Výborný, Kratěna a Sivek ve Spartě končí. Bříza povýšil

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
7. 4. 2011 21:15
V kádru končí hned devět hokejistů
Petr Bříza
Petr Bříza | Foto: hcsparta.cz

Praha - Kapitán David Výborný a dlouholetá opora Ondřej Kratěna už příští sezonu v kádru hokejové Sparty hrát nebudou. Oni a dalších sedm hráčů odneslo špatnou sezonu pražského klubu, který skončil v extralize až na dvanáctém místě.

Naopak generální manažer Petr Bříza, o jehož odchodu se také spekulovalo, se stal novým předsedou představenstva. Funkce prezidenta klubu byla zrušena.  

Čtěte také:
Spartu čeká velký řez. Nakoupí se střední generace
Spartu má prý trénovat Jandač, v sázce je i Břízův post
Bříza: Katastrofální sezona. Jako z nejhoršího snu

Ve funkci předsedy představenstva a prezidenta klubu totiž končí Viliam Sivek, který na vlastní žádost z klubu odchází. Rozhodl se tak učinit v den svých 65. narozenin. 

Rozhodlo se o tom na mimořádné valné hromadě klubu, kterou svolali jeho akcionáři.

Vedle Výborného a Kratěny v týmu končí obránci Michal Gulaši, Petr Macholda a Doug O´Brien a útočníci Radek Smoleňák a Tomáš Kůrka, kterým s výjimkou Gulašiho nebyla nabídnuta nová smlouva.

Další dva útočníci Karel Hromas s Markem Bartánusem pro příští sezonu zamíří na hostování s další možnou perspektivou ve Spartě.

Sykora: David a Ondřej už nezapadají do konceptu

Největším překvapením byl odchod dvou dlouholetých opor Výborného s Kratěnou.

David Výborný
David Výborný | Foto: Jakub Šafránek

"Pro Spartu toho v minulosti odvedli mnoho dobrého a pro řadu lidí byli tváří Sparty. V současné době ale budujeme nový tým a David s Ondřejem nám do jeho konceptu už nezapadají," uvedl v tiskovém prohlášení nový sportovní ředitel klubu Otto Sykora.

"Karel Hromas je hráč s obrovským srdcem a pro Spartu v budoucnu může být ještě velmi platný. Momentálně však cítíme, že ve své kariéře potřebuje nějaký nový impuls, a proto mu jen prospěje, když změní prostředí," řekl na adresu Hromase Sykora.

Podobně mluvil i o Bartánusovi. "Sledovat budeme pozorně i Marka. I on totiž potřebuje dostat hodně prostoru, aby se po příchodu ze Slovenska v české extralize ještě více adaptoval."

Gulaši nepřijmul novou smlouvu, končí i Smoleňák s Kurkou

Michal Gulaši se pak na podmínkách nové smlouvy se Spartou nedohodl.

Michal Gulaši
Michal Gulaši | Foto: HC Sparta Praha

"Michalovi jsme nabídli novou smlouvu. Měli jsme o něj zájem a nový kontrakt byl navíc po finanční stránce navýšen. On se však rozhodl pro nabídku jiného klubu a bude tedy hrát jinde," sdělil bývalý manažer Norimberka.

Do kádru se nevrátí ani Smoleňák s Kůrkou, kteří odešli v průběhu sezony na hostování do jiného klubu.

"Radek Smoleňák je sice hráč střední generace, která je v každém týmu potřeba. Se Spartou má uzavřenou hráčskou smlouvu, ale v našich plánech pro novou sezonu nehraje žádnou roli podobně jako Tomáš Kůrka," popsal situaci obou hráčů Sykora.

Sykora: Ve hře musí být cítit nadšení

Sykora už má připraveno několik příchodů, konkrétní však být nechtěl.

Otto Sykora
Otto Sykora | Foto: hcsparta.cz

"Já osobně za poslední dobu vidím hodně zápasů. Před příchodem nového hráče jej totiž chci vidět osobně několikrát přímo v utkání. Máme představu, jak by měl nový tým vypadat a proto musíme vybrat ty nejlepší kluky, kteří k sobě budou vhodně pasovat."

Prozradil však, jaký herní styl bude chtít se Spartou produkovat. 

"Chci, aby Sparta hrála rychlý, hodně bruslivý a nátlakový hokej. Noví hráči tak musí splňovat tyto kritéria spolu s enormním nasazením. Ve hře našeho týmu musí být cítit nadšení ze hry," dodal sportovní manažer Sparty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy