Antonín Vavrda, expert Aktuálně.cz na box, komentuje průběh a okolnosti sobotního galavečera v Las Vegas, v němž fenomenální Manny Pacquiao senzačně podlehl Timothy Bradleymu.
V noci na neděli zažil boxerský svět pořádný šok, když po zápase mezi Filipíncem Mannym Pacquiaem a Američanem Timothym Bradleym zvedl ringový sudí Robert Byrd nad hlavu ruku druhému jmenovanému. Spravedlivě? Nikoliv! Důvod takového rozhodnutí bodových?
To se pokusí rozklíčovat následující řádky ...
Pohled na jednotlivá kola se může u každého z diváků i fanoušků lišit. Můj, který jsem si během zápasu, tak aby to bylo co nejobjektivnější (rozhodčí také nemají k dispozici opakované záběry a záznam duelu), vypadá následovně: první kolo pro Bradleyho, druhé remízové, třetí už těsně pro Pacquiaa.
Od čtvrtého do devátého byl v ringu jasně lepší Filipínec, desáté, jedenáct polevil a obě vyhrál Bradley, poslední vyrovnané. Suma sumárum, v mých očích vyhrál 117:113 třiatřicetiletý obhájce titulu WBO ve velterové váze.
Přestože nejsem bodový rozhodčí, přestože jsem neseděl u ringu, můj pohled se shoduje s většinou boxerského světa (včetně takových jmen jako Floyd Mayweather senior, Juan Manuel Marquez, Amir Khan, Lennox Lewis atd., atd.). Tři lidé (respektive dva) ale měli jiný názor. Bodoví sudí - Cynthia J. Rossová a Duane Ford.
Bodoví rozhodčí jsou jen špičkou ledovce
Mimochodem, oba výše zmínění se podíleli na spolurozhodování posledních dvou zápasů Shane Mosleyho (Rossová) se Saúlem Álvarezem (Ford) právě s Mannym Pacquiaem. Rozhodčí jsou ale podle všeho v celém příběhu jen špičkou ledovce. Zajímavější je dění v pozadí...
Pacquiaa téměř od jeho začátku v profiringu zastupuje jediný muž – Bob Arum a jeho společnost Top Rank. Stejná manažerská skupina, která si loni přetáhla pod svá křídla Bradleyho. Před jeho zápasem s Joelem Casamayorem, na stejném galavečeru, kde boxoval hlavní zápas Pacquiao s Marquezem.
Už během přípravy na souboj Pacquiao – Bradley se začaly objevovat informace o tom, že pro Filipínce to může být poslední zápas kariéry, že jeho víra v Boha znervózňuje okolí. Ostatně i mě jeden známý potvrdil, že se za poslední půlrok Pacquiao hodně změnil a že z něj ještě silnější pouto k Bohu udělalo „nudnějšího“ a vážnějšího člověka.
Člověka, který sice dodržuje trénink, chodí včas spát, hlídá si životosprávu, ale ztrácí svůj osobitý zvířecí instinkt a hlad po úspěchu. Naopak Bradley by ve svých komentářích a rozhovorech před zápasem hladový až až. Á propos – právě se životosprávou souvisí další předzápasový problém hvězdného Filipínce.
Klíčový problém? Odchod Arizy z kempu
Tréninkový kemp v Manile chvíli před jeho koncem opustil Alex Ariza, který odletěl do Ameriky připravovat na zápas Julia Césara Cháveze juniora, mladou to hvězdu Top Ranku. Muž, který se stará o kondiční přípravu Pacquiaa, a kterému Filipínec věří jako nikomu jinému ve svém okolí, tak v jeho kempu poslední tři týdny před zápasem s Bradleym chyběl.
Týden před duelem navíc vytáhl Američan na světlo světa plakát, na kterém bylo už určeno datum 10. listopadu jako den odvety obou boxerů. Proč by ale Pacquiao stál o druhý zápas s dosud nepříliš světově známým boxerem, kdyby jej v sobotu porazil, a když celý svět už několik let čeká na jeho dohodu s Floydem Mayweatherem juniorem?
Co mají předešlé indicie společného? Pro mnohé překvapivě je tím jmenovatelem jediný muž - promotér Bob Arum. Ten Arum, který stojí za kariérou Pacquiaa. Ten Arum, který se několik let snaží dostat do ringu svého hvězdného svěřence právě proti Mayweatherovi. Jenže neúspěšně.
Arum hraje jen divadlo
Arum sice nyní hlasitě volá po přezkoumání výsledků a zpochybňuje loajalitu nevadských bodových rozhodčích, jenže vše má i druhou stranu. To on tyto rozhodčí zaplatil. To on stál o to, aby se boxovalo v Las Vegas. Ve městě hazardu přitom má za sebou Pacquiao několik kontroverzních výsledků včetně do soboty poslední porážky s Mexičanem Erikem Moralesem zpřed sedmi let.
Napadají mě tak dva možné scénáře: buďto Arum chtěl prohrou Pacquiaa otřást jeho gloriolou dokonalosti a dostat konečně s ním mezi šestnáct provazů Mayweathera, který se podle mnohých Filipínce jednoduše bojí.
A ten druhý? Že Arum svého nejslavnějšího svěřence prachsprostě hodil před palubu. Potopil ho. Že si jednoduše uvědomil, že ho do souboje s „Pretty Boyem“ s vidinou obřích zisků nikdy neprosadí. A že snadnější pro něj bude, když Mayweatherovi (kterého tolik touží srazit na kolena) předhodí taktéž neporaženého krajana.
Protože při vší úctě k Pacquiaovi – duel dvou amerických dobře vypadajících černochů, navíc s čistým rekordem – to je to, co si boxerský svět přeje, to je to, co si přejí sponzoři a co může oběma stranám vydělat největší balík peněz v historii boxu. A peníze jsou (nejen) ve světě šestnácti provazů vždy až na prvním místě.