Extraliga obden? Hráči jsou jako ryby ve vodě, říká Petr. Hronek je vzor pro mladé

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 11. 2020 16:29
Po hokejovém lockdownu se extraliga rozjela ve zběsilém tempu a fanouškům nabízí zápasové menu každý druhý den. Dlouholetý trenér Vítkovic a současný kouč reprezentační osmnáctky Jakub Petr zhuštěný program kvituje a nebránil by se jeho zachování. V rozhovoru mluví také o posilách z NHL a mladících v extralize.
Filip Hronek přišel do mateřského Hradce Králové na výpomoc z Detroitu. A v extralize září.
Filip Hronek přišel do mateřského Hradce Králové na výpomoc z Detroitu. A v extralize září. | Foto: ČTK

Jak se vám líbí restart hokejové extraligy a nálož zápasů, které se teď hrají každý druhý den?

Musím přiznat, že z extraligy jsem toho za poslední dobu tolik neviděl. Jsou tam lehce nerovné podmínky, některé týmy byly před restartem na ledě, jiné ne. Některé výsledky proto beru trochu s rezervou, než se všichni dostanou do správného rytmu. Ale nahuštěný program je skvělý pro fanoušky i hráče. Není to nic, co by se nedalo zvládnout.

Byl by takový rytmus zápasů ku prospěchu i v běžné sezoně? Volali po tom v minulém ročníku Jaromír Jágr, Tomáš Plekanec či Milan Gulaš.

Já jsem rozhodně pro, tvrdil jsem to už v dobách, kdy jsem pracoval pro Vítkovice. Zavedl bych i tripy, aby mužstva nejezdila křížem krážem přes celou republiku, rozpis by se měl řešit geograficky. A hráči sami tvrdí, že raději hrají, než trénují, takže teď se musí cítit jako ryby ve vodě.

Dá se vůbec ve volném dni mezi zápasy smysluplně trénovat?

Nevidím teď pod pokličky extraligových týmů, ale podle mě se to tak moc neliší. I v normální sezoně se vám třeba sejdou tři zápasy v pěti dnech, nedá se najít úplnou šablonu. Tréninky se v takovém případě zkracují, více času se tráví u videa a na poradě, uplatňuje se hodně individuální přístup a práce se rozkládá více na celý realizační tým, alespoň z mé zkušenosti.

Jak se vám líbí výkony Filipa Hronka, který má v extralize deset bodů po devíti zápasech a na reprezentačním Karjala Cupu byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje?

Celkově udělal obrovský pokrok. Já jsem ho naposled potkal na dvacítkách na přelomu let 2016 a 2017, může to být jeden z klíčových hráčů v NHL, nejen mezi obránci. Už v juniorských kategoriích se nebál hrát s pukem, tak jak po tom všichni voláme. Přenesl si to do dospělosti. Ale musím říct, že na Karjale se mi hodně líbil projev celého týmu. Byla radost se na to dívat.

Byť to nakonec na vítězství nestačilo.

Ano, ale v tom zápase s Ruskem už byla jiná sestava a třeba mě vůbec nepřekvapilo, jak Rusové hráli. Mají v mládeži obrovskou kvalitu, neřekl bych ani před turnajem, že to degradují. Myslím, že dost lidí změnilo názor.

Ještě zpět k Hronkovi. Vyprosil si start na Karjale, v neděli hrál proti Rusku a v pondělí už v extralize. Je na něm znát obrovská chuť, že?

Je to jasné. Jeho Detroit nehrál play off NHL a před Filipem a ostatními kluky se otevřela obrovská pauza. Zajímalo mě, jak to budou kluci řešit a nepřekvapuje mě, jakou mají chuť. Je skvělé, že Filip je v tomto vzorem pro mladé, nic neřeší, jen chce hrát. Filip dokazuje, že ho hokej baví, že ho dělá naplno. V tom pondělním zápase ve Vítkovicích byl zase vidět, nebyla na něm znát nějaká únava.

V extralize září také další Filip z Detroitu. Zadina drží v Třinci průměr skoro jednoho gólu na zápas a po zranění je jedním z tahounů Ocelářů. Ukazuje i on, že domácí soutěž přerostl?

Filipa Zadinu jsem měl jen na jednom turnaji, když byl mladší, ale jsou u něho vidět ty silné stránky, které měl vždycky. Výběr místa a parádní zakončení. Určitě bych zmínil i další kluky, které jsem dříve vedl v mládeži. Radost mi dělají David Kaše v Karlových Varech, Kuba Zbořil a Libor Hájek v Kometě. Jsem rád, že se s kluby NHL domluvili a hrají tady. Je to jen dobře.

Co z pozice trenéra reprezentační osmnáctky říkáte na zapojení vaší kategorie v českých soutěžích?

Je to záležitost, kterou neustále řešíme. Hokej není pupek světa, vnímáme situaci okolo nás, ale chtěli bychom, aby kluci hráli. Je fajn, že někteří mají šanci dostat se aspoň do tréninku s dospělými. Jsme rádi, že dost našich kluků z osmnáctky je ve Skandinávii, hlavně ve Finsku, kde zatím všechno běží. Snad se brzy rozběhne první liga a zahrají si další.

V aktuální sezoně extraligy si zahráli zatím tři hráči kategorie U18. Vedle Jakuba Brabence a Stanislava Svozila z Komety je to plzeňský David Jiříček. Jak vnímáte vzestup teprve šestnáctiletého beka?

Už v minulé sezoně vyskočil na turnaji osmnáctek v Klášterci, přestože tam byl jako mladší hráč. V létě v Brně na zápasech dvacítky se Slováky patřil také určitě k lepším hráčům. Jde o to, že mu Plzeň dala prostor. A není to jen on, za poslední dobu tam vyletěli David Sklenička, Michal Moravčík, David Kvasnička. Plzeň s obránci pracuje perfektně. V téhle hokejové "době temna" je to trochu povzbuzení. Doufám, že se David i se Svozkou prosadí na mistrovství světa dvacítek a pokud možno, pomůžou nám i na osmnáctkách.

Zmiňujete dobrou práci Plzně s mladými. K tomu teď indiáni vedou neúplnou tabulku extraligy.

Ukazuje se, že je to správná cesta. U obránců tam očividně Jarda Špaček dělá dobrou práci, což je vidět i u nároďáku, kde byl už dříve. Myslím, že to bylo znát i na Karjale, i když po jednom turnaji je těžké něco hodnotit. Jardův rukopis je poznat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy