Suverénní Třinec porazil Kometu a má Prezidentský pohár

22. 2. 2015 17:21
Hokejisté Třince si dvě kola před koncem základní části pojistili první místo v tabulce.
Třinec zdolal Kometu a slaví zisk Prezidentského poháru.
Třinec zdolal Kometu a slaví zisk Prezidentského poháru. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Spanilá jízda hokejistů Třince v letošní sezoně pokračuje. Tentokrát to odnesla Kometa Brno, která na ledě extraligového lídra prohrála 4:1. Oceláři si tak ještě před koncem základní části pojistili první místo v tabulce, a slaví zisk Prezidentského poháru pro vítěze základní části.

Jedenáctý Liberec celý zápas v Plzni prohrával, v poslední desetiminutovce ale zavelel k obratu a nakonec vyhrál v prodloužení. Do prodloužení dospěl i duel Zlínu v Karlových Varech, kde nakonec o musely rozhoudnout až nájezdy. Ty zvládli lépe hosté a stále tak zůstávají ve hře.

Sparta hrála dlouho vyrovnanou partii s Pardubicemi, kterou nakonec pro domácí rozhodl necelých šest minut před koncem základní hrací doby Juraj Mikuš. Pardubice už se pak ze závěrečného tlaku prosadit nedokázaly.

Do posledních vteřin bojovali o body i hokejisté Slavie, kteří na ledě Hradce Králové pokaždé jen dotahovali jednobrankovou ztrátu. Nakonec výhru 3:2 slavili domácí, kteří si zároveň zajistili čtvrtfinále. Mladá Boleslav pak dala šest gólů Olomouci, zastřílel si i Litvínov proti Vítkovicím.

Třinec má pohár, ještě má šanci na rekord

Třinec získal Prezidentský pohár podruhé a zajistil si také účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Oceláři dosáhli na triumf ve 49. kole a mohou ještě ve zbývajících dvou duelech zaútočit na rekord v počtu bodů. Nyní mají s 50 odehranými zápasy na kontě 107 bodů, maximum patří se 111 body ze sezony 2002/03 Pardubicím.

Třinec jako jediný jeho držitel Prezidentského poháru dokázal ve stejné sezoně před čtyřmi roky vyhrát i titul. V Lize mistrů doplní jisté účastníky s licencí A Liberec, Pardubice, Spartu a Vítkovice.

Liberec předvedl skvělý obrat

Liberec slaví pátou výhru v řadě poté, co vyhrál na ledě Plzně 4:3 v prodloužení. Domácí sice rychle vedli 2:0 a ještě na začátku 51. minuty drželi vedení 3:2, poté ovšem Liberec zavelel k obratu.

Nejprve vyrovnal Radim Šimek, v prodloužení pak Bílým Tygrům zajistil důležitou výhru v boij o postup Tomáš Filippi, jenž se trefil v čase 63:35 v přesilové hře. "Nesložili jsme zbraně a až do poslední vteřiny jsme šli alespoň za bodem. V prodloužení jsme měli štěstí," radoval se po páté výhře za sebou kouč Pešán.

Zlín se zvedl a je stále ve hře

Po dvou porážkách hokejisté Zlína zabrali a vezou z Karlových Varů výhru 4:3 po samostatných nájezdech. V boji o play off tak drží náskok šesti bodů před jedenáctým Libercem. V rozstřelu rozhodl Bedřich Köhler. Zlínský útočník Petr Leška se díky asistenci u trefy Ondřeje Veselého na 3:3 v čase 59:41 vyrovnal s 903 kanadskými body v domácí nejvyšší soutěži rekordmanovi Richardu Královi.

Sparta rozhodla v koncovce zápasu

Divoký start na Spartě zvládly lépe Pardubice, když se už v deváté minutě dostaly do vedení 1:0. Pardubičtí pak mohli ve druhém dějství navýšit vedení, Radil ale orazítkoval jen tyč a o pár minut později již bylo vyrovnáno.

Třetí dějství se již hrálo zcela v režii Sparty. Obrat dokonal necelých šest minut před koncem Juraj Mikuš, který díky důrazu před brankovištěm prostřelil Kristana. Pardunicím v zápase chyběl střelec Petr Sýkora. Nejlepší střelec týmu nedohrál před týdnem domácí duel s Libercem. "Chybí nám tak hlavní osobnost tohoto týmu," řekl po zápase pardubický kouč Říha.

Olomouc padla potřinácté v řadě

Katastrofální série Olomouci už trvá třináct zápasů. S Mladou Boleslaví prohrála 6:3 a na dvanácté Karlovy Vary ztrácí čtyři body. Zato právě Boleslav unikla v boji o play off jedenáctému Liberci na rozdíl pěti bodů.

Hokejisté pátého Hradce Králové zdolali poslední Slavii 3:2 a definitivně si zajistili přímou účast ve čtvrtfinále play off. Mountfield si i díky vítězné trefě Tomáše Mertla připsal třetí výhru z posledních čtyř zápasů. Naopak pražané prohráli osmý z devíti duelů.

"Předvedli jsme parádní týmový výkon - a to včetně gólmana Svobody. Pro nás je škoda, že jsme prohráli. Za výkon jsme si zasloužili minimálně bod," litoval po zápase trenér Slavie Josef Beránek.

Verva si zastřílela proti Vítkovicím. Pod pětibrankou nadílku se podepsali střelci Šrámek, Lukeš, Štindl a dvakrát Pavlík. Jedinou branku Vítkovic dal Štencel. Zatímco Litvínov má první postupovou čtyřku jistou, Vítkovice po prohře stále bojují a umístění a pravděpodobně se nevyhnou předkolu.

49. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Plíhal (Ružička, Hrňa), 8. Žejdl (Nosek, Dravecký), 18. Žejdl (O. Kovařčík), 55. Orsava - 23. L. Čermák. Rozhodčí: Horák, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hrubec - Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, Foltýn - Hrňa, Kreps, Ružička - Dravecký, Plíhal, Orsava - Matuš, Marek Růžička, Rákos - Ciencala, Žejdl, O. Kovařčík. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Kometa Brno: Falter - Ptáček, Kováčik, Vágner, Hanzlík, Kuboš, Malec, Hájek - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Johnson (Simon, J. Sýkora), 9. Bližňák (Schleiss, Kratěna), 6. Simon (Kratěna, Jeřábek) - 14. Vampola (Gřegořek), 38. P. Jelínek (Šimek), 51. Šimek (P. Jelínek, Balaštík), 64. Filippi (Šimek). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Bláha, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5073.

Plzeň: Machovský - Mozík, D. Sklenička, Kadlec, Jeřábek, Kubka, Boháč - Kratěna, Bližňák, Schleiss - J. Sýkora, Simon, Johnson - Balej, T. Sýkora, Lev - Hollweg, Kubalík. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Liberec: Lašák - Gřegořek, Šimek, Plutnar, Derner, Vitásek, Ulrych, Výtisk - Bulíř, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, T. Urban - Balaštík, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Zlín 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Koblasa (Bahenský, Harant), 15. V. Tomeček (Bičánek, R. Hruška), 50. Micka (Skuhravý) - 43. P. Holík (Roman Vlach, Kotvan), 47. Říčka (Roman Vlach, Marušák), 60. O. Veselý (Marušák, Leška), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Fraňo, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:8, navíc Balán 10 min., Duda (oba Karlovy Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 2987.

Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček, T. Dvořák - Bartek, Balán, Duda - D. Hruška, R. Hruška, Vachovec - V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, Bahenský, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

Zlín: Štůrala - Marušák, Řezníček, Valenta, Žižka, Kotvan, Urbanec - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Leška, Kubiš - Ondráček, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Buchtele (Přibyl, Polášek), 55. J. Mikuš (Forman, Cingel) - 10. Marcinko (Gregorc, Semorád). Rozhodčí: Hradil, Šír - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 6602.

Sparta: F. Novotný - Piskáček, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Eminger, Barinka - Forman, J. Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Volek, Cingel, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

Pardubice: Kristan - Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím - Semorád, Marcinko, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Poulíček, M. Špaček, Starý - Gašparovič, Kaut, Voženílek. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - HC Slavia Praha 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Pospíšil (Plášil, Čáp), 11. Kudrna (Pláněk), 53. Mertl (Kudrna, Pláněk) - 32. Pletka (Bednář), 56. Vlasák (Bednář, Pletka). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:6, navíc Štich (Slavia) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4356.

Hradec Králové: Kantor - Dietz, Jank, Čáp, Plášil, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Nedvídek - Dej, T. Knotek, Pospíšil - Vantuch, Kukumberg, Červený - Valcourt, Troliga, P. Beránek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Slavia: A. Svoboda - Valach, Šenkeřík, J. Novák, Štich, A. Růžička, Šulc, Krejčí - Vlasák, Bednář, Pletka - Stránský, Vas, Poletín - M. Čermák, Sklenář, T. Doležal - Andres, Holec, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Steel 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Šrámek (Ručinský, Pavlík), 31. Lukeš (Ručinský, Petružálek), 40. Pavlík (Martynek), 47. Pavlík (Z. Sklenička, Ručinský), 51. Štindl (Chaloupka) - 58. Štencel (Roman, Huna). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 4156.

Litvínov: Francouz - Gula, T. Pavelka, Pavlík, Baránek, Štindl, Chaloupka, Z. Sklenička - Jánský, Piroš, Lukeš - Šrámek, Petružálek, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Písařík, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Vítkovice: Dolejš (51. Šindelář) - Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

1. Třinec 50 32 4 3 11 177:107 107
2. Litvínov 49 27 6 3 13 158:117 96
3. Brno 49 26 3 5 15 147:129 89
4. Sparta Praha 49 25 6 1 17 180:129 88
5. Hradec Králové 49 25 3 1 20 127:122 82
6. Pardubice 49 22 1 4 22 140:149 72