Nový plán na zúžení extraligy je brutální, říká šéf Komety Zábranský

ČTK ČTK
19. 5. 2020 14:51
Majitel a hlavní trenér Komety Brno Libor Zábranský přivítal čtyřletý plán hokejového svazu, který počítá s příštími dvěma extraligovými sezonami bez hrozby sestupu. Ačkoliv je Kometa řazena mezi nejbohatší účastníky soutěže, podle Zábranského čeká po pandemii koronaviru všechny kluby složité období.
Libor Zábranský la střídačce Komety
Libor Zábranský la střídačce Komety | Foto: Milan Kammermayer

"Příští sezona je z mého pohledu v totální nejistotě. V návrhu, který poslal svaz, jednoznačně převažuje ekonomická stabilita. Vidím tam snahu pomoct klubům ve složité době. Reakci na to, ze soutěž může být vlivem koronaviru sportovně docela nefér," řekl pro klubový web Zábranský, který v Kometě zastává i pozici generálního manažera.

Uplynulá sezona skončila předčasně v úvodu předkola play off, bývalý obránce má ale obavy, jaké budou další následky. "Kluby může opustit generální sponzor, diváci možná nebudou moct chodit na stadiony v takovém počtu, jaký si všichni přejeme. Vidím zde tolik neznámých a složitě odhadnutelných faktorů, že si nedokážu představit, jak bychom v tomhle s prominutím maglajzu řešili sestup z extraligy. Mně tohle nepřijde fér řešení. Ne v této době," prohlásil Zábranský.

Připomněl, že velkou neznámou jsou krizové situace spojené se zdravím hráčů a jejich řešení. "Nikdo neví, jak by to mělo vypadat, kdybyste v týmu měli jednoho nebo víc hráčů pozitivních na koronavirus. Šli by do karantény jen oni, nebo snad celý tým? Tím by se automaticky na čtrnáct dní vyřadil ze zápasového i tréninkového procesu? Pak by se překládaly zápasy?" uvedl šéf Komety.

O situaci mluvil s předsedou Ligové fotbalové asociace Dušanem Svobodou. "Myslím, že je to dost složité téma a nemám pocit, že by se o to z hokejového hnutí někdo v tuhle chvíli konkrétně zajímal. Alespoň o nikom takovém nevím," řekl Zábranský.

Právě dění ve fotbalové lize, která se chystá dohrát sezonu, může mít podle něj zásadní vliv na tom, jak to bude vypadat s hokejem. "Fotbal, který je na tom diametrálně odlišně a líp oproti hokeji, ať už z hlediska výnosů z přestupů hráčů nebo z prodeje televizních práv, tak oproti nám řeší zásadní a konkrétní témata, a to navíc nehrají zápasy v uzavřených arénách. My místo toho řešíme úplně jiné věci, z nichž některé byly řečeny už před x lety. Tomu moc nerozumím," doplnil Zábranský. "My řešíme to, že klubům šéf svazu nabídne hájenou, nesestup a přesto neuzavřenou soutěž a pak další návrh je brutální řešení na tuto dobu a to sestup přímo dvou klubů," zmínil návrh Liberce, Sparty a Plzně na zúžení extraligy.

Z hlediska sportovní úrovně souhlasí s tím, že je potřeba vytvořit konkurenci a počet účastníků v soutěži spíše snížit. "A nejen v extralize, ale i juniorce nebo dorostu. V tom jsme určitě všichni zajedno. Otázka je, kdy s tím začít a jak. Další věc je, jak bychom se dívali ze sportovního hlediska na to, kdyby musel klíčový hráč nebo celý tým ohrožený sestupem do karantény," uvedl Zábranský, podle kterého není na zúžení soutěže vhodná doba.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy