Říha o nominaci: Dělal jsem ji s těžkým srdcem. Zaťovič své místo uvolnil sám

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 5. 2019 21:53
Trenér Miloš Říha a reprezentační štáb rozhodli. Do Bratislavy odjede na hokejové MS trojice brankářů, osm obránců a čtrnáct útočníků. Ne všechny ale šedesátiletý kouč napíše na oficiální soupisku, nechá volná místa pro Pavla Francouze a případně i pro Davida Pastrňáka, Davida Krejčího a Tomáše Hertla podle vývoje sérií jejich klubů v NHL.
Miloš Říha
Miloš Říha | Foto: Milan Kammermayer

Na které pozici jste nejvíce váhal?

Váhal jsem na všech pozicích. Klukům jsme na tréninku dost naložili a oni odvedli stoprocentní a profesionální práci. Rozhodovaly detaily, měli na to asi všichni, ale rozhodovaly posty a dvojice.

Pomohl vám při rozhodování i poslední zápas proti Rusku?

Měli jsme jasno už docela dlouho, po jednotlivých přípravných zápasech. Posty nám buď zapadaly, nebo nezapadaly. Kostra byla jasná, před zápasem s Ruskem byly asi čtyři otazníky.

Jak byste celkově zhodnotil přípravu před MS?

Byla náročná, trvala trochu déle, ale všichni hráči k tomu přistoupili nesmírně zodpovědně. Poděkování patří i těm, kteří byli ze sestavy vyřazeni. Dělal jsem to s těžkým srdcem. Kluci udělali všechno pro to, aby se na MS dostali. Složili jsme mužstvo podle charakteru, podle dvojic ze zápasů, podle doplnění mužstva a statistik.

Kolik hráčů napíšete před prvním zápasem MS na soupisku?

Chtěli bychom si určitě nechat jedno volné místo pro brankáře a dvě nebo tři pozice do pole.

Jak dlouho dopředu měli jasno brankáři?

Jakub Kovář a Patrik Bartošák měli jasno pro tento turnaj i pro MS. Zranil se Petr Mrázek z Caroliny, nevíme, jak na tom je. Museli jsme se rozhodnout pro tyto dva. Jednička ještě určena není.

Přesvědčili vás Jakub Kovář s Bartošákem i na turnaji v Brně?

Kdyby nepřesvědčili, těžko bychom je vzali. Všichni brankáři, kteří se v sezoně zapojili do programu národního týmu, ukázali, že jsou vynikající a mohli by nás v budoucnu reprezentovat. To se týká třeba i Romana Willa.

Možná překvapivě je v týmu David Tomášek. Proč jste ho zařadil do nominace?

Když se podíváte na jeho statistiky, je na ledě úspěšný, dává góly, má plusy. Má i nějaké minusy do obrany, ale je to dravec, který se chce ukázat. Mládí, které chceme ukázat my. Pokud by se dostal do sestavy, věřím, že nám to vrátí.

Jak těžké pro vás bylo vybrat mužstvo pro závěrečný turnaj z pohledu, že jste něco takového dělal poprvé v trenérské kariéře?

Celá sezona pro mě byla zvláštní. Chtěli jsme udělat tým, aby parta spolupracovala, což se povedlo. Kluci makali dobře, těžko se mi vybíralo, ale rozhodnutí muselo přijít.

Co by měla být silná stránka českého týmu?

Máme velmi kvalitní první dvě pětky. Pokud budou udávat tón, můžou se k tomu přidat další dvě pětky a můžeme to různě tvořit, skládat a přeměňovat. Případně můžeme první pětku doplnit při nějakém odpočinku. Dělali jsme nominaci tak, aby byla vyrovnaná a vyvážená na všech postech. Trochu nás trápí pozice středního útočníka.

Jak těžké bylo vyřadit zrovna Martina Zaťoviče?

Pozvali jsme si ho k sobě. Je to férový chlap a dali jsme mu na výběr. Řekl, že měl těžkou sezonu a chce se připravit na další. Nechtěl čekat, pokud bude pod čarou. Nechtěl jet do Bratislavy s tím, že bude čekat, jestli ho dopíšeme, nebo ne. Uvolnil to mladším.

Jiří Sekáč opustil tým z rodinných důvodů. Můžete prozradit, co za tím je a jestli jste s ním jinak počítal?

Jeho sezona byla vynikající, i když v národním mužstvu to nebylo takové, jak jsme předpokládali. Ale počítali jsme s ním. Nicméně poslední týden v přípravě nevypadal dobře, viděli jsme, že se trápí. Má své problémy, které mu nedovolují zúčastnit se šampionátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy