jenže u mantinelu neměl v ani jednom pokusu dostatek prostoru.

49.

Šance pro český tým. Derek Roy (CAN) se rozčiloval, avšak Sekáče jednoznačně podrazil a po zásluze je potrestán.

50.

Kovář za bránou neodkázal zpracovat pomalou přihrávku a Kanaďané puk vyhazují přes všechny čáry.

50.

Kovář za bránou neodkázal zpracovat pomalou přihrávku a Kanaďané puk vyhazují přes všechny čáry.

50,

Navíc je teď odpískán ofsajd Jana Kováře.

51.

Přesilová hra českého týmu se zatím vůbec nedaří. Prosadit se nedokázala první ani druhá speciální formace.

52.

Již po návratu vyloučeného Roye se Němec dostal ke střele z vrcholu levého kruhu. Puk byl zablokován.

52.

Kovář se ještě dobře vložil do rozehrávky Kanady, ale Robinson pak kotouč přeci jenom dostal až k Francouzovi. Ten zasahovat nemusel.

53.

Ve výborné pozic mezi kruhy se zjevil Radil! Český forvard pálil z prvního doteku, ale Scrivens se bleskově přesunul.

54.

Šest hráčů se zapojilo do střídání českého týmu. Dvouminutový trest odsedí Dominik Kubalík (CZE).

55.

Řepík v oslabení mohl zaútočit, ale místo se ještě otočil. Pak sice Češi kotouč nevyhodili přes všechny čáry, avšak nakonec si poradili.

56.

Rychlým manévrem se Ebbettovi podařilo dostat kotouč do brankoviště. Jenže na vzdálenější tyči měl Pavel Francouz beton.

56.

Češi v plném počtu a míří do útočného pásma.

57.

Češi dobře drží hru v útočném pásmu, ale kombinace je hodně neurovnaná.

57.

Kanada puk nakonec vyhodila přes mantinel mezi diváky. Následuje komerční přestávka.

59.

Trochu zmatky teď byly v české obraně. Nakonec se však Růžičkovi podařilo dostat kotouč do středního pásma.

59.

Sekáč si počkal na přihrávku k levému kruhu a svižným zakončením přes obránce trefil břevno!

60.

Po Kundrátkově nahození se Češi marně snažili dostat k dorážce. Každopádně se puk drží u Scrivense.

60.

Česká střídačka se hodně rozčiluje. Kanadský hráč totiž vůbec nejevil zájem o kotouč, šel do soupeře, ale přesto je pískáno zakázané uvolnění.

60.

KONEC TŘETÍ TŘETINY.

Třetí dvacetiminutovka již nepřinesla branku, ale k vidění bylo několik zajímavých šancí na obou stranách. Kanaďané ale nevyužili nadějné přečíslení tří proti jednomu a Sekáč v závěru pro změnu trefil břevno. Půjde se tedy do prodloužení.

ZAČÁTEK PRODLOUŽENÍ.

61.

Na obou stranách jsme viděli úvodní útoky. Francouz si pohlídal slabé zakončení z úhlu, na druhé straně se ke střele nedostal Růžička.

62.

Velmi dobře to udělal Radil, který si puk zleva stáhl před bránu. Bekhendem ale minul.

62.

Až nyní se Kanaďané dostali zpět ke kotouči. Především Radil však ukázal dobré střídání.

63.

Další akce českých hokejistů vyústila ve střelu Horáka. Ten pálil z mezikruží pouze do blokujícího soupeře.

63.

Roy dlouho kroužil útočným pásmem, ale nakonec nedokázal vypálit do prostoru brány.

63.

Roman Červenka se šikovně dostal až ke Scrivensovi. Následoval však protiútok Roye, jehož střelu srazil Polášek.

64.

Kovář šel s Koukalem dva na jednoho. Přihrávka ale byla zastavena a Robinson ujel sám na Francouze. Skvěle se však vrátil Koukal!

64.

Kotouč se ještě jednou vrátil před Francouzovu bránu, která byla úplně prázdná. Český tým to nakonec vyřešil.

65.

Kolář u mantinelu vybojoval kotouč pro Birnera. Jeho slabší střela z levé strany letěla do Scrivense.

65.

Sekáč si na hranici brankové čáry obhodil soupeře a bekhendem výrazně vystrašil kanadského gólmana! Scrivens připraven.

65.

KONEC PRODLOUŽENÍ.

Ani strhující prodloužení nepřineslo rozhodnutí. Velké šance byly k vidění na obou stranách, avšak nikdo nenašel recept na dobře chytající gólmany. Po krátké přestávce tak budou následovat nájezdy.

ZAČÁTEK NÁJEZDŮ

Jako první se rozjel Maxim LaPierre (CAN), avšak Francouz si pohlídal mezeru mezi betony.

Martin Růžička (CZE) zvolil bekhendový blafák, avšak Scrivens zasáhl vyrážečkou.

Parádně to udělal Wojtek Wolski (CAN), který si kotouč stáhl až na forhendovou střelu z pravé strany a trefil se pod břevno. 0:1!

Skvěle! Petr Koukal (CZE) byl hodně trpělivý, Scrivens málem dosáhl na kotouč, ale královéhradecký útočník dal bekhend pod horní tyč. 1:1.

Derek Roy (CAN) nenašel cestu přes klidného Francouze.

Jan Kovář (CZE) jel hodně pomalu a nakonec kotouč dostal pod betony Bena Scrivense! 2:1 pro Česko.

René Bourque (CAN) nevymyslel nic světoborného a Francouz si jeho střelu pohlídal.

Na vyrážečku to zkusil Roman Červenka (CZE), nicméně jeho střelu Scrivens lapil.

Maxim Noreau (CAN) to udělal výborně, bekhend poslal mezi nohy Francouze, ale kotouč s zastavil na tyči!

KONEC ZÁPASU.

Dnešní utkání je tedy u konce a Česko vítězí 3:2 po samostatných nájezdech. Kanada se sice dostala do vedení, ale na rychlou branku Masona Raymonda dokázal odpovědět Dominik Kubalík. Do konce třetiny se ještě prosadil René Bourque, nicméně kromě první periody Kanaďané neskórovali. Hned na začátku druhé části pak skóroval Michal Jordán, jenž svým vyrovnáním nakonec zařídil prodloužení. Nastavená pětiminutovka přinesla několik šancí, ale žádnou branku. Šlo se tedy do nájezdů, kde měli Kanaďané jako první navrch. Koukal s Kovářem však odpověděli na Wojského úspěch a zbytek i s trochou štěstí vyřešil Francouz!

STŘELY NA BRÁNU

 

Česko - 20

Kanada - 33

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 43 minutami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, zranění utrpělo 34 lidí

V bavorském Legolandu se ve čtvrtek srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně 34 lidí, píší německá média. V zábavním parku ve městě Günzburg při rozsáhlé operaci zasahovali hasiči a záchranáři se třemi vrtulníky. Zatím není jasné, co nehodu zapříčinilo.

Jeden z vlaků horské dráhy Feuerdrache (Ohnivý drak) narazil u stanice do soupravy před ním, když prudce zabrzdila. Podle agentury DPA ani jeden z vlaků nevykolejil a ani z něj nevypadli cestující. Někteří z pasažérů ale uvázli ve větší výšce a záchranáři se k nim do odklizení jedné ze souprav nemohli dostat. Podle zábavního parku soupravy na této dráze jezdí rychlostí okolo 29 kilometrů za hodinu.

"Mezi zraněnými jsou dospělí i děti," uvedl mluvčí místní policie. Nejméně dva lidé mají zranění vážná, napsala agentura AP, podle které je zraněných 34. Agentura DPA uvedla, že zraněných je 31, z toho deset dětí, jeden dospívající a 20 dospělých.

Zábavní park zůstal po nehodě otevřený, potvrdila policie. Návštěvníci uvedli, že nehodu zaznamenali až po telefonátech od známých nebo z médií. Policie si v rámci vyšetřování mimo jiné prohlédne záběry bezpečnostních kamer, na místo byl také povolán odborník. Podle listu Süddeutsche Zeitung mohla nehodu způsobit závada elektronického systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy