Návrh vzbouřenců na zúžení jde proti svazu. Chceme ukázat správnou cestu, říká Ton

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
20. 5. 2020 7:10
Zatímco hokejový svaz navrhl dočasné uzavření a rozšíření extraligy, trojice Sparta, Plzeň a Liberec chce nejvyšší soutěž zúžit. Kluby si vzaly čas na rozhodnutí do konce května. Mají zastánci extraligy s 12 týmy šanci návrh prosadit? Sportovní ředitel Sparty a bývalý kanonýr Petr Ton doufá, že ano.
Sportovní ředitel hokejové Sparty Petr Ton se jednoznačně vymezil proti rozšíření extraligy.
Sportovní ředitel hokejové Sparty Petr Ton se jednoznačně vymezil proti rozšíření extraligy. | Foto: HC Sparta Praha

Jak vznikal návrh Sparty, Plzně a Liberce na zúžení extraligy? Jak jste se podílel vy?

Dlouhodobě se diskutuje o změnách, které by extraligu posunuly dál po sportovní i ekonomické stránce. Právě ve zúžení vidíme tu nejlepší cestu. Společně s Jardou Hlinkou jsme se věnovali sportovní rovině celé věci.

Jak velká je podle vás šance, že návrh projde? Zdá se, že většina je naopak pro dočasné uzavření a rozšíření, které navrhl svaz.

Pokud chceme zvýšit kvalitu celého českého hokeje, nemůžeme si dovolit jakkoliv snižovat kvalitu extraligy, první ligy ani mládežnických soutěží. Uzavření extraligy by k tomu bezesporu vedlo, je to naprosto slepá cesta. Výsledky hlasování nedokážeme předvídat, ale doufáme, že kluby podporující uzavření soutěže svůj návrh přehodnotí a nedají přednost vlastním zájmům před budoucností celého českého hokeje.

Pokud váš protinávrh teď neprojde, může posloužit alespoň jako nápad k diskusi a inspirace do budoucna?

Z dlouhodobého hlediska je to bezesporu nejlepší řešení. Debata je samozřejmě nutná, hlavní je nepřistoupit na uzavírání a rozšiřování soutěže. Nechtěli jsme pouze říkat ne, cítili jsme, že je třeba ukázat správnou cestu.

Co říkáte hlasům, že jde pouze o líbivé PR tří klubů, které jsou oproti některým ostatním lépe zabezpečené, ať už finančně, kvalitou kádru, nebo umístěním v klidných vodách tabulky?

Pokud se náš návrh fanouškům líbí, asi to něco značí. Všichni chtějí, aby do sportu přispívali sponzoři, které však nalákáme pouze na kvalitní a atraktivní soutěž. Nikoliv na soutěž, kde týmy ke konci přestupního termínu rozprodají své nejdražší hráče klubům aspirujícím na titul, protože jim v březnu bude končit sezona. Kdo bude podporovat klub, který bude s vidinou jistého udržení v soutěži šetřit finance a prohrávat? A kdo by za takový klub hrál?

O zúžení extraligy vzhledem ke zvýšení její kvality se debatuje dlouho. Ale nebylo by zrovna v příští sezoně, po pandemii koronaviru, přímé vyškrtnutí dvou klubů příliš drastické?

To je na zvážení. Ano, je to tvrdé, ale řeší se i budoucnost českého hokeje. Zopakuji, že hlavní je pro nás soutěž nerozšiřovat a neuzavírat.

Proč přišel návrh právě teď? Jako protipól návrhu svazu?

Ano, je to protipól. Cítíme, že pokud by se měla soutěž měnit, musí to být k lepšímu. Takže zúžit, nebo zachovat vše při starém.

Spekuluje se o ekonomických dopadech obou řešení, Jaroslav Hlinka deníku Sport tvrdil, že při menším počtu týmů přistoupí hráči na nižší platy, roli hraje spousta dalších faktorů. Která varianta je podle vás ekonomicky příznivější?

Pokud by náš návrh nebyl ekonomicky příznivý, nepřišli bychom s ním. Jsem si jistý, že náš návrh je výhodnější. Extraliga by byla opravdu extraligou, hráli by ji ti nejlepší, kteří na ni mají herně i finančně. Soutěž by získala větší atraktivitu jak pro diváky, tak pro sponzory. I finance z marketingových a televizních kontraktů by se dělily mezi menší počet klubů. Vzhledem k většímu počtu regionálních derby by ubylo náročných přesunů a přibylo divácky atraktivních zápasů.

Hlinka mluvil také o určité překlenovací sezoně, po které až by mohlo zúžení vstoupit v platnost. Souhlasil byste?

Samozřejmě. Kdyby se zůstalo u současného modelu a později by došlo na zúžení, neměl bych s tím problém.

Jaký máte názor na argument, že systém přímého sestupu nutí kluby šplhat při podepisování hráčů ke zbytečně vysokým částkám? Není to spíše problém jejich vedení a manažerů než systému soutěže?

Souhlasím s vámi. Manažeři mohou chybovat, i to patří k hokeji, a pak jsou za to potrestáni. Nikdo je ale nenutí podepisovat hráče za vysoké částky, nemají u hlavy pistoli. Tato argumentace mi přijde zcela scestná. Nikde není psáno, že drahý hráč soutěž zachrání. V případě Litvínova letos výrazně pomohl k záchraně Tomáš Pospíšil, který nemusel stát nijak přehnané peníze.

Navíc naposled třeba v případě Karlových Varů se ukázalo, že sestup nemusí znamenat pro klub konec světa. Po roce v první lize se vrátily rozhodně silnější, nemyslíte?

Je to přesně tak. A podobných případů bychom ve sportu našli spoustu. V klubu se pročistí vzduch, může přijít restart a odraz ze dna.

Ve Finsku údajně nejsou s uzavřenou soutěží spokojení, také se mluví o zúžení na dvanáct týmů. Naopak Švýcarsko teď bude ligu uzavírat. Poslouží to podle vás jako argument pro příznivce návrhu uzavření u nás?

Je možné to také zmínit. Ale je třeba říct, že Česko není tak velkou zemí, aby zde hrálo šestnáct kvalitních klubů. Čtrnáct mužstev je podle nás maximum. Finové mají soutěž uzavřenou, ale opět přemýšlí o sestupu a baráži. V Německu baráž znovu zavádějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy