Sto dní před olympiádou má start v Paříži jistý 40 Čechů. Bude jich ale určitě víc

ČTK ČTK
17. 4. 2024 14:00
Sto dnů před zahájením olympijských her v Paříži má česká výprava jistých přes 40 míst, celkem by v létě do francouzské metropole mohlo odjet okolo stovky tuzemských sportovců.
Vodní slalomář Jiří Prskavec je jednou z velkých českých nadějí na olympijské zlato z Paříže.
Vodní slalomář Jiří Prskavec je jednou z velkých českých nadějí na olympijské zlato z Paříže. | Foto: kanoe.cz

Nejnovější analýza společnosti Gracenote Sports, která pravidelně odhaduje výsledky na nejvýznamnějších sportovních akcích, přisuzuje Česku devět medailí. S obdobnou bilancí by byl spokojený i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

"Budeme slavit sto let od první zlaté olympijské medaile Bedřicha Šupčíka. Tehdy jsme v Paříži kromě toho zlata měli ještě čtyři stříbrné a pět bronzových. Je potřeba, abychom za našimi předky moc nezaostali. Ale všichni víme, že je to těžké," prohlásil Kejval.

Podle Gracenote Češi v Paříži získají tři zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile. Nejcennější kovy by měli vybojovat vodní slalomář Jiří Prskavec, rychlostní kanoista Martin Fuksa a ženský tenisový debl. Stříbro by si z Francie měli odvézt oštěpař Jakub Vadlejch a lukostřelkyně Marie Horáčková.

Bronz analytici přisuzují veslařům Miroslavu Vraštilovi s Jiřím Šimánkem na dvojskifu lehkých vah, střelcům Petru Nymburskému v třípolohové malorážce a Jiřímu Liptákovi v trapu a plážovým volejbalistům Ondřeji Perušičovi s Davidem Schweinerem.

Většina z odhadovaných medailistů už místo vybojovala, ať už přímo na jméno, nebo na kvótu. Další sportovci by až do začátku července měli přibývat z kvalifikací. Z kolektivních sportů drží naději už pouze ragbistky. Celkově mají Češi zatím jistých 42 míst ve 13 sportech.

"Dělám si optimistickou a pesimistickou variantu. Pohybujeme se od 80 do 120. Odhad budu směřovat k číslu sto sportovců," řekl šéf české výpravy Martin Doktor.

"Škoda, že se nepovedlo postoupit házenkářkám a v ping-pongu. Na druhou stranu máme radost z kordistů, kterým se podařilo kvalifikovat celé družstvo," doplnil.

Na předchozích OH v Tokiu obsadila česká výprava s rekordním ziskem 11 medailí (4-4-3) v pořadí národů 18. místo. O zlaté medaile se postarali Prskavec, Lipták, judista Lukáš Krpálek a tenisový pár Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková.

Podle Gracenote ovládnou hodnocení zemí v Paříži Spojené státy americké se 123 medailemi včetně 39 zlatých před Čínou (89/35) a Velkou Británií (66/13). Domácí Francie skončí s 55 cennými kovy čtvrtá, podle počtu zlatých bude třetí (28).

Paříž žije blížící se olympiádou:

 

Právě se děje

Další zprávy