Místo superduelu se řeší omluvenky. Zvedne prestiž EHT nový formát?

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 12. 2015 6:00
Přestože hokejovou reprezentaci čeká na úvod Channel One Cupu nebývale atraktivní zápas, některé opory se omluvily. V klubu přitom nastupují. Jak zvednout prestiž tradičního seriálu Euro Hockey Tour?
Jan Kovář, jedna z hvězd týmu, na Channel One Cup dorazil, jiní ale radši doléčují šrámy.
Jan Kovář, jedna z hvězd týmu, na Channel One Cup dorazil, jiní ale radši doléčují šrámy. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář – Mělo to být grandiózní otevření reprezentační sezony na domácí půdě. Místo toho se však před dnešním duelem s Finy řešily omluvenky (ne)zraněných českých hokejistů, kteří v klubech nastupují.

Zdálo se, že klání s Finskem v rámci Channel One Cupu může fanouškům připomenout květnové mistrovství světa. Atrakcemi se to jen hemžilo… Vyprodaná O2 arena, domácí premiéra kouče Vladimíra Vůjtka, uvedení nových členů do Síně slávy a především našlapaná soupiska.

Vůjtek se neostýchal sáhnout takřka po těch nejlepších, které měl k dispozici. Jenže narazil na realitu. Ještě před nominací mu účast kvůli zranění odřekl Vladimír Sobotka, kapitán z listopadového Karjala Cupu, a Lukáš Krajíček.

Poté se postupně přidali i Marek Kvapil (druhý nejproduktivnější Čech v KHL), Roman Červenka (bodový král extraligy), Alexander Salák (původně plánovaná jednička na MS) a Dominik Kubalík (nejlepší extraligový střelec). Čili žádní "nosiči vody".

Červenka popudil fanoušky

Někteří - konkrétně Krajíček, Kvapil a Červenka - navíc navzdory pochroumanému tělu, kvůli němuž nemohli reprezentovat, nastoupili v klubu. Nejzamračeněji pohlíželi fanoušci na Červenku, jenž v Chomutově předvedl galapředstavení. Při výhře 7:6 posbíral čtyři body (1+3) a na ledě strávil přes 24 minut.

"Je blbé vůči veřejnosti, když někdo hraje extraligu, zvládne podstatnou část zápasu a pak nemůže reprezentovat. Sám si musí sáhnout do svědomí, samozřejmě je to trochu zvláštní," řekl kouč Vůjtek pro iDNES.cz .

Ten má nyní ztíženou práci. Ze šesti zraněných hokejistů, kteří o pauze zůstanou doma, viděl zblízka v akci jen dva - Sobotku a Kubalíka. Ostatní bude poprvé trénovat nejdřív necelé tři měsíce před mistrovstvím.

Především se však ukazuje, že pro mnohé hráče, zejména ty zkušené, je v přestávce důležitější doléčit rány, než reprezentovat. Seriál Euro Hockey Tour jako akce, která má zpestřit sezonu a přilákat diváky, tím ztrácí na atraktivitě.

Vznikne mistrovství Evropy?

S řadou omluvenek však roste význam turnaje v jiném smyslu. Šanci reprezentovat dostane víc hráčů, kteří mají s mezinárodním hokejem minimální zkušenosti. Absentéři tentokrát zařídili místo dvěma neznámým tvářím z Mladé BoleslaviTomáši Urbanovi a Richardu Jarůškovi, kteří v mužstvu potkají spoluhráče Davida Ritticha, dalšího nováčka. Poprvé národní dres navlékne i chomutovský bek Jan Rutta.

Nicméně nikdo z nich stadion nevyprodá, a proto je pro životaschopnost seriálu zásadní také konstantní zájem evropských hvězd. Jak na něj?

Při změně formátu před více než rokem mysleli pořadatelé především na fanoušky. Zrušili dva ze čtyř turnajů a nahradili je dvojzápasy, čímž omezili počet duelů bez domácího publika. Hokejistům to však benefity nepřineslo.

Současný model skončí se stávajícím ročníkem, a tak se nabízí otázka, co bude dál. Generální sekretář českého svazu Martin Urban dříve mluvil o vytvoření jakéhosi mistrovství Evropy. Zvedne mezi hráči prestiž soubojů během sezony? A je to vůbec možné? Vždyť omluvenky nejsou výjimkou ani na květnových šampionátech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy