Bříza: Katastrofální sezona. Jako z nejhoršího snu

Sport Sport
4. 2. 2011 11:50
Rozhovor s generálním manažerem hokejové Sparty

Praha - „Ani v nejhorším snu jsem si nedokázal představit takový scénář," říká generální manažer hokejové Sparty a bývalý gólman Petr Bříza. A shrnuje tím pocity všech fanoušků pražského klubu ze zpackané sezony.

Jeden z favoritů na extraligový titul se nedokázal vymanit z vleklé krize a vyřazovací boje se obejdou bez něj. Vedení klubu teď řeší, co bude dál. Z velkého neúspěchu nutně musí vyvodit důsledky.

Kam kráčí Sparta? Jaké jsou vize klubu do budoucna? Na otázky, které si v těžkých časech pokládají sparťanští příznivci, Bříza odpovídal.

Čtěte také:
Vykoukal opouští Spartu. Jde za Výborným do Budějovic
Spartě došla trpělivost. S Tomášem Kůrkou už nepočítá
Majitel Sparty Charouz: Dáme návrh, jak předejít aférám
Bříza dostal pokutu za kritiku sudích. Zaplatí 30 tisíc

Přestože ještě zbývá několik zápasů do konce základní části, Sparta letošní sezonu zakončí zápasy v play-out. Co to pro klub znamená?

„Ani v nejhorším snu jsem si nedokázal představit takový scénář. Prožíváme naprosto katastrofální sezonu, kterou jsme totálně zpackali. Nemůžeme se divit, že nyní čelíme frustraci ze strany fanoušků. Je to přirozené, mají na to právo. I přesto je obdivuhodné, jak nás celou dobu podporovali.

I v nejhorší sezóně Sparty za posledních 15-16 let jich chodilo pořád mnoho, hráče povzbuzovali, věřili, že to zlomí a naprosto se oprostili od negativních protestů, osobních útoků na hráče nebo jiného druhu nátlaku, jak to můžeme vidět jinde. Toho si opravdu ceníme, patří jim za to náš dík i respekt."

Před sezonou odborná i širší veřejnost Spartu označovala za jednoho z favoritů na titul, dobře poskládaný tým. Co bylo příčinou jeho selhání?

„Byli jsme spolu s trenéry na začátku sezony přesvědčeni, že se nám tým podařilo vhodně doplnit. Bohužel se ale nepodařila najít ta správná chemie v týmu, nefungovalo nám téměř nic a propadali jsme se až do této situace."

Dalo se nějakými způsoby propadu týmu zabránit?

„Během sezony jsme se tým samozřejmě snažili takzvaně nakopnout. Provedli jsme změnu na trenérských postech, motivačně nastavenými prémiemi přišli hráči neúspěchem v základní části o jejich celou výši za tuto sezonu a od 1. listopadu sami souhlasili také se snížením svých základních platů o dvacet procent s tím, že si je mohli vybojovat zpět jen za dosaženou účast ve čtvrtfinále.

 

Sáhli jsme také k personálním změnám v týmu a odchodům hráčů. Ale bohužel, nic z toho nezafungovalo natolik, abychom se vyhnuli tomuto hořkému konci."

V závěru přestupního termínu jste provedli změny v kádru. Proč jste se pro ně rozhodli?

„Neúspěšná sezona a neúčast v bojích play-off pro nás znamená nejen frustraci naší, našich fanoušků či partnerů. Nedosáhli jsme na plánovaná umístění, a to pro nás znamená finančně značné ztráty nejen z menších příjmů ze vstupného, ale i nevyplacení nasmlouvaných bonusů za účast v play off ze smluv s našimi partnery.

Naším úkolem je dokončit tuto sezonu bez finančního propadáku, v současné ekonomické situaci není tenhle úkol vůbec jednoduchý a my musíme nutně zajistit vyrovnaný rozpočet klubu pro začátek příští sezony."

Foto: Lukáš Drštička

Klub pro mnohé fanoušky překvapivě opustil Jiří Vykoukal. Proč zamířil do Českých Budějovic?

„Odchod tak výrazné osobnosti v historii Sparty, jakou Jirka Vykoukal bezesporu je, je velice citlivou otázkou. V jiném českém klubu nikdy nehrál a ve Spartě působil jedenáctou sezonu. Jirka nám ale už v měsíci listopadu oznámil, že se jedná o jeho poslední sezonu v kariéře."

Takže jste společně došli k dohodě o jeho přesunu do Budějovic?

„Ano. Po ztrátě reálné naděje na play off jsme si spolu sedli a rozebírali aktuální situaci. On sám dospěl k závěru, že chce přepustit místo mladším hráčům s výhledem do dalších sezon. Vybíral si z několika nabídek a volba padla na Budějovice.

A to, že jsme ho pustili, aby si s Mounfieldem zahrál play-off, bral jako náš vstřícný krok k němu a poděkování za to, co pro nás udělal. Po ukončení hráčské kariéry Jirkovi na Spartě připravíme důstojné poděkování, které si vedle našeho velkého respektu a úcty jednoznačně zaslouží."

Připravují se změny ve vedení klubu

Sezonu jak jste řekl, hodnotíte jako katastrofální. Jaké kroky uděláte k tomu, aby Sparta opět získala zpět přízeň fanoušků?

„Musíme jim ukázat jasnou vizi, jak pokračovat do budoucna, dát jim důvod zapomenout na tuto sezonu. Mám za sebou desítky hodin jednání při hledání nového sportovního ředitele klubu a dalšího sportovního manažera pro scouting a rozvoj hráčů Sparty a další hodiny jednání jsme následně tomuto tématu věnovali ve vedení klubu. Chceme celé řízení včetně jmenování a uvedení do funkce uzavřít nejpozději do konce února."

Jaká je vize rozvoje hokejové Sparty?

„Samozřejmě máme jasnou představu, jakým způsobem „novou Spartu" budovat. Je potřeba říct, že procházíme významným generačním řezem. Skladbu A-týmu budeme budovat s víceletou perspektivou, což bude úkol právě nového sportovního managementu. Vím, že naše výsledky se posuzují podle postavení A-týmu, ale v minulých letech jsme na Spartě odvedli spoustu práce ve výchově mládeže a je na čem stavět."

Vlastní odchovanci. To je tedy ta cesta?

„Přesně tak. Dříve ve Spartě byla v mládeži velká díra. Sparta tak úspěšnou a fungující mládež neměla. Junioři jsou v tabulce na špici, starší dorost ji dokonce s velkým náskokem vede. To samozřejmě ale není samo od sebe. Je za tím výborná práce všech trenérů. Je to ale zároveň jediná možná cesta, jak ekonomicky přežít.

V minulých letech jsme postupně snižovali náš rozpočet a i v příštím roce budeme mít hodně starostí ho znovu naplnit. Musíme ušetřit a hrát pouze s kádrem, který si můžeme finančně dovolit. Na sportovní provoz celého klubu včetně mládeže potřebujeme částku kolem 110 milionů korun. A nedisponujeme prostě částkami v řádu desítek milionů, abychom si mohli dovolit kupovat hotové hráče. Ale věříme, že vybudujeme trpělivě další generace hokejistů, kteří Spartu potáhnou."

Ale je zřejmé, že na brankářském postu budete počítat s Tomášem Pöpperlem nadále?

„Tomáš byl klíčovým hráčem našeho týmu, který po celou sezonu odváděl stabilní výkony a často naše mužstvo držel nad vodou, protože jsme měli velké problémy s produktivitou a prosazováním útočníků. Tomášovi smlouva končí a jednali jsme již o nové. Má naší nabídku a v reprezentační pauze chceme naše jednání uzavřít. Můžu říct, že je naší prioritou se právě s ním domluvit na nové smlouvě."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy