Jsem bláznivá. Ledecká se za vzor nepovažuje, táta zvěční její hrdinské činy v oslavné písni

ČTK ČTK
25. 2. 2018 8:29
Dvojnásobná olympijská vítězka vysvětlovala, co ji na zimních sportech baví, a svým trenérům ještě volno nedala, neboť je čeká spousta práce.
Ester Ledecká při tiskové konferenci v Pchjongčchangu během ZOH 2018
Ester Ledecká při tiskové konferenci v Pchjongčchangu během ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - V každé ruce měla jednu zlatou medaili a potěžkávala je. "Mohla bych s nima posilovat," vtipkovala česká superhvězda Ester Ledecká. První zlato na olympiádě v Pchjongčchangu získala v superobřím slalomu na lyžích, druhou přidala na snowboardu v paralelním obřím slalomu a zapsala se nesmazatelně do historie zimních her. Za vzor se ale nepovažuje.

Jako první žena vyhrála na jedné olympiádě dvě zlaté v různých sportech. "Pořád mi to nedochází a jsem z toho trošku blázen. A možná budu do konce svého života, ale je to fajn. Je to zajímavý," řekla dvaadvacetiletá Ledecká po velké tiskové konferenci v Koreji, kterou absolvovala den po zisku zlata na prkně.

Mezi novináře přišla s kompletním týmem, ale hlavní hvězdou byla ona sama. Tři čtvrtě hodiny trvala část v angličtině a většinou odpovídala bez zaváhání. "Je to daleko horší než na svahu," říkala poté. "Mluvit anglicky před takovou hromadou lidí není jen tak. Zasekávám se, i když mluvím česky, protože jsem nervózní. A když mluvím anglicky, tak mi nechodí slova a mám okna," doplnila Ledecká.

Setkání moderoval bývalý krasobruslař Tomáš Verner a s Ledeckou probírali na obrazovce fotky. "Budu mlčet," vtipkovala hvězda tradičně s pírky ve vlasech, ale na rozdíl do tiskových konferencí pod svahy na sobě neměla lyžařské brýle.

Mluvila o lásce k čokoládě, která je něco jako její doping, že miluje windsurfing a na kytaru zahraje aktuálně jedinou píseň - Here comes the sun od Beatles. "Tady to je jako ve škole," usmála se Ledecká. Vysvětlovala, jak jí bratr Jonáš navrhuje design kombinézy a že už o ní začal psát komiks, protože je superhrdinka.

Měla radost z fotky s dědou Janem Klapáčem, bývalým hokejovým mistrem světa, který je jejím kondičním trenérem. "Je mojí největší inspirací. Učil mě odmalička, jak milovat sport a jsem ráda, že tady sedím s dvěma medailemi a doufám, že je na mě pyšný," řekla Ledecká.

Opakovaně děkovala svému týmu, že v životě potkala skvělé lidí. "Jsem ráda za výborné výsledky, ale důležité je, že se bavím," uvedla. Na otázku proč, dodala: "Nevím, prostě mě baví klouzat se z kopce. Každý den to není, že bych vstala a řekla si: Jej, jdeme na kopec, to je super. Vždycky není hezky, občas to fakt bolí, ale nakonec když vylezu na ten kopec, řeknu si, že tady mě to baví, tady chci být."

Po jejím úspěchu se mluví o tom, že se pro mnoho dětí stane velkou inspirací, aby se neupínaly jen k jednomu sportu. Za vzor ale sama dávána být nechce. "Ne, radši ne," rozesmála. "Nejsem dobrý příklad. Jsem bláznivá."

Důležité podle ní je, aby člověk sportoval s nadšením a s kuráží. "Když si půjdete za svým, tak je to možné, ale ne každý si chce zvolit dva sporty. Já jsem chtěla a měla jsem štěstí na lidi kolem sebe, rodinu," podotkla. Na olympiádu ale nepřijela pro dvě zlata. "Největším cílem bylo mít šanci jet v obou sportech. To se stalo, to je nejskvělejší a tohle je bonus, který jsem nečekala tak brzy," řekla.

Uvědomuje si, že je teprve na začátku cesty. Na prkně i na lyžích cítí, že má prostor ke zlepšení. "Mám před sebou pořád hodně práce. Trenéři, sorry, ještě to není perfektní. Ještě nedostanete volno," podívala se doleva na lyžařského kouče Tomáše Banka a pak doprava na Justina Reitera, trenéra snowboardingu.

Slib přímo na tiskové konferenci

Umělecká půlka rodiny Ledeckých zvěční olympijský úspěch lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké. Její otec Janek, zpěvák a skladatel, slíbil napsat píseň a bratr Jonáš už kreslí komiks.

Pětapadesátiletý Janek Ledecký začínal jako frontman rockové kapely Žentour, pak se vydal na sólovou dráhu a vedle zpívání napsal i muzikály Hamlet či Galileo. Už po senzační výhře dcery v superobřím slalomu v Pchjongčchangu říkal, že o Ester napíše písničku, a znovu to zopakoval i po jejím triumfu na snowboardu.

"Mohl by mi nějakou napsat. Pojď na to!" vyzvala Ledecká na tiskové konferenci otce v angličtině a ze zadních řad velkého sálu se ozvalo: "Slibuju." O chvilku později Ledecký dodal: "Když jsem to slíbil, tak je to dané, asi budu muset. Když je dobrá inspirace, tak to jde samo."

Jednou si řidička cestou do olympijské vesnice pouštěla na palubní desce korejskou verzi muzikálu Hamlet. "To byla vážně výjimečná a hodně milá chvíle. Těším se, až si jednou na jeho show tady v Koreji zajdeme," plánovala Ledecká.

Na krku měla sluchátka. Tvrdila, že z otcových písní má nejraději "Budu všechno, co si budeš přát", vydanou na desce v roce 1995, kdy se narodila. "Ale na snowboardu si tátovy písničky nepouštím. Zpívám si sama pro sebe," prozradila.

Bratr chystá komiks

Výtvarník Jonáš Ledecký už na komiksu o mladší sestře pracuje. Navrhl i design kombinézy, v které si na olympiádě coby superhrdinka dojela pro dva vavříny. "Od té doby si říkám,, že by bylo super, kdyby o mně byl nějaký komiks. Doufám, že se to povede," řekla.

Sama má z komiksových postav ráda Kapitána Ameriku, Ironmana, Supermana, Flashe nebo Visiona. Všichni by mohli v komiksu s Ledeckou účinkovat. "Tak se domluvíme s Marvelem," připomněla americké komiksové vydavatelství.

Komiksoví hrdinové mají určitou nadpozemskou vlastnost. U Ledecké je jasné, která z ní dělá dvojnásobnou olympijskou vítězku. "Jezdit rychle z kopce dolů," přikývla. A pod svahem sebere zlato. "Jo, v cíli po mně hodí zlato," smála se.

Co miluje Ester Ledecká? Zlatý dotazník olympijské hrdinky | Video: Youtube/Český olympijský tým
 

Právě se děje

před 20 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

před 1 hodinou

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy