Nejen Jágr má v extralize kamarády. Teorie o domlouvání jsou na vodě, zní ze sázkovek

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 2. 2020 12:35
Základní část hokejové extraligy finišuje a díky přímému sestupu nabízí mnohem více vzrušení než jindy. A s ním nekončící dohady fanoušků a sázkařů o vypuštěných zápasech ve prospěch klubů, které bojují o přežití. Často mají jasno i podle sázkových kurzů.
Nedělní utkání Litvínova proti Karlovým Varům (6:4) původně vzbuzovalo u fanoušků pochybnosti.
Nedělní utkání Litvínova proti Karlovým Varům (6:4) původně vzbuzovalo u fanoušků pochybnosti. | Foto: ČTK

Když hrál v neděli třináctý Litvínov proti sedmým Karlovým Varům, spadl před začátkem utkání kurz na výhru domácích k hodnotě kolem 1,6:1. Při postavení obou soupeřů v tabulce se to zdálo hodně málo, u některých fanoušků vyvolal podezření, že se kluby na výsledku domluvily.

Karlovy Vary s relativně jistou pozicí ve čtyřce pro předkolo play off pustí zápas Vervě, jež se v závěru základní části pere o udržení. Odhalili to také bookmakeři sázkových kanceláří a smrskli kurz dolů, aby sázkaři jejich zaměstnavatele oškubali o co nejméně peněz.

Litvínov nakonec opravdu zvítězil, ale cesta za výsledkem 6:4 pro něj byla pořádně trnitá. Dlouho prohrával 1:2, ještě osm minut před koncem bylo skóre vyrovnané. Prodané utkání? Na konci už to netvrdil snad nikdo.

"Kurz naprosto odpovídal situaci," říká tiskový mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain. "A i pokud se vám jeví nereálně, je to kvůli tomu, že bookmaker pracuje s rizikem a s tím, jakým způsobem se vyvíjejí vklady na dané utkání. U každého zápasu je jeho přístup stejný," dodává.

V tomto případě tedy kurz na Litvínov klesl i kvůli tomu, že mu sázkaři věřili ve velkém. "Bylo to vcelku logické a standardní. Sázkaři srazili kurz svými vklady, ale Litvínov měl navzdory tabulce před zápasem mnohem lepší formu," obhajuje hokejový bookmaker Tipsportu Miroslav Hora.

Přímý sestup dal závěru obrovský náboj

Navíc Litvínov hraje o záchranu, což bookmakeři berou jako výraznější motivaci než v případě bojů o pozice v play off. "Motivace je podstatným faktorem pro stanovení kurzů," potvrzuje Šrain. "A motivace zachránit extraligu je v tuto chvíli ta nejsilnější," míní Hora.

Dokládá to příkladem mediálního pokrytí i zájmu nestranných fanoušků. Mnohem více se zatím mluví o Kladnu, Pardubicích nebo Litvínovu než o favoritech na titul. Jejich čas přijde až za několik týdnů v play off.

"Díky přímému sestupu má extraliga obrovský náboj a byla by škoda, kdyby se to vytratilo. Nikdo sezonu nedohrává, nikdo se nemůže s velkou bodovou sekerou připravit na baráž. Každý musí jet do poslední chvíle," říká Šrain. Přesto nyní výrazně vyšší objemy sázek neeviduje.

Podobné hlasy zní také z Tipsportu. "Zájem o extraligu je konstantní a pořád velký. V play off to bude gradovat," hlásí Hora. "Nicméně zvýšená pozornost u nejdůležitějších zápasů je z naší strany samozřejmostí," doplňuje. A tady znovu přichází na řadu spekulace fanoušků.

"Nevidíme jim do hlavy, ale může to být jejich taktika boje. Vyhodnotí si určitou teorii, zváží ji a třeba si podle ní zkusí vsadit. Troufám si ale říct, že většina těchto zaručených hypotéz se nepotvrdí," usmívá se Šrain.

Při zápase Kladna v Plzni se na sociálních sítích dost často skloňovala kamarádská pomoc mezi majiteli klubů Martinem Strakou a Jaromírem Jágrem. "Byla to velká rána, když Strakovi spadl kámen ze srdce. Jinak by musel odpovídat na hodně nepříjemné otázky," psal ve svém komentáři pro Aktuálně.cz expert O2 TV Sport a bývalý útočník Jakub Koreis.

Kamarádskou pomoc bychom řešili pořád

Škodovka v přestřelce zvítězila 8:5 a rázně odmítla přátelskou spolupráci kamarádů z reprezentace či z New Yorku Rangers. Přesto si někteří dále myslí, že pokud mu to jeho situace dovolí, pomůže Jágrovi pro změnu Jiří Šlégr, první muž Litvínova, s nímž se Kladno střetne v posledním kole.

Bookmakeři tyto vazby při základní definici kurzu nezohlední. "Vždyť v každém klubu působí na trenérské nebo funkcionářské pozici kamarádi Jágra, Šlégra, spoluhráči z Nagana, NHL, národního mužstva. Mohli by si pomáhat všichni napříč extraligou, nedává to smysl," přemítá Hora.

"Ta úvaha je hodně na vodě, v extralize zná každý každého. Bookmakeři vychází i z vlastních zkušeností, ale na tuto teorii se skutečně přistoupit nedá," souhlasí Šrain. Nicméně pokud jí uvěří sázkaři a budou posílat ve velkém peníze na jednu či druhou stranu, bookmakeři zareagují.

"Práce bookmakera tkví v eliminaci rizika prohry sázkové kanceláře. Kurz je pro něj nástrojem, který to riziko ovlivňuje. Je to jeho úloha bez ohledu na to, jestli se hraje finále extraligy nebo divácky nezajímavý zápas dvou nejslabších týmů v prvním kole," vysvětluje tiskový mluvčí Fortuny.

Kladno včerejší výhrou nad Spartou přerušilo šňůru 11 porážek v řadě a dotáhlo se na třinácté Pardubice. Poslední čtyři kola extraligy by mohla být o to zajímavější a dramatičtější. Je jasné, že po odehrání dnešních šesti zápasů budou v boji o záchranu nadále namočené čtyři týmy.

Na O2 TV Sport 1 můžete od 18 hodin sledovat Kometu proti Liberci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Metro na části linky B nejezdí, pod soupravu spadl člověk

Provoz linky B pražského metra mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most ve čtvrtek dopoledne zastavil pád člověka pod soupravu ve stanici Vysočanská. Muž na místě zemřel, s největší pravděpodobností se jednalo o sebevraždu, řekla mluvčí policie Martina Špryslová. Dopravní podnik v místě výluky prodloužil trasy některých tramvají i autobusů.

"Ve stanici metra Vysočanská došlo ke srážce osoby se soupravou metra. Bohužel jsme už nedokázali pomoci, člověk zemřel. V místě je provoz metra přerušen," informovali na Twitteru záchranáři. Na místě jsou i hasiči.

před 52 minutami

Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí

Za prvních sedm měsíců letošního roku se nejvíce elektřiny vyrobilo v České republice z hnědého uhlí. Připadá na něj 38,4 procenta vyrobené elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 36,7 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu Energostat oborového webu oEnergetice.cz.

Třetím největším producentem elektřiny v ČR byly v prvních sedmi měsících roku plynové zdroje, vyrobily 7,4 procenta elektrické energie. Solární elektrárny se na výrobě podílely z 3,7 procenta, biomasa 3,1 procenty a ostatní obnovitelné zdroje třemi procenty. Vodní elektrárny vyrobily 2,8 procenta elektřiny, ukazují data.

Statistika za leden až červenec letošního roku odráží situaci za celý loňský rok. V České republice se loni vyrobilo 84,9 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta. Největší podíl na výrobě mělo hnědé uhlí, z něhož se vyrobilo 31,4 TWh elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 30,7 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy