Čína se chlubí levnou olympiádou. Podle analýz byla ale jednou z nejdražších

jzp jzp
23. 2. 2022 20:27
Čína se chlubí, že uspořádala jednu z nejlevnějších olympiád v moderní historii. Odhady zahraničních médií ale mluví jinak. Podle jednoho patřily uplynulé hry v Pekingu naopak k těm nejdražším.
Zimní olympiáda v Pekingu se podle zahraničních médií značně prodražila.
Zimní olympiáda v Pekingu se podle zahraničních médií značně prodražila. | Foto: Reuters

Ekologická, bezpečná a prostá. Takovou zimní olympiádu chtěl uspořádat čínský prezident Si Ťin-pching.

Měla kontrastovat s pompézními letními hrami v Pekingu z roku 2008. "Máme peníze a sílu, ale tentokrát budeme utrácet rozumně, a přesto uspořádáme vysoce kvalitní olympiádu," řekl státní agentuře Nová Čína náměstek ministra financí Čou Sing, který se v organizaci her výrazně angažoval. 

Nakonec z toho podle oficiálních čínských odhadů vyšla částka 3,9 miliardy dolarů (asi 84 miliard korun); původní rozpočet 3,1 miliardy tedy příliš nenabobtnal. Na podobnou částku přišly třeba hry v americkém Salt Lake City 2002, které jsou z hlediska nákladů považovány za mimořádně úsporné.

Podle listu Financial Times však Čína za skončenou olympiádu utratila mnohem více, konkrétně 8,8 miliardy dolarů.

Minimálně od Turína 2006 tak v případě zimních her nadále platí, že pořadatelská země přesáhla předpokládaný rozpočet.

U Pekingu 2022 ovšem není jasné, jak moc náklady nabobtnaly. Podle Financial Times třikrát, podle online deníku Insider dokonce desetkrát. Až na závratných 39 miliard (850 miliard korun, což je zhruba polovina českého státního rozpočtu).

Čína podle Insideru do svého odhadu nezapočítala náklady na dopravní infrastrukturu, výstavbu olympijské vesnice a vybudování některých stadionů. Například haly zvané Ice Ribbon, neboli Ledová stuha, kde si Martina Sáblíková dojela pro bronz.

Rychlostní železnice, postavená tak, aby přepravila pasažéry z Pekingu do hor za pouhých 50 minut, měla vyjít na víc než devět miliard dolarů. Pro porovnání - zhruba tolik stála celá olympiáda ve Vancouveru 2010.

Přibližně 20 miliard měly spolknout investice do chybějící infrastruktury. Peking doplatil na to, že na rozdíl od zmíněného Salt Lake City není baštou zimních sportů.

Pokud by uplynulá olympiáda v Číně stála téměř 40 miliard, jak tvrdí Insider, zařadila by se k těm nejdražším v historii. Mezi ně patří letní hry v Pekingu 2008 a zimní olympiáda v ruském Soči 2014.

Různé zdroje se shodují, že právě Rusko před osmi lety uspořádalo ty vůbec nejdražší hry v historii. Podle think-tanku Council on Foreign Relations stály skoro 60 miliard dolarů.

Prodražila se i letní olympiáda v Tokiu 2020 (konaná kvůli koronaviru v létě 2021). Z původního sedmimiliardového rozpočtu nakonec bylo 15 miliard. S tím, že celkové náklady podle některých odhadů nakonec - i kvůli ročnímu odkladu - přesáhly 35 miliard dolarů. 

Čína zatím poskytla jen odhad, kolik její zimní hry stály. Přesná čísla dodá za půl roku. Dá se však předpokládat, že budou blíž k částce 3,9 miliardy než k balíku, o němž informoval Insider.

Náklady na všechny olympiády od Nagana 1998 podle think-tanku Council on Foreign Relations:

 

Právě se děje

Další zprávy