Sparta opět deklasovala Vary, poosmé nedostala ani gól

15. 12. 2013 17:24
Sparta zvítězila v Karlových Varech 4:0, druhý Hradec vyhrál na Kladně 1:3. Chomutov prohrál popáté v řadě, když v Třinci inkasoval rozhodující branku v předposlední minutě při vlastní přesilovce.
Petr Ton přidal na své konto další dvě branky
Petr Ton přidal na své konto další dvě branky | Foto: Eduard Erben

Praha - Už poosmé zvítězili v letošní sezoně hokejisté Sparty, aniž by dostali gól. Tentokrát se to extraligovému suverénovi povedlo v Karlových Varech, kde ve 31. kole vyhrál 4:0.

O všechna přechozí čistá konta se postaral Tomáš Pöpperle, tentokrát se blýskl Filip Novotný, pro nějž to je první shutout v kariéře. Energie letos proti Pražanům neuhrála jediný bod, ve třech utkáních vstřelila jedinou branku a sama už 21 inkasovala.

Zvítězil i druhý Hradec Králové, jenž triumfoval 3:1 na Kladně. Třetí vítězství za sebou slaví Litvínov, jenž doma udolal Plzeň 2:1.

Po třech výhrách v řadě získala jen bod pražská Slavia, která doma prohrála s Vítkovicemi 1:2 po samostatných nájezdech. Stejným výsledkem porazil i Zlín Pardubice.

Popáté v řadě nezískal ani bod Chomutov, i když v Třinci byl k němu blízko. Gólem v předposlední minutě, navíc při vlastní přesilovce, však o zisk přišel a prohrál 1:2.

Nejvíce gólů ve střelecky chudém kole viděli diváci v Brně. Tamní Kometa zdolala Liberec 4:3.

Necelá půlka zápasu Spartě stačila

Karlovarští chtěli především odehrát lepší utkání, než když je naposledy Sparta potupila výpraskem 11:0. A v úvodu se jim do dařilo. Už po pár sekundách uháněl na Novotného Zaťovič, ale stejně jako později Micka neuspěl.

Hosté začali obezřetněji, ovšem byli to oni, kdo se 15. minutě ujal díky Kubátovi vedení. Sparta začala mít převahu a do přestávky svůj náskok zdvojnásobila, dobrý přehled v brankovišti prokázal Rolinek.

Jak nejlepší celek soutěže skončil první třetinu, tak dobře začal tu druhou. Od návratu z kabin uběhlo jen patnáct sekund a na 3:0 zvýšil Ton. To už bylo na brankáře Závorku moc a nechal se vystřídat Habalem. Domácím to však nepomohlo a když se Ton ve 24. minutě prosadil v přesilovce znovu, bylo po zápase.

Defenzivní manévry na Slavii

Ostravanům se letos venku opravdu daří, což potvrdili i v O2 aréně. Cestu k úspěchu si obě mužstva vytyčila přes pečlivou obranu středního pásma, a tak diváci viděli šancí poskromnu.

Bezgólový stav změnil až domácí Jelínek, který ve 29. minutě využil přesilovku. O chvíli později mohl potrestat chybu hostů Růžička, ovšem Šindelář mu skvělým zákrokem šanci lapil.

Slávisté se ještě více sešikovali do defenzivy, což ovšem Vítkovicím ve vyrovnání nezabránilo. Ve 46. minutě se přesně do růžku trefil Vandas. Gólově chudé byly i nájezdy, když hostům stačil k výhře jediný přesný zásah Szturce.

Třinec vysvobodilo oslabení v závěru

Třinec i Chomutov v minulém kole prohráli shodně 0:4, na což Slezané zareagovali kompletním proházením útoků. Po úvodní šanci Šagáta přišel nápor Ocelářů. Slepené šance Květoně, Rákose a Růžičky však jmenovec posledního v chomutovské brance kryl.

Adamského střela dokonce skončila na tyči, ovšem uklidňující branka pro domácí stále nepřicházela. Naopak Piráti postupně zlepšili defenzivu a kdyby se Kubinčák sám před Hrubcem prosadil, bylo by Ocelářům ještě hůř.

Třinecké trápení ukončila až úspěšná přesilovka pět na tři ve 44. minutě, kterou dělovkou bez přípravy využil Roth. O pět minut později ale bylo srovnáno. Rovněž v početní výhodě zakončil pěknou souhru Hřebejk. Na bod ale Chomutovští nedosáhli. Při vlastní přesilovce nechali ujet Varaďu, který bekhendem rozhodl o vydřeném vítězství Třince.

Přetahovaná v Brně

Brno se proti Liberci snažilo o rychlou branku, ovšem přes obranný val hostů se prosazovali těžko. Střely ze střední vzdálenosti Melicherčík kryl. V 18. minutě se navíc Nedvěd prodral do první vážnější šance Bílých Tygrů a rovnou ji zakončil vedoucím gólem.

Domácí inkasovaná branka nesrazila. Hned po změně stran vyrovnal Novotný a o šest minut později využil ve vlastním oslabení pohotovou rozehrávku brankáře Čiliaka k obratu Kempný. Za chvíli ale bylo opět srovnáno, v té samé přesilovce se trefil Nedvěd.

Tempo zápasu gradovalo a domácí stále bažili po dalších brankách. Ve 42. minutě se prosadil od modré Nosek, na nějž po chybě Libereckých navázal Burian. Severočeši se nevzdávali, ovšem více než snížení Vampoly nestihli.

Šimánek se blýskl dvěma góly

Kladnu se v posledních kolech mohutně vzdaluje postupová desítka a sérii porážek nesou nelibě i jeho fanoušci, kterých se proti Hradci znovu nesešly ani dva tisíce.

V první nezáživné třetině toho oba celky mnoho neukázaly. Hradečtí však získávali optickou převahu, kterou v polovině zápasu konečně také využili. Mertl v přesilovce naznačil přihrávku, ovšem místo ní vystřelil a zmatený Chábera mezi betony poprvé inkasoval. Rytíři zahrozili až Tenkrátem, který však svou tutovku neproměnil. A když už kotouč dopravil do sítě, tak mu gól nebyl kvůli kopnutí puku uznán.

Ve 48. minutě se hosté trefili podruhé, když v přečíslení dorazil puk za Cháberova záda Šimánek. Stejný hráč pak přidal i pojistku, na což Kladno zareagovalo pouze snížením Tenkráta, k němuž výrazně přispěl Mertl.

Nájezdy přinesly výhru Zlínu

Zlínští šli v Pardubicích hned zkraje zápasu do tří, ovšem Východočeši velkou šanci jít do vedení nevyužili. Domácí měli mírnou převahu, ovšem krocení Somíkovy střely na brankové čáře se Kašík příliš nezapotil.

Výraznější šance přinášely pouze přesilovky a právě v této fázi otevřel ve 28. minutě domácí Zohorna skóre. Pardubickým vstřelený gól pomohl, měli další šance, ale Noskův únik zlikvidoval Kašík a Ďaloga ze dvou metrů netrefil prázdnou branku.

Sedm minut před koncem tak Moravané trestali. V početní výhodě srovnal Zámorský. Další branka už nepadla ani v prodloužení, při následných nájezdech se pak jako jediný úspěšný exekutor ukázal Köhler.

Ručinský zařídil výhru nad Plzní

Litvínov hraje pod novou trenérskou dvojicí Rulík - Hořava jako vyměněný a uspěl i proti třetí Plzni. Rovněž do tohoto duelu nastoupil ve vysokém tempu a jelikož Západočeši styl utkání akceptovali, hrál se zajímavý hokej.

Nad střelci však dlouho kralovali oba brankáři. Francouz vychytal Holce i Pletku, Machovský zase úspěšně čelil teči Chaloupky nebo Gerhátově blafáku. První gól tak přišel až ve 33. minutě, když se v přesilovce střelou nad vyrážečku prosadil Ručinský. O dvě minuty bylo málem vyrovnáno, ovšem Pletkův pokus hned po buly skončil na břevně.

Škoda srovnala v početní převaze. V 51. minutě vybídl Kratěna Dudu a ten se nemýlil. Ze tří bodů se však přece jen radovali domácí. Necelé tři minuty před koncem o tom rozhodl svou druhou trefou v utkání Ručinský.

31. kolo hokejové extraligy:

HC Slavia Praha - HC Vítkovice Steel 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 29. Jelínek (Žejdl, Vl. Růžička ml.) - 46. Vandas (Valčák, Bail), rozhodující sam. nájezd Szturc. Rozhodčí: Šindler, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:5, navíc Jelínek (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3326.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Štich, Wharton, Šenkeřík, Kolařík - Skokan, Vl. Růžička ml., Sklenář - T. Doležal, Jelínek, Tomica - Stránský, Žejdl, Krenželok - Vrdlovec, Klhůfek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Vítkovice: Šindelář - Pastor, Stehlík, Sloboda, Kovář, M. Hruška, Barinka, Bail - Strapáč, E. Němec, Hůževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, Burger, Szturc - Kolouch, Valčák, Vandas. Trenéři: Oremus a Šimíček.

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Kubát (Pech), 20. Rolinek (Pilař, Kumstát), 21. P. Ton (Buchtele, Pilař), 24. P. Ton (J. Hlinka, Pilař). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Flegl, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3802.

Karlovy Vary: Závorka (21. Habal) - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši, od 21. navíc Dvořák - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Micka, Roman Vlach, Kytnár - M. Látal, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.
Sparta: F. Novotný - Pilař, Gřegořek, Švrček, Krejčík, Kubát, Philipp, Piskáček, od 21. navíc Hrbas - P. Ton, J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Klimek, I. Rachůnek, T. Rachůnek - Chlapík, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 44. Roth (Martin Růžička, Polanský), 59. Varaďa (Orsava, Krejčí) - 49. Hřebejk (Pulpán, Gajovský). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2433.

Třinec: Hrubec - Roth, Krejčí, Hrabal, Linhart, Roupec, Galvas - Martin Růžička, Polanský, Adamský - D. Květoň, Rákos, Orsava - Peterek, Bonk, Marosz - Matuš, Varaďa, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.
Chomutov: Martin Růžička - Novák, Pulpán, Rutta, Krstev, Mrázek, Prošek - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Kubinčák - Račuk, Divíšek, Šagát - Hlava, Chlouba, Mainer. Trenéři: Turek a R. Kaše.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Š. Novotný (Čermák, J. Hruška), 27. Kempný (Burian, Čiliak), 42. D. Nosek (J. Hruška, Čermák), 51. Burian (H. Zohorna, Koreis) - 18. Nedvěd (Kolmann, T. Urban), 28. Nedvěd (Vampola, Bulíř), 60. Vampola (Bulík). Rozhodčí: Hradil, Šír - Bryška, Lučan. Vyloučení: 8:8, navíc Vampola (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6920.

Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Š. Novotný, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, Koreis, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Vitásek, Výtisk, Kolmann, Čutta, Šimek - Bartek, Bulík, Víšek - T. Urban, Nedvěd, Bulíř - Valský, Vampola, J. Vlach - Dušek, Psota, Kica. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Rytíři Kladno - Mountfield Hradec Králové 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 58. Tenkrát - 31. Mertl (Šimánek, Frühauf), 48. Šimánek (L. Květoň), 54. Šimánek (Mertl). Rozhodčí: Horák, Pavlovič - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 1695.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, P. Hořava, Kolářík, L. Procházka, Doudera, od 41. navíc Jankovič - M. Hořava, Patera, Kuchler - Bajaruns, Dragoun, Rudovský - Tenkrát, Havlíček, Hlaváč - Eberle, od 16. navíc Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Hradec Králové: Kantor - Vydarený, Harant, Pláněk, Mikuš, Frühauf, Ptáček, Prokop - L. Květoň, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, Červený - Tvrdík, Langhammer, Škoda - Švihálek, Knotek, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 33. Ručinský (Hübl, Posmyk), 58. Ručinský (Hübl, Jánský) - 51. Duda (Kratěna, Vlasák). Rozhodčí: Husička, Polák - Jindra, Lhotský. Vyloučení: 6:8, navíc Jánský (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5115.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, J. Černý, R. Pšurný - Písařík, Zavřel, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Kratěna, Lev, Pletka - Duda, Vlasák, J. Sýkora - Indrák, Kašpařík, Holec - M. Dvořák, T. Sýkora, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 28. T. Zohorna (Somík, V. Kočí) - 53. Zámorský (Holík, Urbanec), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Mikula, Minář - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 6:7, navíc Čajánek (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6552.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Píša, V. Kočí, Gregorc, Čáp - Radil, Kousal, T. Nosek - Kolář, T. Zohorna, Somík - Tybor, Nahodil, Endál - Rys, Moučka, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Zlín: Kašík - Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Valenta, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

1. Sparta Praha 31 22 1 2 6 132:59 70
2. Hradec Králové 31 13 9 3 6 77:61 60
3. Plzeň 31 15 3 3 10 77:69 54
4. Brno 31 15 3 2 11 75:65 53
5. Zlín 31 12 5 5 9 83:74 51
6. Vítkovice 32 13 3 3 13 95:93 48