Návrh vzbouřenců na zúžení jde proti svazu. Chceme ukázat správnou cestu, říká Ton

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
20. 5. 2020 7:10
Zatímco hokejový svaz navrhl dočasné uzavření a rozšíření extraligy, trojice Sparta, Plzeň a Liberec chce nejvyšší soutěž zúžit. Kluby si vzaly čas na rozhodnutí do konce května. Mají zastánci extraligy s 12 týmy šanci návrh prosadit? Sportovní ředitel Sparty a bývalý kanonýr Petr Ton doufá, že ano.
Sportovní ředitel hokejové Sparty Petr Ton se jednoznačně vymezil proti rozšíření extraligy.
Sportovní ředitel hokejové Sparty Petr Ton se jednoznačně vymezil proti rozšíření extraligy. | Foto: HC Sparta Praha

Jak vznikal návrh Sparty, Plzně a Liberce na zúžení extraligy? Jak jste se podílel vy?

Dlouhodobě se diskutuje o změnách, které by extraligu posunuly dál po sportovní i ekonomické stránce. Právě ve zúžení vidíme tu nejlepší cestu. Společně s Jardou Hlinkou jsme se věnovali sportovní rovině celé věci.

Jak velká je podle vás šance, že návrh projde? Zdá se, že většina je naopak pro dočasné uzavření a rozšíření, které navrhl svaz.

Pokud chceme zvýšit kvalitu celého českého hokeje, nemůžeme si dovolit jakkoliv snižovat kvalitu extraligy, první ligy ani mládežnických soutěží. Uzavření extraligy by k tomu bezesporu vedlo, je to naprosto slepá cesta. Výsledky hlasování nedokážeme předvídat, ale doufáme, že kluby podporující uzavření soutěže svůj návrh přehodnotí a nedají přednost vlastním zájmům před budoucností celého českého hokeje.

Pokud váš protinávrh teď neprojde, může posloužit alespoň jako nápad k diskusi a inspirace do budoucna?

Z dlouhodobého hlediska je to bezesporu nejlepší řešení. Debata je samozřejmě nutná, hlavní je nepřistoupit na uzavírání a rozšiřování soutěže. Nechtěli jsme pouze říkat ne, cítili jsme, že je třeba ukázat správnou cestu.

Co říkáte hlasům, že jde pouze o líbivé PR tří klubů, které jsou oproti některým ostatním lépe zabezpečené, ať už finančně, kvalitou kádru, nebo umístěním v klidných vodách tabulky?

Pokud se náš návrh fanouškům líbí, asi to něco značí. Všichni chtějí, aby do sportu přispívali sponzoři, které však nalákáme pouze na kvalitní a atraktivní soutěž. Nikoliv na soutěž, kde týmy ke konci přestupního termínu rozprodají své nejdražší hráče klubům aspirujícím na titul, protože jim v březnu bude končit sezona. Kdo bude podporovat klub, který bude s vidinou jistého udržení v soutěži šetřit finance a prohrávat? A kdo by za takový klub hrál?

O zúžení extraligy vzhledem ke zvýšení její kvality se debatuje dlouho. Ale nebylo by zrovna v příští sezoně, po pandemii koronaviru, přímé vyškrtnutí dvou klubů příliš drastické?

To je na zvážení. Ano, je to tvrdé, ale řeší se i budoucnost českého hokeje. Zopakuji, že hlavní je pro nás soutěž nerozšiřovat a neuzavírat.

Proč přišel návrh právě teď? Jako protipól návrhu svazu?

Ano, je to protipól. Cítíme, že pokud by se měla soutěž měnit, musí to být k lepšímu. Takže zúžit, nebo zachovat vše při starém.

Spekuluje se o ekonomických dopadech obou řešení, Jaroslav Hlinka deníku Sport tvrdil, že při menším počtu týmů přistoupí hráči na nižší platy, roli hraje spousta dalších faktorů. Která varianta je podle vás ekonomicky příznivější?

Pokud by náš návrh nebyl ekonomicky příznivý, nepřišli bychom s ním. Jsem si jistý, že náš návrh je výhodnější. Extraliga by byla opravdu extraligou, hráli by ji ti nejlepší, kteří na ni mají herně i finančně. Soutěž by získala větší atraktivitu jak pro diváky, tak pro sponzory. I finance z marketingových a televizních kontraktů by se dělily mezi menší počet klubů. Vzhledem k většímu počtu regionálních derby by ubylo náročných přesunů a přibylo divácky atraktivních zápasů.

Hlinka mluvil také o určité překlenovací sezoně, po které až by mohlo zúžení vstoupit v platnost. Souhlasil byste?

Samozřejmě. Kdyby se zůstalo u současného modelu a později by došlo na zúžení, neměl bych s tím problém.

Jaký máte názor na argument, že systém přímého sestupu nutí kluby šplhat při podepisování hráčů ke zbytečně vysokým částkám? Není to spíše problém jejich vedení a manažerů než systému soutěže?

Souhlasím s vámi. Manažeři mohou chybovat, i to patří k hokeji, a pak jsou za to potrestáni. Nikdo je ale nenutí podepisovat hráče za vysoké částky, nemají u hlavy pistoli. Tato argumentace mi přijde zcela scestná. Nikde není psáno, že drahý hráč soutěž zachrání. V případě Litvínova letos výrazně pomohl k záchraně Tomáš Pospíšil, který nemusel stát nijak přehnané peníze.

Navíc naposled třeba v případě Karlových Varů se ukázalo, že sestup nemusí znamenat pro klub konec světa. Po roce v první lize se vrátily rozhodně silnější, nemyslíte?

Je to přesně tak. A podobných případů bychom ve sportu našli spoustu. V klubu se pročistí vzduch, může přijít restart a odraz ze dna.

Ve Finsku údajně nejsou s uzavřenou soutěží spokojení, také se mluví o zúžení na dvanáct týmů. Naopak Švýcarsko teď bude ligu uzavírat. Poslouží to podle vás jako argument pro příznivce návrhu uzavření u nás?

Je možné to také zmínit. Ale je třeba říct, že Česko není tak velkou zemí, aby zde hrálo šestnáct kvalitních klubů. Čtrnáct mužstev je podle nás maximum. Finové mají soutěž uzavřenou, ale opět přemýšlí o sestupu a baráži. V Německu baráž znovu zavádějí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy