Litvínov kráčí za záchranou extraligy, krize Kladna i po střeleckých hodech pokračuje

23. 2. 2020 18:03
Litvínov ve 48. kole porazil Karlovy Vary 6:4 a bodoval počtvrté z posledních pěti zápasů. Naopak Kladno pojedenácté v řadě prohrálo, když podlehlo Plzni 5:8 a bez bodu jsou i Pardubice, které nestačily na Liberec. Tříbodovou výhru slaví Olomouc, jež vyhrála 4:2 nad Kometou, Mladá Boleslav si poradila s Hradcem 3:2 po nájezdech.
Samson Mahbod
Samson Mahbod | Foto: ČTK

Hübl se podepsal pod tři branky

Chemici se dostali do vedení již po 82 vteřinách hry. Lukeš našel Pospíšila, který střelou od modré čáry překvapil brankáře Bednáře. Hned v zápětí hrál Litvínov přesilovou hru, ale vyrovnat mohli hosté. Mikúš v oslabení sebral puk Moravčíkovi a uháněl vstříc Janusovi, který ale předvedl výtečný zákrok.

Na druhé straně mohl zvýšit Mahbod, jeho bekhendový blafák skončil vysoko nad horní tyčkou. V osmé minutě prověřila domácího brankáře dvojice Kohout, Beránek, ani jeden ovšem nedokázal Januse překonat. O to se postaral až v 14. minutě aktivní Mikúš, který opět ujel obráncům a tentokrát rychlým blafákem uspěl. Následovala šance Grígera, ale uspěl až v 19. minutě Stříteský, jenž mířil od modré přesně k tyči.

V úvodu druhé třetiny měl šanci obránce Kudla, diváci už zvedali ruce, ale pohotovým zákrokem brance zamezil Bednář. V 29. minutě dotlačil Polák puk za bezmocného Januse, rozhodčí gól neuznali pro postavení hráče v brankovišti. Litvínovské to povzbudilo a Hanzl v 32. minutě připravil vyrovnání pro Gerháta. Již o 51 vteřin domácí vedli. Na konci ukázkové akce byl Trávníček. V závěru třetiny mohl přidat čtvrtý gól Hanzl, ovšem Mikúš na poslední chvíli puk hokejkou tečoval mimo tři tyče.

Domácí mohli hned v úvodních minutách závěrečné části odskočit, ale Mahbod, Lukeš ani Moravčík se proti výtečnému Bednáři neprosadili. To se povedlo až v 47. minutě. Hübl ujel obráncům, naznačil střelu, stáhl si puk do bekhendu a pohotově ho poslal mezi Bednářovy betony. Za pouhých 51 vteřin to bylo opět pouze o branku. Kohoutova střela z mezikruží skončila díky dvojité teči za bezmocným Janusem.

V další šanci byl opět Hübl, tentokrát stál sám před odkrytou branku a nedokázal trefit skákající puk. I díky tomu mohl Černoch vyrovnat. Zpět do vedením pomohla Vervě přesilovka, při hře čtyři na tři se po Pospíšilově přihrávce podruhé prosadil Hübl. Pojistku v podobě šesté branky přidal v 56. minutě po pěkné akci Kudla.

Kladno přestřelku nezvládlo

Naopak hokejisté Kladna boj o důležité záchranářské body nezvládli a podlehli Plzni 5:8. Rytíři prohráli pojedenácté v řadě a jsou i nadále poslední. Domácí zápas rozhodli pěti trefami během závěrečné třetiny. Rytíři přitom ještě necelých pět minut před koncem drželi remízu 5:5, ale v 56. minutě zaznamenal vítěznou trefu Indiánů Lukáš Pulpán. Gól a dvě asistence si připsal nejproduktivnější hráč soutěže Milan Gulaš.

Domácí vstoupili do utkání aktivně a již po necelé půlminutě zakončil kombinaci prvního útoku před brankou nekrytý Kantner přesně pod břevno. Dalšímu náporu Indiánů hosté odolali a po akci Jágra mezi kruhy osamocený Barinka svižnou střelou protáhl gólmana Frodla. V 6. minutě už po šikovné přihrávce Kauta z otočky vyrovnal Bláha tečí na 1:1.

Následně se hra vyrovnala a v 10. minutě po zaváhání domácích při rozehrávce přidal zápěstím z levého kruhu Vampola druhý gól. O 68 vteřin později ale na druhé straně překonal nahozením od modré čáry Godlu Čerešňák a srovnal skóre. Během plzeňské přesilové hry poté Němec trefil jen pravou tyč a naopak při vyloučení Zdráhala v 18. minutě upravil na 3:2 přesnou střelou O'Donnell.

Úvod prostřední části patřil lépe se pohybujícím hostům, Zikmund ovšem v největší šanci zaváhal a udeřilo na druhé straně. Ve 27. minutě ještě střelu Straky stačil vleže vyrazit Godla, ale dorážející Kodýtek vyrovnal. Kladenský gólman za chvíli zlikvidoval se štěstím zakončení Gulaše a po polovině utkání si poradil i s dalšími střeleckými pokusy domácích.

Postupně se směrem dopředu opět vydali také hosté a akce se rychle přelévaly ve vysokém tempu na obě strany. Ve 38. minutě Rytíři nezužitkovali početní výhodu a naopak je od pohromy uchránil při Pourově úniku Godla.

Ve 41. minutě krátce po skončení přesilovky už skóroval po individuálním průniku agilní Gulaš a 34. gólem v sezoně vyrovnal klubový rekord Františka Černého. O půl druhé minuty později však ideální přihrávce Machače pohodlně vyrovnal na 4:4 Strnad. Divoký průběh pokračoval, když po Jágrově přihrávce dostal přesnou střelou z levého kruhu hosty do vedení Stach. Za pouhých 39 vteřin však stačil dorážkou Gulašovy střely vyrovnat Jánošík.

Drama nakonec rozhodl po zaváhání kladenské defenzivy skrytou střelou od modré čáry v 56. minutě Pulpán a chvíli na to uspěl i Kaňák ranou z pravé strany. Snížení Rytířům nepřinesla ani hra bez brankáře, kterou navíc zkrátil trest za špatné střídání. Po jeho uplynutí upravil po přihrávce Poura na konečných 8:5 Kodýtek.

Boleslav je třetí, Liberec nezaváhal

V dalších zápasech si Mladá Boleslav poradila s Hradcem Králové 3:2 po samostatných nájezdech a posunula se za Plzeň na třetí místo tabulky. O páté výhře Středočechů z posledních šesti zápasů rozhodl v sedmé sérii nájezdů Žiga Jeglič. Hradec Králové prohrál počtvrté v řadě, podruhé neuspěl v nájezdech.

Roli favorita potvrdili i Hokejisté Liberce, kteří vyhráli v Pardubicích 4:1 a upevnili si vedení v tabulce. Pět zápasů před koncem základní části mají na čele desetibodový náskok na druhou Plzeň. Severočeši zlomili zápas s předposledním Dynamem až v 53. minutě, kdy se prosadil Jan Ordoš, který si nakonec stejně jako Libor Hudáček připsal dvě branky. Východočeši prohráli po čtyřech vítězstvích v řadě a na poslední Kladno mají tříbodový náskok.

Olomouce vyhrála v Brně 4:2 a posunula se na sedmé místo tabulky. Na šestou Kometu po páté výhře z posledních šesti zápasů ztrácí šest bodů. Pod premiérový úspěch Hanáků proti Kometě v této sezoně se podepsal osmnáctiletý brankář Vojtěch Mokrý, který se tak z výhry radoval i při svém druhém startu v extralize.

48. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 6:4 (1:2, 2:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 2. Pospíšil (F. Lukeš), 32. Gerhát (M. Hanzl), 32. Trávníček (Jurčík, Válek), 47. V. Hübl (F. Lukeš, Kudla), 53. V. Hübl (Pospíšil, Gerhát), 56. Kudla (V. Hübl, Mahbod) - 14. T. Mikúš, 19. Stříteský (Rachůnek), 48. Kohout (Eminger, T. Mikúš), 50. Černoch (Polák, Koblasa). Rozhodčí: Jeřábek, Bejček - Komárek, Špringl. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5695.

Sestavy:

Litvínov: Janus - Říha, Moravčík, Ščotka, Štich, Kudla, Baránek - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Hedberg, Gerhát, Válek - Helt, Jurčík, Trávníček. Trenér: Kýhos.

Karlovy Vary: Bednář - Stříteský, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Eminger, Rohan, Mikyska - Flek, Gríger, Rachůnek - Koblasa, Černoch, Polák - Beránek, T. Mikúš, Kohout - Šik, Vildumetz, Šafář. Trenér: Pešout.

BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové 3:2 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Ševc (Jeglič, Šťastný), 39. Šťastný (Dlapa), rozhodující nájezd Jeglič - 2. Smoleňák (F. Pavlík, R. Pavlík), 58. Cingel (M. Chalupa, Smoleňák). Rozhodčí: R. Svoboda, Pražák - Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 3822.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Krošelj - Hrbas, Ševc, Dlapa, Pláněk, Bernad, Fillman - Klepiš, A. Zbořil, Skalický - Šťastný, Jeglič, R. Zohorna - Kašpar, Bičevskis, Lunter - J. Stránský, Najman, P. Kousal. Trenéři: Rulík a Patera.

Hradec Králové: Mazanec - Nedomlel, Eklund, Šidlík, F. Pavlík, Šalda, Cibulskis - Jergl, Klíma, Perret - Dragoun, Lev, M. Chalupa - Smoleňák, Cingel, R. Pavlík - Žejdl, Koukal, Miškář. Trenéři: V. Růžička a T. Martinec.

HC Kometa Brno - HC Olomouc 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 31. Zaťovič (O. Němec, Mueller), 41. Plekanec (Horký, Bartejs) - 22. P. Musil (Nahodil, J. Knotek), 31. Nahodil (P. Musil), 47. Olesz, 50. J. Káňa (Irgl). Rozhodčí: Pešina, Veselý - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 7543.

Sestavy:

Brno: Vejmelka - Baranka, O. Němec, Bartejs, Pyrochta, Svozil, Gulaši, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Červený, Plekanec, Erat - Š. Stránský, Rákos, Vincour - Kusko, Střondala, Horký. Trenér: Zábranský.

Olomouc: Mokrý - Škůrek, Valenta, Rutar, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek, Ostřížek - Skladaný, Kolouch, Tomeček. Trenéři: Moták a Tomajko.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno 8:5 (2:3, 1:0, 5:2)

Branky a nahrávky: 1. Kantner (Mertl, Gulaš), 11. Čerešňák (P. Zdráhal, Pulpán), 27. Kodýtek (P. Straka, Pulpán), 41. Gulaš (Kantner, Čerešňák), 49. Jánošík (Gulaš, Jank), 56. Pulpán (P. Zdráhal, Kodýtek), 57. Kaňák, 60. Kodýtek (Pour, Kantner) - 6. Š. Bláha (T. Kaut, Hajný), 10. Vampola, 18. O'Donnell (Austin), 42. J. Strnad (P. Machač, Melka), 48. Stach (Jágr, Zikmund). Rozhodčí: Horák, Mrkva - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7536 (vyprodáno).

Sestavy:

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Jank, Jánošík, Pulpán, Kaňák, Vráblík - Gulaš, Mertl, Kantner - Rob, V. Němec, P. Zdráhal - Pour, Kodýtek, P. Straka - Heřman, Kolda, Vracovský. Trenér: Čihák.

Kladno: Godla - Nash, Austin, Lakos, Kehar, Zelingr, Barinka - Jágr, Stach, Zikmund - J. Strnad, Vampola, Melka - Redlich, P. Machač, O'Donnell - Hajný, T. Kaut, Bláha. Trenéři: D. Čermák a Lidický.