Experti: Titul získá Sparta, či Třinec. Sestoupí Olomouc

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 9. 2015 6:01
Titul vyhraje Sparta, nebo Třinec. Sestoupí Olomouc. Takové je mínění expertů, které před začátkem extraligy oslovil deník Aktuálně.cz. Nezávisle na sobě odpovídali legendární brankář Jiří Holeček a televizní experti Marek Sýkora s Pavlem Richtrem.
Největšími kandidáty na extraligový titul jsou podle expertů Sparta a Třinec. "Ale tak to bylo i loni," připomíná Jiří Holeček.
Největšími kandidáty na extraligový titul jsou podle expertů Sparta a Třinec. "Ale tak to bylo i loni," připomíná Jiří Holeček. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Téměř žádný z klubů hokejové extraligy výrazně neposílil. Dvěma bývalým reprezentačním trenérům – Vladimíru Růžičkovi a Aloisi Hadamczikovi – se bude dařit, ale na Masarykův pohár nedosáhnou. Ten pozvednou buď hráči Třince, nebo Sparty. A smutek ze sestupu zastihne Olomouc.

Takové je mínění expertů, které před začátkem extraligy oslovil deník Aktuálně.cz. Nezávisle na sobě odpovídali legendární brankář Jiří Holeček a televizní experti Marek Sýkora s Pavlem Richtrem...

Hodně hráčů po minulé sezoně odešlo do ciziny, jiní ukončili kariéru. Posílil vůbec někdo?

Marek Sýkora: Přiznám se, že jsem to nesledoval detailně, ale když to řeknu vulgárně nebo jednoduše, tak kluby, které mají peníze, se snažily kádr udržet nebo i posílit staršími hráči. O nějakém velkém posílení se ale nedá mluvit, nic světoborného.

Pavel Richter: Každý tým jistě chtěl posílit, ale hokejisti v současnosti nerostou jako houby. Těch dobrých je málo a někteří z nich odešli. Dost jich tady ale pořád zůstalo a i podle výsledků v Lize mistrů, kde postoupilo dost našich mužstev, doufám, že bude pořád na co koukat. Jinak podle mě dobře nakoupil Chomutov, který by mohl hrát ve vyšších patrech.

Jiří Holeček: Nemám úplný přehled, kdo kam přestoupil, ale rozhodně není jednoduché posílit mužstvo, protože dobrých hráčů tady moc není. Když se podíváte na různá hodnocení, tak zjistíte, že těm nejlepším je třicet až čtyřicet let. Řada z nich teď navíc skončila. A když se objeví nějaký dobrý mladý hráč, ohřeje se jednu sezonu a odejde.

Na extraligovou lavičku se vrací dva významní trenéři – Vladimír Růžička do Chomutova a Alois Hadamczik do Brna. Jak si povedou?

Marek Sýkora: Já myslím, že svoje týmy pozvednou, jsou zkušení. Růžička je uznávaný trenér a v Chomutově si mohl vybrat mužstvo, protože tam peníze jsou. Alois Hadamczik je zase známý tím, že chce mít co nejsilnější tým. Je velice ambiciózní. Myslím, že Brno se s ním víc přiblíží největším favoritům ligy.

Jiří Holeček: Oba dva to jsou velmi zkušení trenéři, u kterých většinou platí, že kam přijdou, tam mají úspěch. Předpokládám, že to bude platit i v jejich nových působištích. Pozvednou mužstva na vyšší úroveň.

Kdo by podle vás mohl vyhrát titul?

Marek Sýkora: Třinec a Sparta, která změnila prostředí. Možná že ji to půjde k duhu, že překoná minulé nezdary v závěru soutěže. Může to hrát roli, i když úplně neznám atmosféru v mužstvu. Třinec je na tom po všech stránkách velmi dobře. Jen nevím, jestli má dost dobré gólmany na to, aby vyhrál ligu. Sparta se v tomhle ohledu zlepšila. Myslím, že letos na nejpřednější pozice nebude aspirovat Litvínov, i když bych mu to přál.

Pavel Richter: Třinec. Další eventuální kandidáti jsou Brno a Sparta. Ale úplně bych nevyřazoval ani Litvínov. Sice už nebudou mít Martina Ručinského nebo Pavla Francouze, ale mužstvo nebudou mít špatné. Na titul sice asi nedosáhnou, ale budou nahoře.

Jiří Holeček: To nevím, loni se mluvilo o Spartě a Třinci. A jak to dopadlo… Někdy se taky stane, že tým vyhraje základní část, ale vypadne v prvním kole play off. Neodvážím se tedy tipovat. Kdyby se hrála jen základní část, bylo by to snazší.

Kdo je nejvíc ohrožený sestupem?

Marek Sýkora: Olomouc sice vyhrála skoro všechny přípravné zápasy, ale mohl bych ji v uvozovkách nominovat. Je ale problematické dávat někomu před začátkem soutěže černého Petra. Rozčílím tím své kolegy. Dalším ohroženým týmem jsou podle mě Karlovy Vary.

Pavel Richter: Myslím si, že v té nejspodnější části tabulky bude Olomouc. Play out si podle mě zahraje i Boleslav.

Jiří Holeček: Tipoval bych Olomouc.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Ministerstvo financí připravilo návrh na regulaci cen paliv

Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do užšího připomínkového řízení návrh možné regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu. Ministerstvo sleduje nezvyklé chování na některých místech, a podá proto k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření. Ve čtvrtek o tom informovalo v tiskové zprávě.

"Po zavedení monitoringu cen se ceny držely pod průměrem roku 2021, a to i v měsících květnu a červnu, kdy ceny na čerpacích stanicích rostly vlivem vývoje na evropské burze. Ceny pohonných hmot začaly v měsíci červenci klesat. Přesto ministerstvo financí sledovalo, že v měsíci červenci výrazným způsobem vzrostla marže na čerpacích stanicích," uvedlo ministerstvo.

Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty 5,40 koruny za litr, a u benzinu Natural 95 dokonce 5,60 koruny za litr. Průměrná marže v loňském roce činila 3,39 koruny u nafty a 2,55 koruny u benzinu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy