Jsem bláznivá. Ledecká se za vzor nepovažuje, táta zvěční její hrdinské činy v oslavné písni

ČTK ČTK
25. 2. 2018 8:29
Dvojnásobná olympijská vítězka vysvětlovala, co ji na zimních sportech baví, a svým trenérům ještě volno nedala, neboť je čeká spousta práce.
Ester Ledecká při tiskové konferenci v Pchjongčchangu během ZOH 2018
Ester Ledecká při tiskové konferenci v Pchjongčchangu během ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - V každé ruce měla jednu zlatou medaili a potěžkávala je. "Mohla bych s nima posilovat," vtipkovala česká superhvězda Ester Ledecká. První zlato na olympiádě v Pchjongčchangu získala v superobřím slalomu na lyžích, druhou přidala na snowboardu v paralelním obřím slalomu a zapsala se nesmazatelně do historie zimních her. Za vzor se ale nepovažuje.

Jako první žena vyhrála na jedné olympiádě dvě zlaté v různých sportech. "Pořád mi to nedochází a jsem z toho trošku blázen. A možná budu do konce svého života, ale je to fajn. Je to zajímavý," řekla dvaadvacetiletá Ledecká po velké tiskové konferenci v Koreji, kterou absolvovala den po zisku zlata na prkně.

Mezi novináře přišla s kompletním týmem, ale hlavní hvězdou byla ona sama. Tři čtvrtě hodiny trvala část v angličtině a většinou odpovídala bez zaváhání. "Je to daleko horší než na svahu," říkala poté. "Mluvit anglicky před takovou hromadou lidí není jen tak. Zasekávám se, i když mluvím česky, protože jsem nervózní. A když mluvím anglicky, tak mi nechodí slova a mám okna," doplnila Ledecká.

Setkání moderoval bývalý krasobruslař Tomáš Verner a s Ledeckou probírali na obrazovce fotky. "Budu mlčet," vtipkovala hvězda tradičně s pírky ve vlasech, ale na rozdíl do tiskových konferencí pod svahy na sobě neměla lyžařské brýle.

Mluvila o lásce k čokoládě, která je něco jako její doping, že miluje windsurfing a na kytaru zahraje aktuálně jedinou píseň - Here comes the sun od Beatles. "Tady to je jako ve škole," usmála se Ledecká. Vysvětlovala, jak jí bratr Jonáš navrhuje design kombinézy a že už o ní začal psát komiks, protože je superhrdinka.

Měla radost z fotky s dědou Janem Klapáčem, bývalým hokejovým mistrem světa, který je jejím kondičním trenérem. "Je mojí největší inspirací. Učil mě odmalička, jak milovat sport a jsem ráda, že tady sedím s dvěma medailemi a doufám, že je na mě pyšný," řekla Ledecká.

Opakovaně děkovala svému týmu, že v životě potkala skvělé lidí. "Jsem ráda za výborné výsledky, ale důležité je, že se bavím," uvedla. Na otázku proč, dodala: "Nevím, prostě mě baví klouzat se z kopce. Každý den to není, že bych vstala a řekla si: Jej, jdeme na kopec, to je super. Vždycky není hezky, občas to fakt bolí, ale nakonec když vylezu na ten kopec, řeknu si, že tady mě to baví, tady chci být."

Po jejím úspěchu se mluví o tom, že se pro mnoho dětí stane velkou inspirací, aby se neupínaly jen k jednomu sportu. Za vzor ale sama dávána být nechce. "Ne, radši ne," rozesmála. "Nejsem dobrý příklad. Jsem bláznivá."

Důležité podle ní je, aby člověk sportoval s nadšením a s kuráží. "Když si půjdete za svým, tak je to možné, ale ne každý si chce zvolit dva sporty. Já jsem chtěla a měla jsem štěstí na lidi kolem sebe, rodinu," podotkla. Na olympiádu ale nepřijela pro dvě zlata. "Největším cílem bylo mít šanci jet v obou sportech. To se stalo, to je nejskvělejší a tohle je bonus, který jsem nečekala tak brzy," řekla.

Uvědomuje si, že je teprve na začátku cesty. Na prkně i na lyžích cítí, že má prostor ke zlepšení. "Mám před sebou pořád hodně práce. Trenéři, sorry, ještě to není perfektní. Ještě nedostanete volno," podívala se doleva na lyžařského kouče Tomáše Banka a pak doprava na Justina Reitera, trenéra snowboardingu.

Slib přímo na tiskové konferenci

Umělecká půlka rodiny Ledeckých zvěční olympijský úspěch lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké. Její otec Janek, zpěvák a skladatel, slíbil napsat píseň a bratr Jonáš už kreslí komiks.

Pětapadesátiletý Janek Ledecký začínal jako frontman rockové kapely Žentour, pak se vydal na sólovou dráhu a vedle zpívání napsal i muzikály Hamlet či Galileo. Už po senzační výhře dcery v superobřím slalomu v Pchjongčchangu říkal, že o Ester napíše písničku, a znovu to zopakoval i po jejím triumfu na snowboardu.

"Mohl by mi nějakou napsat. Pojď na to!" vyzvala Ledecká na tiskové konferenci otce v angličtině a ze zadních řad velkého sálu se ozvalo: "Slibuju." O chvilku později Ledecký dodal: "Když jsem to slíbil, tak je to dané, asi budu muset. Když je dobrá inspirace, tak to jde samo."

Jednou si řidička cestou do olympijské vesnice pouštěla na palubní desce korejskou verzi muzikálu Hamlet. "To byla vážně výjimečná a hodně milá chvíle. Těším se, až si jednou na jeho show tady v Koreji zajdeme," plánovala Ledecká.

Na krku měla sluchátka. Tvrdila, že z otcových písní má nejraději "Budu všechno, co si budeš přát", vydanou na desce v roce 1995, kdy se narodila. "Ale na snowboardu si tátovy písničky nepouštím. Zpívám si sama pro sebe," prozradila.

Bratr chystá komiks

Výtvarník Jonáš Ledecký už na komiksu o mladší sestře pracuje. Navrhl i design kombinézy, v které si na olympiádě coby superhrdinka dojela pro dva vavříny. "Od té doby si říkám,, že by bylo super, kdyby o mně byl nějaký komiks. Doufám, že se to povede," řekla.

Sama má z komiksových postav ráda Kapitána Ameriku, Ironmana, Supermana, Flashe nebo Visiona. Všichni by mohli v komiksu s Ledeckou účinkovat. "Tak se domluvíme s Marvelem," připomněla americké komiksové vydavatelství.

Komiksoví hrdinové mají určitou nadpozemskou vlastnost. U Ledecké je jasné, která z ní dělá dvojnásobnou olympijskou vítězku. "Jezdit rychle z kopce dolů," přikývla. A pod svahem sebere zlato. "Jo, v cíli po mně hodí zlato," smála se.

Co miluje Ester Ledecká? Zlatý dotazník olympijské hrdinky | Video: Youtube/Český olympijský tým
 

Právě se děje

před 24 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 54 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy