Messi nemá šanci utéct, tvrdí bývalý boss. City ale přicházejí s impozantní nabídkou

av av
28. 8. 2020 12:44
Fotbalovým světem otřásla mohutná exploze, prakticky se nemluví o ničem jiném. Lionel Messi touží odejít z Barcelony a poprvé v dospělém fotbale okusit jinou evropskou soutěž. Vývoj kauzy nabírá na obrátkách.
Lionel Messi.
Lionel Messi. | Foto: Reuters

Fanoušci ještě nestíhají dočíst jednu spekulaci a už se objevuje nová. Hračičkové na sociálních sítích virtuálně oblékají argentinského poloboha do dresů rozličných velkoklubů. Španělský tisk píše o totální válce a v Manchesteru City už Barceloně i Messimu slibují hory doly.

Zásadní otázka ale zní: bude moci šestinásobný držitel Zlatého míče skutečně odejít okamžitě, tedy už letos v létě, tak, jak své přání svému zaměstnavateli stroze oznámil prostřednictvím faxu? 

Bývalý ředitel katalánského giganta Joan Gaspart si myslí, že Messi nemá žádnou šanci. 

"Viděl jsem jeho smlouvu a je to naprosto jasné. Teď prostě odejít nemůže. Možnost měl v červnu, neučinil tak a teď už není cesty zpět," vyjádřil se Gaspart pro španělský deník Marca. 

Messiho smlouva vyprší až za rok a teprve tehdy podle něj bude moci argentinský kanonýr klub opustit. 

Barcelona teď čelí tlaku ze všech stran. Fanoušci protestují, chtějí Messiho v klubu udržet a mnozí jsou přesvědčeni o fotbalistově postranním úmyslu. Odmítají si připustit, že by skutečně chtěl utíkat, naopak v jeho postoji vidí snahu přinutit k odstoupení nenáviděného prezidenta Josepa Mariu Bartomeua.

Tenze pak přicházejí nejen ze strany Messiho a jeho zástupců, ale i od bohatých evropských klubů toužících po příchodu megahvězdy. Výrazně nejsnaživější je v tomhle směru očividně Manchester City.

Arabskými šejky pohodlně zaopatřený klub vedený slovutným manažerem Pepem Guardiolou, pod jehož vedením Messi v Barceloně vyhrál dvakrát Ligu mistrů a třikrát La ligu, ale rozhodně nechce vyplácet astronomickou klauzuli ve výši 700 milionů eur. 

Argentinec se tedy musí nějakým způsobem vyvázat ze smlouvy. A k tomu, jak se zdá, Citizens hodlají pomoci nabídkami, které se budou Barceloně - toužící po tragické sezoně po tvorbě nového ambiciózního týmu vedeného novým koučem Ronaldem Koemanem - jen velmi těžko odmítat.

Nejnověji prosákla informace o sumě ve výši 100 milionů eur, k níž by Citizens přihodili ještě tři velmi lukrativní hráčské kompenzace.

Podle Sky Sports jde o brazilského útočníka Gabriela Jesuse (23 let), skvělého portugalského záložníka Bernarda Silvu (26 let) a nadějného španělského stopera Erica Garciu (19 let). Ve všech případech dostatečně kvalitní a především perspektivní fotbalisty, kteří se na první pohled pro přestavbu Barcelony jeví jako ideální.

To už je nabídka, která rozhodně disponuje potenciální schopností obměkčit.

Podle dalších zpráv už do španělské metropole odletěl jednat šéf Citizens a bývalý viceprezident katalánského celku Ferran Soriano. Příští týden se má sejít s Messiho otcem.

Samotný Messi je podle všeho v neustálém telefonickém kontaktu s Guardiolou a o přestup za ním a za svým velkým kamarádem a krajanem Sergiem Agüerem má enormní zájem. Manchester mu hodlá nabídnout smlouvu na tři roky, navíc s dvouletou opcí.

S Messim, který v Barceloně pobírá odhadovaný základní roční plat 71 milionů eur, s bonusy až přes 120 milionů, se ale chce znovu sejít také Koeman. Ten při první schůzce podle médií výrazně přispěl k Messiho touze okamžitě odejít.

Nizozemský kouč měl třiatřicetiletému kapitánovi sdělit, že žádný hráč nebude mít v nově tvořeném týmu privilegia, bude se muset ve všem podřídit týmu, a nebude tak existovat žádná volnost co se týče například defenzivních úkolů.

Messi v posledních sezonách prakticky nebránil, nenapadal a byl také v roli jakéhosi "nadhráče" - mluvil do přestupové politiky i do výběru trenérů a celkového řízení klubu.

Trenér by nyní během opakované schůzky Messiho rád ubezpečil, že s ním počítá a že ho považuje za nejlepšího fotbalistu světa. Média ale také informují o prozatímních nezdarech ve snaze Koemana znovu se s Messim spojit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy