Experti: Titul získá Sparta, či Třinec. Sestoupí Olomouc

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 9. 2015 6:01
Titul vyhraje Sparta, nebo Třinec. Sestoupí Olomouc. Takové je mínění expertů, které před začátkem extraligy oslovil deník Aktuálně.cz. Nezávisle na sobě odpovídali legendární brankář Jiří Holeček a televizní experti Marek Sýkora s Pavlem Richtrem.
Největšími kandidáty na extraligový titul jsou podle expertů Sparta a Třinec. "Ale tak to bylo i loni," připomíná Jiří Holeček.
Největšími kandidáty na extraligový titul jsou podle expertů Sparta a Třinec. "Ale tak to bylo i loni," připomíná Jiří Holeček. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Téměř žádný z klubů hokejové extraligy výrazně neposílil. Dvěma bývalým reprezentačním trenérům – Vladimíru Růžičkovi a Aloisi Hadamczikovi – se bude dařit, ale na Masarykův pohár nedosáhnou. Ten pozvednou buď hráči Třince, nebo Sparty. A smutek ze sestupu zastihne Olomouc.

Takové je mínění expertů, které před začátkem extraligy oslovil deník Aktuálně.cz. Nezávisle na sobě odpovídali legendární brankář Jiří Holeček a televizní experti Marek Sýkora s Pavlem Richtrem...

Hodně hráčů po minulé sezoně odešlo do ciziny, jiní ukončili kariéru. Posílil vůbec někdo?

Marek Sýkora: Přiznám se, že jsem to nesledoval detailně, ale když to řeknu vulgárně nebo jednoduše, tak kluby, které mají peníze, se snažily kádr udržet nebo i posílit staršími hráči. O nějakém velkém posílení se ale nedá mluvit, nic světoborného.

Pavel Richter: Každý tým jistě chtěl posílit, ale hokejisti v současnosti nerostou jako houby. Těch dobrých je málo a někteří z nich odešli. Dost jich tady ale pořád zůstalo a i podle výsledků v Lize mistrů, kde postoupilo dost našich mužstev, doufám, že bude pořád na co koukat. Jinak podle mě dobře nakoupil Chomutov, který by mohl hrát ve vyšších patrech.

Jiří Holeček: Nemám úplný přehled, kdo kam přestoupil, ale rozhodně není jednoduché posílit mužstvo, protože dobrých hráčů tady moc není. Když se podíváte na různá hodnocení, tak zjistíte, že těm nejlepším je třicet až čtyřicet let. Řada z nich teď navíc skončila. A když se objeví nějaký dobrý mladý hráč, ohřeje se jednu sezonu a odejde.

Na extraligovou lavičku se vrací dva významní trenéři – Vladimír Růžička do Chomutova a Alois Hadamczik do Brna. Jak si povedou?

Marek Sýkora: Já myslím, že svoje týmy pozvednou, jsou zkušení. Růžička je uznávaný trenér a v Chomutově si mohl vybrat mužstvo, protože tam peníze jsou. Alois Hadamczik je zase známý tím, že chce mít co nejsilnější tým. Je velice ambiciózní. Myslím, že Brno se s ním víc přiblíží největším favoritům ligy.

Jiří Holeček: Oba dva to jsou velmi zkušení trenéři, u kterých většinou platí, že kam přijdou, tam mají úspěch. Předpokládám, že to bude platit i v jejich nových působištích. Pozvednou mužstva na vyšší úroveň.

Kdo by podle vás mohl vyhrát titul?

Marek Sýkora: Třinec a Sparta, která změnila prostředí. Možná že ji to půjde k duhu, že překoná minulé nezdary v závěru soutěže. Může to hrát roli, i když úplně neznám atmosféru v mužstvu. Třinec je na tom po všech stránkách velmi dobře. Jen nevím, jestli má dost dobré gólmany na to, aby vyhrál ligu. Sparta se v tomhle ohledu zlepšila. Myslím, že letos na nejpřednější pozice nebude aspirovat Litvínov, i když bych mu to přál.

Pavel Richter: Třinec. Další eventuální kandidáti jsou Brno a Sparta. Ale úplně bych nevyřazoval ani Litvínov. Sice už nebudou mít Martina Ručinského nebo Pavla Francouze, ale mužstvo nebudou mít špatné. Na titul sice asi nedosáhnou, ale budou nahoře.

Jiří Holeček: To nevím, loni se mluvilo o Spartě a Třinci. A jak to dopadlo… Někdy se taky stane, že tým vyhraje základní část, ale vypadne v prvním kole play off. Neodvážím se tedy tipovat. Kdyby se hrála jen základní část, bylo by to snazší.

Kdo je nejvíc ohrožený sestupem?

Marek Sýkora: Olomouc sice vyhrála skoro všechny přípravné zápasy, ale mohl bych ji v uvozovkách nominovat. Je ale problematické dávat někomu před začátkem soutěže černého Petra. Rozčílím tím své kolegy. Dalším ohroženým týmem jsou podle mě Karlovy Vary.

Pavel Richter: Myslím si, že v té nejspodnější části tabulky bude Olomouc. Play out si podle mě zahraje i Boleslav.

Jiří Holeček: Tipoval bych Olomouc.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy