Říha o nominaci: Dělal jsem ji s těžkým srdcem. Zaťovič své místo uvolnil sám

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 5. 2019 21:53
Trenér Miloš Říha a reprezentační štáb rozhodli. Do Bratislavy odjede na hokejové MS trojice brankářů, osm obránců a čtrnáct útočníků. Ne všechny ale šedesátiletý kouč napíše na oficiální soupisku, nechá volná místa pro Pavla Francouze a případně i pro Davida Pastrňáka, Davida Krejčího a Tomáše Hertla podle vývoje sérií jejich klubů v NHL.
Miloš Říha
Miloš Říha | Foto: Milan Kammermayer

Na které pozici jste nejvíce váhal?

Váhal jsem na všech pozicích. Klukům jsme na tréninku dost naložili a oni odvedli stoprocentní a profesionální práci. Rozhodovaly detaily, měli na to asi všichni, ale rozhodovaly posty a dvojice.

Pomohl vám při rozhodování i poslední zápas proti Rusku?

Měli jsme jasno už docela dlouho, po jednotlivých přípravných zápasech. Posty nám buď zapadaly, nebo nezapadaly. Kostra byla jasná, před zápasem s Ruskem byly asi čtyři otazníky.

Jak byste celkově zhodnotil přípravu před MS?

Byla náročná, trvala trochu déle, ale všichni hráči k tomu přistoupili nesmírně zodpovědně. Poděkování patří i těm, kteří byli ze sestavy vyřazeni. Dělal jsem to s těžkým srdcem. Kluci udělali všechno pro to, aby se na MS dostali. Složili jsme mužstvo podle charakteru, podle dvojic ze zápasů, podle doplnění mužstva a statistik.

Kolik hráčů napíšete před prvním zápasem MS na soupisku?

Chtěli bychom si určitě nechat jedno volné místo pro brankáře a dvě nebo tři pozice do pole.

Jak dlouho dopředu měli jasno brankáři?

Jakub Kovář a Patrik Bartošák měli jasno pro tento turnaj i pro MS. Zranil se Petr Mrázek z Caroliny, nevíme, jak na tom je. Museli jsme se rozhodnout pro tyto dva. Jednička ještě určena není.

Přesvědčili vás Jakub Kovář s Bartošákem i na turnaji v Brně?

Kdyby nepřesvědčili, těžko bychom je vzali. Všichni brankáři, kteří se v sezoně zapojili do programu národního týmu, ukázali, že jsou vynikající a mohli by nás v budoucnu reprezentovat. To se týká třeba i Romana Willa.

Možná překvapivě je v týmu David Tomášek. Proč jste ho zařadil do nominace?

Když se podíváte na jeho statistiky, je na ledě úspěšný, dává góly, má plusy. Má i nějaké minusy do obrany, ale je to dravec, který se chce ukázat. Mládí, které chceme ukázat my. Pokud by se dostal do sestavy, věřím, že nám to vrátí.

Jak těžké pro vás bylo vybrat mužstvo pro závěrečný turnaj z pohledu, že jste něco takového dělal poprvé v trenérské kariéře?

Celá sezona pro mě byla zvláštní. Chtěli jsme udělat tým, aby parta spolupracovala, což se povedlo. Kluci makali dobře, těžko se mi vybíralo, ale rozhodnutí muselo přijít.

Co by měla být silná stránka českého týmu?

Máme velmi kvalitní první dvě pětky. Pokud budou udávat tón, můžou se k tomu přidat další dvě pětky a můžeme to různě tvořit, skládat a přeměňovat. Případně můžeme první pětku doplnit při nějakém odpočinku. Dělali jsme nominaci tak, aby byla vyrovnaná a vyvážená na všech postech. Trochu nás trápí pozice středního útočníka.

Jak těžké bylo vyřadit zrovna Martina Zaťoviče?

Pozvali jsme si ho k sobě. Je to férový chlap a dali jsme mu na výběr. Řekl, že měl těžkou sezonu a chce se připravit na další. Nechtěl čekat, pokud bude pod čarou. Nechtěl jet do Bratislavy s tím, že bude čekat, jestli ho dopíšeme, nebo ne. Uvolnil to mladším.

Jiří Sekáč opustil tým z rodinných důvodů. Můžete prozradit, co za tím je a jestli jste s ním jinak počítal?

Jeho sezona byla vynikající, i když v národním mužstvu to nebylo takové, jak jsme předpokládali. Ale počítali jsme s ním. Nicméně poslední týden v přípravě nevypadal dobře, viděli jsme, že se trápí. Má své problémy, které mu nedovolují zúčastnit se šampionátu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy